Priemerný počet pacientov počas nočných služieb je deväť, maximálne desať. Pohotovosť je podľa riaditeľky stratová.
SEREĎ. Lekárska pohotovosť v Mestskej poliklinike v Seredi končí. Presný termín zrušenia ambulancie LSPP zatiaľ nie je známy, poliklinika musí požiadať o súhlas aj Trnavský samosprávny kraj.
Nespokojný s nízkou vyťaženosťou
Mesto uzatvorilo v roku 2008 zmluvu so spoločnosťou ProCare, v ktorej sa zaviazala po dobu desiatich rokov zabezpečiť poskytovanie primárnej a sekundárnej ambulantnej starostlivosti, zariadenia spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, organizovanie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), a to minimálne v počte 19 ambulancií. V prípade, ak by ProCare nesplnila jednu z podmienok, musela by zaplatiť zmluvnú pokutu vo výške 33-tisíc eur.
Lekárska pohotovosť v Seredi však dlhodobo vytvára podľa riaditeľky Kornélie Horváthovej stratu. Priemerný počet pacientov počas nočných služieb je deväť, maximálne desať.
„Lekári sú nespokojní pre nízku mzdu a my, ako organizátori, sme nespokojní s nízkou vyťaženosťou, pričom návštevnosť klientov je v mnohých prípadoch neopodstatnená. Prevádzkovanie pohotovosti v Seredi je vyslovene plytvanie so zdrojmi,“ povedala Horváthová. Na poste riaditeľky Mestskej polikliniky Sereď nahradila od 15.2.2011 Rastislava Bagara.
Riaditeľka dodala, že podľa nariadenia vlády je verejná minimálna sieť poskytovateľov LSPP, ktorí poskytujú všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých, ustanovená najmenej jedným poskytovateľom na 100-tisíc obyvateľov, okres Galanta ich má približne 95-tisíc. Keďže LSPP sa poskytuje v Galante, ktorá je od Serede vzdialená asi 12 km, zrušením pohotovosti v Seredi sa podľa jej slov zákon neporuší.
„Skvalitní sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti vzhľadom na to, že poliklinika v Seredi nemá 24-hodinovú službu na laboratórnom oddelení a ani na pracovisku rtg. Pre pacientov zo spádovej oblasti Sereď bude výhodnejšie poskytovanie LSPP v galantskej nemocnici, kde je možné vykonať aj túto diagnostiku,“ zdôraznila Horváthová.
Pľúcne oddelenie presťahujú
Riaditeľka polikliniky sa na ostatnom zastupiteľstve obrátila na poslancov so žiadosťou o schválenie dodatku, ktorým by sa zrušilo organizovanie pohotovosti a ProCare by sa vyhla pokute. V zmysle zmluvy potrebovala na to súhlas mestského parlamentu. Väčšina poslancov hlasovala za zrušenie LSPP.
„K ohrozeniu pacienta nemôže v žiadnom prípade dôjsť, pretože tu stále funguje rýchla zdravotnícka pomoc,“ povedal viceprimátor Ľubomír Veselický. Argumenty vedenia polikliniky považuje za opodstatnené.
„Na prevádzkovaní pohotovosti mesačne strácali 2000 eur. Tieto peniaze budú môcť efektívnejšie vkladať do iných činností na poliklinike,“ vysvetlil viceprimátor.
Riaditeľka Kornélia Horvá-thová potvrdila, že ProCare zamýšľa presťahovanie pľúcneho oddelenia a rozšírenie oddelenia fyzioterapie, ktorú chce prevádzkovať aj popoludní. Recepciu a klientske karty, prostredníctvom ktorých sa ľudia mohli telefonicky objednávať, tiež plánujú zrušiť. Ľudia ich nevyužívali v dostatočnej miere.
LSPP do desiatej večer
Proti zrušeniu pohotovosti hlasovali poslanci Pavol Kurbel a Božena Vydarená.
„Riaditeľka odôvodňovala LSPP ako stratovú. Dovolím si tvrdiť, koľko oddelení v zdravotníctve je ziskových? Veď zdravotné problémy občanov sa nedajú naplánovať, aby bola zisková,“ zdôraznila Vydarená. Prekvapilo ju aj vyjadrenie riaditeľky, ktorá povedala, že má od lekárov plnú podporu na zrušenie LSPP. Poslankyňa mala vraj opačnú informáciu.
„Ako občanmi volená poslankyňa zastávam v prvom rade ich vyjadrenia. Je to aj spádová oblasť okolitých obcí a prečo by občan, ak má napríklad vysoké teploty, migrénový, žlčníkový alebo ladvinový záchvat, musel volať RZP. Možno by som bola naklonená skráteniu LSPP do 22.00 hodiny. Pravdepodobne takýto návrh bude s platnosťou od 1. januára budúceho roka.“