Priamo pred očami návštevníkov vznikali v minulých dňoch originálne pieskové sochy v nitrianskom obchodnom centre Mlyny. Po dvoch českých ročníkoch sa tu konal prvý slovenský Golden sand festival Nitra 2011. Umelecké diela, ktoré tu vznikli, môžete obdivovať do 14. augusta.
Za SR Novozámčan
V rámci festivalu, ktorý je súčasťou mestských osláv Nitra milá, Nitra, vzniklo 18 sôch, devätnástou je súsošie sv. Konštantína a Metoda na Svätoplukovom námestí. O ceny prestížneho festivalu sa uchádzali ôsmi sochári z 8 krajín - Čech Tomáš Bosambo, Čech žijúci v Portugalsku Radovan Živný, Japonec Katsuhiko Chae, Fergus Oliver Mulvany z Írska, Enguerrand David z Belgicka, Talian Gianni Schiumarini a Holanďan Wilfred Stijger. Domácu scénu zastupoval Martin Pokorný.
Vôňa mlynov
Z viacerých slovenských umelcov postúpil do súťaže na základe výberového konania Novozámčan Martin Pokorný. V Nitre robil svoju prvú pieskovú sochu, doposiaľ sa asi 10 rokov venoval tvorbe z klasických materiálov. „Do Nitry som často chodieval, očarila ma vôňa mlynov, čo tu kedysi stáli. Preto som si vybral tento motív, ktorým som sa veľmi voľne inšpiroval,“ prezradil Pokorný, pre ktorého bol pri práci najväčším nepriateľom letiaci čas. Detail jeho 2,4 metra vysokého diela je najlepšie viditeľný z výšky.
Ruže boli najťažšie
Katsuhiko Chaen z Japonska robil sochu s názvom Bábika v škatuľke. Podľa neho tento motív na divákov pôsobí veľmi silným dojmom. „Najzložitejšie je robiť dekoráciu ruží. V priebehu času ich sem-tam dorábam a vylepšujem. Jedna ruža mi trvá tak zhruba polhodinu-hodinu,“ vysvetľuje autor. Nitriansky výtvor s rozmermi dvakrát dva metre nie je Chaenovým najväčším. Socha boha, ktorý ženie tsunami na dieťa hrajúce sa v piesku, mala 5 metrov. Túto sochu vyrobil vo svojom meste Minami Satsuma City.
Katsuhiko sa pieskovým umením zaoberá 20 rokov, už viac ako sto sôch vytvoril v európskych krajinách, v Kanade, USA i Číne.
Katsuhiko Chaen a jeho Bábika v škatuľke.
Socha so špachtľou
Čech Radovan Živný, autor súsošia vierozvestcov na námestí a umelecký riaditeľ festivalu, robil v Mlynoch podľa malého sadrového modelu. „Pomáha mi v práci uvedomiť si tvary a objemy, môžem rýchlejšie napredovať,“ hovorí Živný a ukazuje na 2,5-metrovú sochu so špachtľou. „To je výsledok malého technického problému, ktorý som takto vyriešil. Kúsok sochy, ktorý mi v tom mieste odpadol, som špachtľou podoprel. Tú tam aj pre istotu nechám. Takže z pôvodného konceptu, ktorý mal znázorňovať sediacu ženskú figúru, sa motív zmenil na sediaceho sochára.“
Pieskovým sochám sa rodák zo Žďáru nad Sázavou venuje vyše 15 rokov. Začínal ako hobista na plážach južnej Európy, neskôr sa začal zúčastňovať sa domácich i medzinárodných výstav a súťaží. „K mojim najväčším patria kolektívne diela na festivaloch v Belgicku či Holandsku – dosahovali asi 15 metrov. Ja sám som vyrobil ako najvyššie asi 5-6-metrové sochy,“ doplnil Živný.
Umelec v súčasnosti žije v Portugalsku. Má za stovky pieskových výtvorov v Európe, Amerike aj Japonsku. Snáď najviac sa zapotil na soche, ktorú predčasom robil vo Villahermose, hlavnom meste mexického štátu Tabasco. „V obrovskej teplote a vlhkosti bol človek upotený už o deviatej ráno, len čo sa párkrát zahnal lopatou,“ dodal.
