K 900. výročiu vyrezal Štefan Récky plastiku pripomínajúcu vznik zoborskej listiny.
NITRA. Vo Vazulovej veži v nedeľu sprístupnili prvú časť súborného diela nitrianskeho rezbára Štefana Réckeho. Pod názvom Dejiny Nitry predstavil dve insitné drevené plastiky. Slávnosť starou hudbou spríjemnila nitrianska Musicantica.
Plastika k výročiu
Pred rokom prišiel Štefan Récky na mestský odbor kultúry s myšlienkou vytvoriť drevenú históriu Nitry od jej osídľovania až po posledný významnejší rok 1995, kedy Nitru navštívil pápež Ján Pavol II.
„Vlani som pri príležitosti osláv Nitra milá, Nitra prezentoval v Synagóge prvú časť zamýšľaného súboru – príchod solúnskych bratov. Plastiku sme teraz preniesli do Vazulovej veže, kde po dohode s Biskupským úradom plánujeme na dvoch podlažiach inštalovať celú stálu expozíciu 14 diel,“ hovorí Štefan Récky.
„V rámci tohtoročných osláv sme výstavu doplnili o plastiku interiéru benediktínskeho kláštora. Tu mnísi v roku 1111 napísali zoborskú listinu, ktorá tento rok oslavuje 900. výročie vzniku. Práve pre toto jubileum sme preskočili staršie časové úseky v našich dejinách.“
Réckeho súborné dielo by malo pozostávať zo 14 plastík. Budú predstavovať časové sekvencie, ktoré sa stali významnými medzníkmi histórie na území Nitry. V ďalších rokoch rezbár plánuje pokračovať v práci na ďalších dielach. Do roku 2014 by mali vo Vazulovej veži pribudnúť plastiky zobrazujúce témy lovci mamutov, prví roľníci, starí Slovania, Pribinova Nitra, sv. Gorazd, panovníci Veľkej Moravy, prvé biskupstvo, Vazulova veža, sv. Svorad a Benedikt, Belo IV. mestské výsady, legenda o Corgoňovi, vysviacka troch biskupov a podobne.
Upraví ich moridlami
„Každá zo 14 plastík bude pozostávať z rôzneho počtu sôch. Najväčšia, ktorá obsahuje 21 je postáv, je plastika príchodu solúnskych bratov. Aktuálnu plastiku k výročiu zoborských listín tvorí 11 sôch mníchov pri rôznych činnostiach,“ hovorí rezbár. Celý komplex by mal mať dohromady asi 220 zhruba 60-centimetrových sôch, bude zatiaľ najväčším dielom Štefana Réckeho. Plastiky nebudú v prírodnom dreve, ale farebne upravené liehovými moridlami.
Absolvent hutníckej priemyslovky v Banskej Štiavnici sa rezbárčine venuje 16 rokov, ateliér má v Štitároch. Najskôr maľoval obrazy, neskôr pod vplyvom otca - klasického stolára, od ktorého pochytil rôzne grífy, začal pracovať s drevom. Na umeleckú školu sa však nedostal, vybral si teda smer odlievanie kovov. Pár rokov si vyskúšal aj umelecké kováčstvo, aby nakoniec presedlal na rezbárčinu.
Betlehem do Mníchova
„Vo svojich plastikách spracúvam sakrálnu tematiku, prírodné, figurálne, abstraktné motívy, robím aj reliéfy na stenu,“ hovorí Récky. Je autorom veľkého betlehemu, ktorý je každoročne srdcom nitrianskeho vianočného mestečka. Podobné betlehemy má v Topoľčanoch, Trnave, Prievidzi, Veľkom Krtíši aj Košiciach. Jeho menšie betlehemy sa ocitli aj v zahraničí – vo viacerých európskych štátoch, Kanade i USA. Nedávno dokončil betlehem ako svadobný dar rodine do Mníchova.
Stála expozícia
Na slávnosti vo Vazulovej veži sa zúčastnili predstavitelia mesta, nitrianskeho biskupstva i kultúrnych inštitúcií. Osobnosť umelca, význam a umeleckú hodnotu jeho diela priblížil riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.
„Podarilo sa ďalšie dielo, ktoré nás uvádza do našej národnej a kresťanskej histórie. Verím, že súčasné exponáty, aj tie, ktoré do veže ešte pribudnú, nám budú ukazovať vždy nové stránky toho, na čo môžeme byť hrdí,“ povedal nitriansky sídelný biskup Mons. Viliam Judák. Slávnosť zároveň využil aj na symbolické otvorenie gotickej hradnej priekopy a časti biskupských záhrad.
„Verím, že túto expozíciu budú ľudia navštevovať nielen v rámci Cyrilo-metodských dní. Iste sa stane zdrojom poučenia, keďže zobrazuje dva zásadné historické momenty a postupne budú pribúdať ďalšie. Dúfam, že spolu s Biskupským úradom sa nám tu podarí zriadiť stálu expozíciu z dejín našej minulosti,“ doplnil primátor Jozef Dvonč.
Autor - rezbár Štefan Récky so svojím dielom k výročiu vzniku zoborských listín. Tvorí ho 11 sôch, plastika je umiestnená vo Vazulovej veži.
Najväčšie Réckeho dielo je zatiaľ plastika zobrazujúca príchod solúnskych bratov. Obsahuje 21 postáv a premiéru mala vlani v Synagóge počas osláv Nitra milá, Nitra. FOTKY: (ČE)