Noviny ustáli politické tlaky aj ekonomické problémy. Ako jedno z mála univerzitných periodík u nás vychádza Poľnohospodár nepretržite už 55. rokov.
NITRA. Univerzitné noviny Poľnohospodár poznajú nielen všetci, čo majú niečo do činenia s poľnohospodárstvom, ale aj tisícky študentov, ktoré prešli bránami vydavateľa – Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Cez skúškové nemal kto robiť noviny
Poľnohospodár patrí medzi najstaršie univerzitné noviny u nás. Minulý týždeň oslávili noviny 55. výročie svojho nepretržitého vydávania. To sa na Slovensku podarilo máloktorému vysokoškolskému periodiku.
Keď sa poľnohospodárska škola v roku 1952 presťahovala do Nitry, začalo sa nahlas hovoriť o vzniku novín, ktoré by informovali o dianí na škole. Túto úlohu dostali v školskom roku 1956 / 1957 samotní študenti – a tak to aj vyzeralo.
Boli to jednoduchšie noviny formátu A5, nemali obsahovú úroveň ako dnes. Ale hlavne – boli závislé od toho, ako študenti mali čas. „Keď prišlo skúškové obdobie, nebolo toho, kto by zháňal príspevky. A tak noviny buď nevyšli, alebo vyšli len v obmedzenom rozsahu,“ hovorí šéfredaktorka Poľnohospodára Katarína Potoková.
Noviny zatvárali. Poľnohospodár ostal
Vedenie školy sa rozhodlo pre stáleho redaktora. Úplne prvým sa stal Ľudovít Kohút. Odvtedy začal Poľnohospodár vychádzať ako dvojtýždenník.
Prežil rôzne tlaky, ekonomické, ale aj oveľa horšie – politické. „V období normalizácie prišlo nariadenie, ktoré mnohé študentské noviny pozatváralo. Ale Poľnohospodára sa podarilo zachovať,“ povedala Potoková. Noviny dokonca vychádzajú celé tie dlhé roky pod rovnakým názvom.
Ich šéfredaktorkou je od roku 2003 Katarína Potoková. Vtedy nastúpila do funkcie po dlhoročnej šéfke Márii Kočnerovej, ktorá nečakane podľahla zákernej chorobe.
Autorka stĺpčekov
Potoková priznáva, že novinárčinu robila intuitívne. „Kolegovia by mi mohli vyčítať, že moje žánre nie sú čisté. Ale písala som tak, aby v článkoch neboli len suché fakty, ale aby texty niesli ducha školy, aby články ľudia jednoducho radi čítali,“ povedala šéfredaktorka.
Katarína Potoková sa známa stala hlavne svojimi šéfredaktorskými stĺpčekmi, ktorými sa čitateľom roky prihovárala z titulky Poľnohospodára. Zhruba stovku stĺpčekov zozbierala a vydala knižne. „Autorka vie, že život je síce zložitý, no človeku pomáha, ak sa naň díva s istým odstupom a – a to je v jej textoch obzvlášť cenené – s humorom,“ povedal o Potokovej fejtónoch textár Ján Štrasser. Stĺpčeky Kataríny Potokovej minulý týždeň na univerzite pokrstil kvetmi rektor Peter Bielik.
Dominantná kupola
Zo všetkých rozhovorov, ktoré Potoková viedla, jej v pamäti utkveli dva. Rozhovor s poetkou Milou Haugovou, za ktorou vycestovala do osady Zajačia dolina pri Leviciach. „Je to absolventka našej školy z 50. rokov. Keď nemohla študovať iné, tak bola nútená vyštudovať túto školu. Napriek tomu si na študentské roky s láskou spomína,“ povedala o Haugovej Potoková.
Druhým pamätným rozhovorom bolo interview s architektom Vladimírom Dedečkom, ktorý navrhol univerzitný areál aj slávnu kupolu na aule SPU. „Vytvoril jednu z dominánt Nitry, za čo dostal od tohto mesta ocenenie,“ povedala šéfredaktorka univerzitných novín.
Kto je Katarína Potoková
Narodila sa v roku 1950. Absolvovala štúdium slovenského a nemeckého jazyka na UK v Trnave. Zamestnala sa v knižnici Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre, neskôr sa venovala dokumentačnej, prekladateľskej a publikačnej činnosti v organizáciách rezortu pôdohospodárstva. V dvojtýždenníku Poľnohospodár je od roku 2001, od roku 2003 mu šéfuje.
Tomáš Holúbek
Knižne vydané stĺpčeky Kataríny Potokovej na univerzite pokrstil kvetmi rektor Peter Bielik (vľavo).
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK