Dopravná polícia priznáva, že smerové vedenie jazdných pruhov je na novom moste problematické. Navrhuje tiež rozšíriť križovatku, lebo na nej narástol počet áut.
NITRA. Nový most, ktorý spája Staré mesto s Chrenovou, má za sebou prvý týždeň prevádzky. Viacerí vodiči majú rozpačité až negatívne pocity, obávajú sa kolízií. Dopravnú situáciu by podľa nich zjednodušila okružná križovatka aspoň z chrenovskej strany mosta.
Na Chrenovskom moste sa už stali minimálne dve malé kolízie. Polícia zatiaľ žiadne nehody neeviduje, doprava je podľa nej plynulá. Zvýšilo sa však zaťaženie jednej z priľahlých križovatiek, čo treba riešiť jej rozšírením.
Viac jazdných pruhov
Radnica avizovala, že nový most (stál 4 milión eur) bude mať pre Nitru strategický význam. Polícia hovorí o miestnom význame.
„Most umožňuje rozptyl dopravy najmä v centre mesta a rýchlejšie prepojenie Chrenovej a Starého mesta,“ povedal nám Andrej Sitkey z Okresného dopravného inšpektorátu Nitra.
Dodal, že podľa predpokladov dopravnej polície sa zvýšila intenzita dopravy na križovatke Trieda A. Hlinku – Slančíkova. „ODI preto predložil mestu návrh na zvýšenie počtu jazdných pruhov na uvedenej križovatke. Dopravná situácia na križovatke Kmeťkova – Mostná sa zatiaľ zásadným spôsobom nezhoršila.“
Problematická poloha
Dopravný inšpektorát označil organizáciu dopravy na moste za štandardnú a adekvátne vyznačenú. „Bola stanovená na základe dopravného významu jednotlivých komunikácií, smerovania trás mestskej autobusovej dopravy a predpokladanej intenzity dopravy,“ povedal Andrej Sitkey.
Pripustil však, že smerové vedenie jednotlivých jazdných pruhov na moste je problematické. „Výraznou mierou to ovplyvnila vzájomná poloha mosta a priľahlých komunikácií, keďže most nie je umiestnený priamo v osi ulíc Slančíkovej a Kmeťkova.“
Dodal, že určité nedostatky boli spôsobené aj skutočnosťou, že stavebné usporiadanie počítalo so zjednosmernením Kmeťkovej ulice, „pričom po zmene organizácie dopravy nedošlo k stavebným úpravám“.
Vodiči majú pripomienky
Vodiči sa sťažujú najmä na situáciu pred mostom z chrenovskej strany. „Autá idúce zo Slančíkovej na most musia dávať prednosť sprava. Ak ide autobus, hrozí "ťuknutie", je to natesno. Potom sa musia autá rozbehnúť rýchle na most, aby neprišlo ku kolízii s ďalšími autami prichádzajúci po hlavnej sprava. Problém môže nastať hlavne počas výstav na Agrokomplexe,“ napísal nám Karol z Nitry.
Myslí si, že by problém vyriešila okružná križovatka, ktorá je bezpečnejšia. „Aj z oboch strán Zoborského mosta sú kruhové objazdy,“ poukázal.
Niektorí vodiči vyjadrili aj obavu, že na moste v čase dopravnej špičky uviaznu: „Na oboch koncoch mosta musíte dať prednosť autám idúcim po hlavnej.“
„Na križovatkách sú dobré rozhľadové pomery, pre ich zlepšenie bola na základe podnetu ODI upravená cestná zeleň,“ reagoval Andrej Sitkey.
Priechod na moste
V redakcii sme zaznamenali aj pripomienku, prečo je priechod pre chodcov prakticky už na moste (zo strany Kmeťkovej ulice). „Je to z dôvodu minimalizovania dĺžky priechodu pre chodcov. V prípade posunutia bližšie do stredu križovatky by sa priechod predĺžil,“ reagoval Sitkey.
Umiestnenie priechodu je podľa neho výhodné aj pre autá: „Vodič ešte pred hranicou križovatky rieši prednosť chodcom a za priechodom pre chodcov sa venuje už len prednosti vozidlám. V opačnom prípade by musel oboch účastníkov riešiť súčasne.“
Podľa niektorých vodičov však na moste nemal byť žiadny priechod pre chodcov. „Stačili by priechody na Wilsonovom nábreží,“ myslia si.
„Chodec musí prejsť cez tri pruhy, budú vznikať kolízne situácie najmä s autami, ktoré na most prichádzajú z Kmeťkovej,“ obáva sa Igor z Nitry.
Na okresnom dopravnom inšpektoráte nám povedali, že budú dopravnú situáciu na moste dlhodobo monitorovať. „V prípade potreby sa pristúpi ku korekciám v organizácii dopravy, respektíve na dopravnom značení,“ sľúbil Sitkey.
Video z mosta si môžete pozrieť na portáli Cestný pirát: