NITRA. Vyše 50 bohoslovcov z Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre sa zúčastnilo púte do Svätej zeme. Sprievodcu po Jordánsku a Izraeli im robil slovenský biblista Mons. Ján Majerník.
Študentov seminára sprevádzali nitriansky sídelný biskup Mons. Viliam Judák, rektor seminára Pavol Zahatlan, vicerektor Štefan Maják, špirituáli Peter Brodek, Róbert Dorman a ďalší vyučujúci.
Zážitok v Petre
„Leteli sme z Budapešti do Ammánu v Jordánsku. Vo Svätej zemi som bol už v roku 1992, ale tentoraz bola súčasťou cesty aj návšteva Jordánska,“ hovorí rektor seminára Pavol Zahatlan. Veľkým zážitkom bolo najmä skalné mesto Petra, kde žili Nabatejci. Petra sa stala hlavným mestom ich kráľovstva. Chrámy, hrobky a obydlia sú tu vytesané do červeného pieskovca.
„Mesto bolo úžasné, ale cesta po púšti veľmi únavná, samý prach a veľký vietor. Vstupenka do Petry pre jednu osobu vyšla na 80-90 eur. Aj sem prenikol biznis –prekvapila nás reštaurácia západného typu aj všadeprítomné deti, ktoré chcú všeličo predať a zarobiť. Za poplatok ste sa tu mohli povoziť na ťave alebo vozíku ťahanom koňmi.“
Po Petre nitrianski bohoslovci navštívili aj miesto na východnom brehu rieky Jordán, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša. Vystúpili tiež na horu Nebo, údajné miesto smrti Mojžiša. Zastavili sa aj v Madabe, kde obdivovali starú mozaikovú mapu Jeruzalema so všetkými významnými stavbami.
Boli tiež v Betánii, kde žila Mária, Marta a Lazár, ktorého podľa Biblie Ježiš vzkriesil z mŕtvych. Pri ceste na Horu pokušenia sa zastavili v Jerichu, ktoré patrí k najstarším mestám sveta.
Podľa internetového denníka jedného z bohoslovcov bola zaujímavou zastávkou aj návšteva archeologického areálu Kumrán. Tu im sprievodca ukázal miesta, kde sa našli zvitky z čias 2000 rokov pred Kristom. Cestovatelia neobišli ani Mŕtve more, kde sa okúpali.
Vnímali rozdiely
„Nezabudnuteľnými boli zastávky v Betleheme, kde sme navštívili Baziliku Narodenia Pána, a v Jeruzaleme, kde sme boli v Bazilike Božieho hrobu. Dve hodiny sme stáli v rade, kým sme sa ani nie na minútu mohli pokloniť v Božom hrobe,“ pokračuje rektor Pavol Zahatlan. „V Jeruzaleme sme sa prešli aj po Vie Dolorose so zastaveniami Krížovej cesty. Tadiaľ Pána Ježiša viedli na Golgotu. Je dnes ulicou s čulým obchodným ruchom.“
Pútnici sa v čase sabatu zastavili aj pri Múre nárekov, najposvätnejšom mieste Židov. Na hore Tábor v Chráme Premenenia Pána odslúžili sv. omšu, v Nazarete navštívili Baziliku Zvestovania Pána a v meste Haifa sa zastavili vo svätyni Stella Maris.
„Jordánsko, Betlehem a Jeruzalem boli rušnejšími zastávkami nášho putovania. Zreteľne sme tu vnímali kultúrne rozdiely medzi Židmi, kresťanmi a Arabmi, ale aj napätie, ktoré často prepukáva do ozbrojených konfliktov,“ hodnotí Pavol Zahatlan.
„Návšteva pokojného okolia Galilejského jazera s krásnou prírodou pôsobila ako balzam na dušu. Zamyslenie nám poskytla návšteva na Vrchu Blahoslavenstiev, Kány Galilejskej, Kafarnaumu aj Tabghy - miesta zázračného rozmnoženia chleba a rýb. Celé putovanie po Svätej zemi bolo pre nás silným zážitkom a nepísaným piatym „živým evanjeliom“.
Bohoslovci Kňazského seminára v Nitre okrem Sv. Zeme už v minulosti navštívili Lurdy, francúzske pútnické mesto La Salette, Rím, nemecké mesto Ellwangen, kde väznili sv. Metoda, rodisko pápeža Benedikta XVI. Marktl am Inn aj bavorské pútnické mesto Altőtting.