Radovan Živný vytvoril sochu na tému sediaceho sochára so špachtľou.
Od dreva a ľadu k piesku
Tomáš Bosambo je známym českým sochárom, „pieskovým umelcom“ sa stal zhruba pred 8 rokmi. Tomuto umeniu sa venuje skôr okrajovo, robí hlavne drevené, kamenné a ľadové sochy. Zhruba 50 diel postavil takmer v celej Európe, Číne i Kórei, jeho najväčšou je 8-metrová postava Marshmallowa z filmu Krotitelia duchov, ktorú robil na belgickom festivale s hollywoodskou tematikou.
„V mojom diele v Nitre som sa pokúsil spojiť figuratívnu s abstraktnou zložkou, aj preto ten priliehavý názov Souznění,“ ukazuje sochár na svoju asi 4-metrovú subtílnejšiu sochu.
Na Slovensku sa Bosambo ako pieskový sochár predstavil po prvýkrát, drevené sochy robil pred rokmi na sympóziu v Španej doline. Ako tramp, turista a kajakár je tu však ako doma. „Od Oravy po Vihorlat poznám všetky slovenské hory,“ usmial sa.
Tomáš Bosambo so svojím dielo Souznění.
Spadla mu hlava
Zaujímavý motív si pre svoj 2,5-metrový objekt zvolil Fergus Oliver Mulvany z Írska. „Socha je bez názvu, hovorí o stave mysle človeka, ktorý sa v snaží do niečoho preniknúť, o niečom rozhodnúť, no nie je si týmto krokom istý. Čierna diera pri nohách symbolizuje strach z neznáma - mozog síce velí zmenu urobiť, ale telo sa vzpiera,“ popisuje írsky umelec, ktorý pri tvorbe sochy zápasil s nedostatkami piesku. Keď sa snažil od čiastočiek ílu a kamienkov vyčistiť línie hlavy, spadla mu. Preto aj zmenil vizuál sochy – má hlavu hore a nepozerá sa dolu, ako bol pôvodný zámer.
Tvorbe pieskových sôch sa Fergus venuje asi 12 rokov, so svojím umením precestoval Európu, Ameriku, Japonsko aj Čínu. Individuálne robil sochy vysoké zhruba 5 metrov, kolektívne mali aj 20 metrov.
Fergus Oliver Mulvany svojou sochou vyjadruje strach človeka z neznáma.
Najkrajšiu sochu (v pozadí) urobil podľa porotcov Enguerrand David z Belgicka. Na snímke víťaz s hlavnou cenou festivalu.
Hlavnú cenu vyhral Belgičan Enguerrand David
„Pre potreby Golden sand festivalu priviezlo morský piesok do Nitry niekoľko kamiónov. Zo skládky ho prepravili nákladné autá k OC Mlyny, dovnútra sa do vozili fúrikmi. Zhutnili ho do foriem a do výšky vysýpali vedrami,“ hovorí manažér OC Mlyny Dezider Mészáros.
Z piesku umelci vytvorili 18 sôch, nachádzajú sa na prízemí aj podlažiach Mlynov. Dolu pri hlavnom vstupe je 8 súťažných sôch, vyššie sú nesúťažné. Podľa našich informácií sú kvôli statike sochy objemovo menšie ako boli plánované.
Umelecké výkony posudzovala odborná porota s čestným členom Petrom Dvorským, riaditeľom Opery SND. Predseda poroty Jan Saudek sa zo zdravotných dôvodov vyhlásenia výsledkov nezúčastnil. Ďalšími členmi boli slovenskí a českí umelci. Porota vyhlásila hlavnú cenu - získal ju Enguerrand David z Belgicka, druhý bol Talian Gianni Schiumarini, tretie miesto obsadil Slovák Martin Pokorný. Svojimi hlasmi zvolia jednu najkrajšiu sochu aj diváci. Hlasovať možno do polovice augusta, výsledky by mali byť známe 14. augusta.
Jana Černáková