HORNÉ SALIBY. Národná sieť Slovenských Miestnych akčných skupín prijala trinásteho člena, MAS Tepličku.
Na Slovensku je 29 MAS
Cieľom Národnej siete Slovenských Miestnych akčných skupín, ktorá oficiálne funguje od marca, je do roka spojiť minimálne 60 percent všetkých MAS na Slovensku. Má za úlohu organizovať rôzne konferencie a workshopy, na ktorých si jednotlivé skupiny môžu vymieňať skúsenosti a rozvíjať svoje schopnosti. Dôležitou náplňou národnej siete je zjednodušiť komunikáciu s ministerstvom pôdohospodárstva a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA).
„V súčasnosti na Slovensku funguje 29 MAS-iek a nie je možné, aby ministerstvo a agentúra začali spolupracovať s každou jednotlivo. Bolo by pre nich asi jednoduchšie komunikovať s jednou organizáciou, ktorá by predstavovala názor väčšiny MAS na Slovensku, zastrešovala spoluprácu najmä v rámci prípravy a realizácie Programu Leader,“ povedal manažér MAS Stará Čierna voda a podpredseda NSS MAS Ľudovít Kovács na ostatnom stretnutí „masiek“ v Horných Salibách.
Ako projektový manžér kontroluje predložené projekty z formálneho, 7-členná výberová komisia z administratívneho a obsahového hľadiska. Tá im tiež pridelí určitý počet bodov. Výberová komisia predloží návrh predsedníctvu, ktoré keď projekt schváli, postúpi ho PPA na odsúhlasenie. Celý proces kontroly musia vykonať v lehote 30 dní.
„Agentúra by mala nami schválené projekty ešte raz fyzicky a administratívne skontrolovať v priebehu dvoch mesiacov. Kvôli vyťaženosti je to schopná vykonať za sedem alebo osem mesiacov,“ vysvetlil Kovács s tým, že tento problém už začalo riešiť aj ministerstvo a príslušné oddelenie v blízkej budúcnosti posilní.
„Túto správu vnímajú všetky MAS veľmi pozitívne, lebo z dôvodu nedodržania časového harmonogramu by hrozilo, že MAS nevyčerpajú všetky finančné prostriedky v rámci Programu Leader."
Metodické materiály
Okrem projektov v rámci Programu Leader sa na území MAS Stará Čierna voda zrealizoval aj projekt náučnej prírodnej lokality prostredníctvom Operačného programu Vzdelávanie. Arborétum oficiálne otvorili minulý piatok. Na 0,2 hektára je vysadených 105 druhov rastlín. Sú rozdelené do 5 prírodných oblastí, lúčne, exotické a liečivé rastliny, ihličnaté a listnaté stromy. Projekt stál 95-tisíc eur, obec ho spolufinancovala piatimi percentami.
„Žiadateľom projektu bola obec a partnermi obe základné školy. V rámci neho sa vytvorila aj špeciálna trieda na e-learningové vyučovanie prírodovedných predmetov, v ktorej sú napríklad počítače, mikroskop či projektor,“ povedal Kovács.
Pre každý ročník predmetov prírodoveda, biológia a prírodopis vypracovali učitelia slovenskej a maďarskej základnej školy metodické materiály, učebnice s pracovnými zošitmi. Ich obsahom sú aj vysadené rastliny. „Tento projekt hodnotím veľmi pozitívne, je veľkým prínosom pre žiakov, má výchovný a vyučovací význam,“ uzavrela riaditeľka Dana Smrtníková.