Prijímačky v Nitre smerujú na súd

Člen komisie, ktorá skúšala, hovorí o podvode na UKF Nitra. Neúspešný uchádzač o štúdium žiada od univerzity odškodnenie.

Prijímačky v Nitre preverovali viackrát, výpovede sú protichodné.Prijímačky v Nitre preverovali viackrát, výpovede sú protichodné. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

BRATISLAVA. Prijímačky na doktorandské štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre zrejme pôjdu pred súd. Právne kroky chystá neprijatý uchádzač Miroslav Sedlák, ktorý sa opiera aj o výpoveď člena prijímacej komisie. Ten pohovory označil za zmanipulované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rektor univerzity Libor Vozár falšovanie výsledkov odmieta, rovnako aj dekanka pedagogickej fakulty Eva Szorádová. Za medializáciu kauzy zvažujú žalobu.

Neprijatý Sedlák je odborným asistentom na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V Nitre chcel získať titul PhD v programe didaktika anglického jazyka. Keď vlani zložil skúšky, informoval sa u členov komisie, na ktorom mieste skončil. „Bol som na jedenástom.“

SkryťVypnúť reklamu

Svedectvo člena komisie

Prijímačky UKF

  • UKF má problém s vlaňajšími prijímačkami na PhD

  • pre údajný podvod chce školu žalovať neprijatý uchádzač

  • v jeho prospech svedčí zamestnanec školy

  • rektor má vyjadrenia ostatných členov komisie o zákonnom priebehu

Očakával prijatie, keď mu prišlo zamietavé rozhodnutie, navštívil katedru lingvodidaktiky na pedagogickej fakulte, kde plánoval externe študovať. „Odrazu som bol sedemnásty a pod čiarou.“

Člen komisie Stanislav Benčič je zamestnanec katedry lingvodidaktiky. Tvrdí, že na doktorandské štúdium sa dostali ľudia, ktorí boli horší ako neprijatí uchádzači. „Bolo mi jasné, že niekto zápisnicu zmenil bez nášho vedomia.“

Komisia podľa neho odporučila prijať 16 ľudí, vzali 12. „Poradie sama určila šéfka katedry Silvia Pokrivčáková.

SkryťVypnúť reklamu

Mala prístup k počítaču,“ tvrdí Benčič. K zápisnici podľa neho pripojila hárok s podpismi členov komisie z iného dokumentu. Hovorí, že podozrenia chcel riešiť s vedením. „Inicioval som stretnutie s dekankou, na ňom sa len hovorilo, ako zakamuflovať podvod.“ Benčič má maily, ktoré to podľa neho dokazujú.

Dekanka: Je to účelové

Pokrivčáková sa k veci nevyjadrila a na otázky neodpovedala. Na problém v Nitre minulý týždeň upozornila televízia JOJ.

Dekanka fakulty hovorí, že prijímacie pohovory boli v súlade so zákonom. „Stanovisko člena prijímacej komisie univerzita spochybňuje, považuje ho za účelové,“ napísala Szorádová v stanovisku.

Rektor hovorí, že zákonný priebeh prijímačiek potvrdila dodatočne väčšina zo šesťčlennej komisie. Pre SME sa viacerí nevyjadrili. Predseda komisie, maďarský profesor László Komlósi odkázal na rektora. „Len ten je oprávnený hovoriť podľa vnútorného poriadku univerzity.“

SkryťVypnúť reklamu

Rektor spochybnil aj maily, ktoré má Benčič. „Elektronická komunikácia nie je dostatočný dôkaz, že správy v nej uvedené posielala osoba, ktorá sa tam podpísala.“

Žiada odškodnenie

Sedlák žiada od UKF ospravedlnenie a finančné odškodnenie. Je odhodlaný sa aj súdiť. „Pokiaľ by som bol slabý, tak to nechám tak,“ poznamenal.

Pochybnosti má aj ďalšia neúspešná uchádzačka, ktorá mala podľa Benčiča najlepší projekt a množstvo publikačnej činnosti. Vedúca katedry jazykov na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave Dagmar Špildová si myslí, že Nitra zvýhodnila vlastných absolventov. Je ochotná svedčiť na súde, ale sama do súdneho sporu nepôjde.

Dobré meno univerzity je na súde pripravený brániť aj rektor.

Rektor: Vyšetrovali sme to trikrát

Rektor UKF v Nitre LIBOR VOZÁR hovorí, že má potvrdenia členov komisie o zákonnosti prijímačiek. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie je pripravený ukázať to aj na súde.

