VRÁBLE. Železnú konštrukciu, ktorú postavili za mestské peniaze, aby chránila súkromie troch - štyroch rodín, demontujú. Novú už nevybudujú. Radnica tak vyšla v ústrety obyvateľom bytovky, ktorí proti konštrukcii rozbehli petíciu.
„Ochranná clona“, ako ju nazýva primátor, stála 6170 eur. Ochranu však nikdy neposkytovala – popínavý brečtan na nej nevyrástol, vyschol.
Nič nevyriešila
Dva metre vysokú a 55 metrov dlhú clonu postavili medzi bytovkou a niekoľkými záhradami ešte v lete 2009. Mala zabrániť, aby obyvatelia päťposchodovej bytovky videli do záhrad.
Investíciu už vtedy mnohí označili za zbytočnú. Poukazovali, že zaberie časť parkoviska a z vyšších poschodí bude aj tak vidieť do širokého okolia.
Ľudia z bytovky kritizovali, že mesto investuje peniaze, aby riešilo súkromie majiteľov záhrad. Sťažovali sa, že na ich názor sa nikto nepýtal. O plánovanej clone sa totiž dozvedeli len náhodou, keď ju prišli vymerať. Už vtedy zvažovali petíciu. Nakoniec ju rozbehli až po dvoch rokoch - keď zistili, že mesto chce „ochrannú clonu“ rozšíriť.
„Protestujeme proti stavbe zátarasov a múrov pred naším obytným domom,“ napísali na mestský úrad. Zároveň požiadali, aby mesto odstránilo existujúcu konštrukciu, ktorá neplní svoj účel.
Ubrala z parkoviska
„Zábrana ubrala priestor na parkovisku pred naším bytovým domom, komplikuje aj údržbu cesty v zimných mesiacoch. Výstavba novej zábrany nič nevyrieši, len ešte viac obmedzí parkovanie,“ povedala nám Štefánia Tarrová, predsedníčka spoločenstva vlastníkov bytov Svornosť.
Ľudia v petícii píšu o diskriminácii a porušovaní ľudských práv: „Odmietame byť oddelení akýmkoľvek zátarasom, veď to nie je dnes dovolené ani v prípade rómskych spoluobčanov.“
Protestujú tiež proti tomu, aby bola clona financovaná z rozpočtu mesta, a teda aj z ich daní.
Poslanci o investícii nerozhodli
Mestské zastupiteľstvo zobralo petíciu na vedomie. O samotnom odstránení clony nehlasovalo, o tejto investícii totiž nerozhodovalo ani pred dvomi rokmi.
„Stena bola postavená na základe požiadavky občanov Kollárovej ulice. Ich požiadavku následne tlmočila poslankyňa mestského zastupiteľstva formou podnetu. Poslanci nemali námietky voči riešeniu vzniknutej situácie,“ tvrdí primátor Tibor Tóth (SDKÚ-DS).
Kto konkrétne rozhodol o clone za vyše 6-tisíc eur, sme sa nedozvedeli.
Nemali dostatok súkromia
Primátor povedal, že majitelia záhrad pred dvomi rokmi argumentovali „nedostatkom súkromia vo svojich záhradách“, spomínali aj „rušenie počas ich súkromných aktivít“.
„Ako najoptimálnejšie riešenie sa ukázalo vybudovanie ochrannej clony. Pozostáva z kovovej konštrukcie, ktorá mala byť postupne obrastená brečtanom rôzneho zafarbenia, čím by sa zároveň dosiahol pozitívny estetický efekt. Klimatické podmienky však nepriaznivo ovplyvnili rast vysadeného brečtanu, čím nedošlo k požadovanému výslednému efektu,“ konštatoval primátor.
Na otázku, prečo si svoje súkromie neriešili ľudia na vlastné náklady, odpovedal: „Mesto chcelo pomôcť svojim občanom.“
Zaujímalo nás tiež, prečo stojí clona len pred 3-4 záhradami. „Mesto plánovalo postupne dobudovať ochrannú clonu pozdĺž všetkých záhrad, a to podľa svojich finančných možností,“ reagoval primátor.
Clonu chcú ešte využiť
Za kuriózny problém vraj môže zlé rozhodnutie ešte zo 70. rokov minulého storočia.
„Činžiak vtedy postavili tak, že z jeho okien vidieť rovno do záhrad,“ poznamenal primátor. Problém nepomohla vyriešiť ani 6-tisícová mestská investícia. Rozhodnutie mesta o jej odstránení potvrdilo, že bola zbytočná.
„Konštrukcia bude demontovaná v čase, kedy jej časti bude možné využiť účelovo v rámci zabezpečenia iných akcií mesta,“ povedal nám primátor.
Pohľad z bytovky do záhrad. Zelená kovová konštrukcia žiadnu ochrannú funkciu nesplnila. Preto niektorí iniciatívne za plot osadili kus plechu.
FOTO: SEBASTIÁN PAVLIS