Pripravovaná výstava nitrianskej galérie predstavuje tvorbu autorky mladej generácie Ingrid Višňovskej, ktorej umelecký program je od začiatku zameraný na priestorové a často interaktívne inštalácie reagujúce na konkrétne prostredia a existujúce situácie. Informovala TASR kurátorka nitrianskej galérie Barbora Geržová.
"Autorka pracuje predovšetkým s novými médiami a náročnými technológiami, ako je svetlo, laser, UV žiarenie, zvuk a podobne. Pre priestory Nitrianskej galérie, špeciálne pre Galériu mladých, ktorá disponuje netypickým pôdorysom schodiskového výstavného priestoru, vytvorila Višňovská inštaláciu s názvom Neznesiteľná ľahkosť bytia," uviedla kurátorka s tým, že Višňovská pracuje s vnútorným priestorom schodiska, v ktorom vytvára inštaláciu pozostávajúcu z tenkých, priehľadných za sebou radených visiacich pásov s aplikovaným textom, ktoré sú striedavo kombinované s prázdnymi poľami bez textu.
Podľa slov kurátorky integráciou do zatemnenej miestnosti a vplyvom UV svetla sa text z tmy vynára a naopak, priehľadné pásy zanikajú. Týmto spôsobom vzniká vizuálny efekt levitujúceho, modrou farbou presvetleného hologramu v priestore bez určenia začiatku. Text na páskach je prepisom autentického rozhovoru, respektíve chatu dvoch ľudí, ktorí vedú šokujúci dialóg na tému smrti, vraždy a samovraždy. "V tomto kontexte, spojením estetickej formy a brutálneho obsahu autorka poukazuje na nebezpečné pohrávanie sa s bytím a nebytím, s hranicami života a smrti, ktoré sú veľmi krehké. Súčasne vyzdvihuje absurdný, vzhľadom na obsah rozhovoru chladný spôsob komunikácie, ktorá na konštruktívne mysliaceho človeka pôsobí znepokojujúco a môže vyvolať nielen mnoho otázok, ale aj neprekonateľné etické zábrany," opísala Geržová.
Ďalšie možné čítanie inštalácie autorka spája s fenoménom virtuálneho sveta sietí, identity a paralelných svetov. Sama o tom hovorí: "Problematika vytvárania identít, tvorenie tzv. chat miestnosti, kde ľudia strácajú zábrany v komunikácii bez jasnej identity. Priestor, kde sa koncentrujú rôzne hraničné formy správania, komunikácie a kde hranice toho, čo je ešte dovolené, strácajú reálny zmysel. Nefunguje spoločenská cenzúra, no o to viac takéto formy komunikácie tvrdšie odhaľujú rôzne roviny ľudskej mysle a správania." Výstava potrvá od 23. júna do konca augusta.
Ingrid Višňovská (1978) študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri priestorových komunikácií u Antona Čierneho. V roku 2005 sa stala víťazkou medzinárodnej súťaže pre Ars Electronica Centrum (Map XXL).