Preverovali ste sťažnosť na prijímačky?
„Trikrát sme ju vyšetrovali, dvakrát na požiadanie ministerstva školstva. Skonštatovali sme, že prijímacie konanie prebehlo v súlade so zákonom.“

Klame teda člen komisie, že výsledky boli zmanipulované?
„Z výsledkov je zostavená zápisnica, ktorú podpísali všetci členovia komisie. Väčšina členov komisie aj dodatočne potvrdila, že zápisnica je pravá a obsah zodpovedá prijímaciemu konaniu. V tejto situácii sa k tomu nemôžem viac vyjadrovať.“

Člen komisie Stanislav Benčič však tvrdí, že na pohovoroch zostali okrem zapisovateľky dvaja skúšajúci: on a profesor z Maďarska, ktorý nevie po slovensky. Pričom on tvrdí, že podpisovali iný dokument, ktorý bol navyše v slovenčine. Je to lož?
„Nebudem sa vyjadrovať k tvrdeniam pána Benčíka.“

Ak nie sú pravdivé, prečo ho nežalujete?
„Stanovisko univerzity je na webe. Ďalšie veci budeme podnikať podľa okolností.“

Je štandardné, že podpisy sú na samostatnom liste a nie na strane, kde je poradie prijatých?
„Je obrovské množstvo korešpondencií, ktorú má napríklad aj rektor s ministerstvom školstva. Nie je zvykom podpisovať každú stranu.“

Dá sa hovoriť s ostatnými členmi komisie, aby vysvetlili, ako to bolo?
„Nebudú sa k tomu teraz vyjadrovať. Ja ich stanovisko mám pre prípadný súdny spor.“

(zp)

Pochybne prijatí právnici dostanú diplomy

Polícia stále vyšetruje podozrivé prijímačky na Právnickej fakulte Univerzity Komenského.

BRATISLAVA. Podozrivo prijatí právnici dostanú onedlho bakalárske tituly. Študenti Univerzity Komenského, ktorých pred troma rokmi prijali mimo poradia, robili minulý týždeň štátnice. Bez problémov môžu pokračovať na magisterskom štúdiu. Prijímačky na právo stále vyšetruje polícia.

Skupina daňových poradcov nastúpila do školy pred tromi rokmi a študovala externe. Rektor Karol Mičieta hovorí, že napriek pochybnostiam okolo ich prijatia nemá inú možnosť, ako podpísať im diplomy.

Daňových poradcov právnická fakulta prijala, hoci prijímala na základe známok a v skupine boli aj trojkári či štvorkári.

Rektor nemá ako zakročiť

Zaplatili 60­-tisíc korún (dvetisíc eur). „Za otvorenie tohto vzdelávania sa zaplatila fiktívna faktúra,“ povedal pre SME jeden zo študentov. Vzdelávali sa v stredisku Kaskády.

„Ak riadne urobili skúšky, nemôžem robiť nič iné. Už ani nerozlíšim, ktorí to boli,“ konštatoval Mičieta. V prípade, že chcú pokračovať na druhom stupni, nový rektor nemá dôvod im to neumožniť.

Odborníčka na vysoké školstvo z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková potvrdzuje, že rektor veľa možností nemá. Súčasná legislatíva podľa nej neumožňuje siahnuť týmto vysokoškolákom na tituly. Novelu pripravuje ministerstvo školstva, zatiaľ nie je jasné, ako bude tento problém upravený.

„Najčistejším spôsobom by bolo, keby sa preukázalo, že študenti neboli prijatí v súlade so zákonom a tak by nemohli pokračovať v druhom stupni vysokoškolského vzdelávania,“ povedala Králiková. Prípadný podvod by musel potvrdiť súd.

Po roku sa nedeje nič

Kauza sa prevalila asi pred rokom. Upozornila na ňu bývalá študijná referentka Zuzana Melicherčíková. Je sklamaná, že zatiaľ nebol nik potrestaný a pochybne prijatí uchádzači môžu doštudovať. „Plynule prejdú na magisterské štúdium. Je to v takom čudnom štádiu, že sa nič nedeje.“

Prípad začala vyšetrovať polícia. Najskôr oznámenie zamietla, voči čomu Melicherčíková namietala. Sťažnosť poslala na ministerstvo spravodlivosti aj na prokurátorku. Nepozdáva sa jej, ako vec dozorovala.

Vyšetrovateľ sa začal prijímačkami na práve opäť zaoberať. „Vyšetrovanie ďalej pokračuje. Ukončené nebolo,“ potvrdila policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Celú vec kontroloval po nástupe do funkcie aj rektor Mičieta. „Niektoré postupy neboli v súlade so zákonom,“ povedal. Tvrdí však, že išlo skôr o formálne chyby.

Zuzana Petková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 161
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 314
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 071
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 287
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 026
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 002
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu