GALANTA. V Nemocnici sv. Lukáša v Galante sa majú od júla zrušiť ďalšie dve oddelenia. Všeobecná zdravotná poisťovňa ich nezazmluvní. Potvrdila nám to hovorkyňa Petra Balážová. Ľudia sú nespokojní.
Rozširujú oddelenie v Lehniciach
Galantská nemocnica má prísť už tento piatok o oddelenie dlhodobo chorých a fyziatricko-rehabilitačné oddelenie. To by paradoxne v ten deň oslávilo presne 30 rokov fungovania. Nemocnica stále dúfa, že k zatvoreniu 54 lôžok nedôjde.
„Zmluvy s poisťovňou ešte nie sú podpísané, zatiaľ je to len ich neoficiálne stanovisko, stále prebiehajú rokovania,“ povedala hovorkyňa nemocnice Drahomíra Bollová. Informácia o zrušení lôžkových oddelení ich vraj prekvapila, pretože boli „v zabehaných koľajach“. „Teraz ide o to, ako sa o pacientov postará štát a poisťovňa.“
Hovorkyňa poisťovne Petra Balážová povedala, že rehabilitačná starostlivosť bude poskytovaná ambulantnou formou, prípadne na inom oddelení obdobného zamerania v nemocnici v Galante. Doliečovanie dlhodobo chorých sa zabezpečí v Hlohovci a Lehniciach. Obe sú od Galanty vzdialené zhruba 40 kilometrov. Najbližšie rehabilitačné oddelenie je k dispozícii v Dunajskej Strede a Nových Zámkoch.
„VšZP bude podporovať jednodňovú zdravotnú starostlivosť, ambulantnú a stacio-nárnu starostlivosť. Špecifická zdravotná starostlivosť bude sústredená do špecializovaných centier,“ vysvetlila Balážová.
Riaditeľ neziskovej organizácie Zdravie v Lehniciach Jozef Polák potvrdil, že od prvého júla rozširujú zariadenie o 33 lôžok. V súčasnosti majú so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zazmluvnených 65 lôžok.
„Od 1.júla podpisujeme s poisťovňou novú zmluvu, robí sa to každé 4 roky. Záleží len od nej, na aký počet lôžok nám ju teraz pripraví, my sme kapacitne pripravení, pretože máme aj lôžka navyše,“ poznamenal riaditeľ neziskovky, ktorej väčšiu časť vlastní ministerstvo zdravotníctva.
Dolné hranice povolených limitov
Hromadné prepúšťanie zamestnancov oboch oddelení podľa Bollovej nehrozí, kvalifikovaný zdravotnícky personál vedia umiestniť na iných oddeleniach v nemocnici. Závisí od zamestnancov, či ostanú.
„Náš monoblok má mnoho oddelení a všetky pracujú, čo sa týka personálneho zabezpečenia, pri dolných hraniciach povolených limitov,“ povedala hovorkyňa.
Od prvého apríla v nemocnici nefungujú ani lôžka na ušno-nosno-krčnom a očnom oddelení. Jednodňová očná chirurgia však zostáva, operácie prebiehajú presne v tom istom rozsahu ako predtým.
Nemocnica nemala peniaze
Po vyše dvadsiatich piatich rokoch bola zrušená aj stomatologická pohotovosť. Zubári v nej pracovali so zastaranou technikou, na nové prístroje neboli peniaze. Keď sa im pokazil už aj prístroj, ktorý tam bol od vzniku ambulancie a na jeho opravu neboli financie, petíciou žiadali rôzne inštitúcie o vytvorenie lepších podmienok alebo zrušenie pohotovosti. Odpoveď vraj nedostali.
„Bolo to nebezpečné pre nás aj pre pacientov, kto by zodpovedal za to, ak by sa niečo vážne stalo? Bolo to príliš rizikové. Mali sme dostatočný počet pacientov, ale boli medzi nimi hlavne takí, ktorí pohotovosť zneužívali,“ povedala zubárka Beáta Lenártová. Dodala, že zubári boli nespokojní aj s nízkym ohodnotením víkendových služieb.
Hovorkyňa nemocnice pripúšťa, že technické vybavenie ambulancií nebolo dostatočné, ale odstránenie nedostatkov si nemocnica nemohla dovoliť. Určili si priority, medzi ktoré sa zubná pohotovosť nedostala.
„Je nevyhnutný ultrazvukový prístroj a perimeter pre očné, bolo treba presťahovať krčiara a prerobiť mu miestnosť, sťahoval sa aj detský pavilón.“