NITRA. V podhradí sa v posledný deň osláv rozprúdil čulý život, sprevádzaný tónmi starej hudby súboru Musica Poetica. V stánkoch ste si mohli kúpiť ľudovoumelecké výrobky, deti si mohli zastrieľať z luku. Kto mal chuť na niečo dobré, mohol ochutnať tradičné jedlá našich predkov.
Podpisy na hradnom kopci
Slovanskú osadu pod hradom pripravilo OZ Nitrianska turnajová spoločnosť (NTS), ktorá návštevníkov pozvala do malého historického sprievodu. Viedol ho kráľ Karolman, za ktorého vlády vznikli Zoborské listiny z roku 1111 a 1113. Ľuďom predstavili ich zväčšené kópie a zoznámili ich s ich obsahom.
„Zoborské listiny sú najstaršími originálmi, zhotovenými na území Slovenska, sú uschované v archíve Nitrianskeho biskupstva. Staršia listina je súpisom svedectiev zo súdneho sporu, svedčiacich vo veci vyberania trhového mýta a iných poplatkov v prospech Kláštora sv. Hypolita na Zobore,“ povedala Beáta Nitrianska z NTS. Originál z roku 1113 je súpisom majetkov Zoborského opátstva roztrúsených po území Slovenska. Uvádza názvy viac ako 150 slovenských obcí a lokalít od Dunaja po Trenčín, ale aj obcí, ktoré s majetkom opátstva susedili.
„Zapojte sa do nášho sprievodu a zároveň sa môžete podpísať na dlhé pásy papiera na hradnom kopci, ktoré sú symbolickým pokračovaním týchto listín a naším posolstvom pre ďalšie generácie,“ vyzvala návštevníkov Beáta Nitrianska. „Je to živý odkaz pre našu budúcnosť, ktorý sme na ozvláštenie tejto malej slávnosti vymysleli s Drahomírom Dalošom z ZO Slavica,“ doplnil Štefan Nitriansky.
Vyhral Slovák
NTS už tradične počas mestských osláv zorganizovala aj medzinárodný rytiersky turnaj O meč kráľa Svätopluka. Sily si v ňom zmeralo deväť rytierov zo šermiarskych skupín zo Slovenska, Česka a Ruska. Bojovníci odetí v brneniach či krúžkovýách košeliach sa stretli v 90-sekundových súbojoch.
„Bojovalo sa tupými zbraňami – mečmi, ktoré vážia zhruba 2 kg a merajú asi 1,3 metra. Zápasy boli ako reálne súboje zo 14. – 15. storočia, nevyužívala sa len čepeľ meča, ale aj hlavica a podobne. Po dramatických súbojoch, kedy sa išlo takpovediac na K.O., sa víťazom stal Slovák Roman Svorka zo skupiny Taurus Ater Turany. Odniesol si cenu, ktorú každý rok vyrábam – symbolický oceľový meč kráľa Svätopluka, zhotovený podľa historických originálov,“ povedal Štefan Nitriansky.
Stredoveká kuchyňa
Pochúťky podľa receptov z 15. – 16. storočia ponúkali Katarína Syptáková a Ľubka Vyšinská zo Žiliny. Po založení rodín prešli od šermu k propagácii stredovekej kuchyne, ktorej sa na jarmokoch a trhoch venujú už asi 10 rokov. „Našu ponuku stále meníme, ľuďom to chutí. Najviac si brali syrové šišky, deťom zas lepšie „išli“ sladké šišky z bieleho chleba s medom. A kto sa odvážil na vínnu kašu so slivkami, tak ju pochválil,“ prezradili Katka s Ľubkou.
Skroteného havrana poľného v osade predvádzal Milan Mrázek z NTS. Je to jeho domáci maznáčik, ktorého našiel ako mláďa vypadnuté z hniezda. Chovateľ exotického vtáctva sa ho ujal a dnes je už trojmesačná havranica jeho spoločníčkou, ktorá neodletí, hoci ju doma chová voľne.
„Dávam jej ovocie, mäso aj granuly pre psy, ktoré si rozmočené vo vode veľmi obľúbila. Aj sama si niečo vonku nájde,“ hovorí Milan Mrázek. Už si na ňu zvykol, ale vraví, že ak mu odletí s inými havranmi preč, bude mu za ňou ľúto. „Verím, že v prírode bude schopná sama prežiť. Videl som, že nemá problém brániť sa proti predátorom. Susedovu mačku, ktorá na ňu párkrát vybehla, už vyťahala za chvost.“
Sprievod na čele s kráľom Karlomanom (v strede, Štefan Nitriansky), v pozadí nesú kópie listín a cyriliku.
Pod sochou Pribinu kópie listín predstavila Beáta Nitrianska z NTS.
Na svahu pod hradom nechávali návštevníci svoje pozdravy.
Jedlá stredovekej kuchyne ponúkali Katka Syptáková a Ľubka Vyšinská.
Ľudia si posadali na svah, aby sledovali rytiersky turnaj O meč kráľa Svätopluka.
Nastúpilo v ňom deväť bojovníkov zo SR, ČR a Ruska.
Bojovalo sa tvrdo ale čestne.
Milan Mrázek so skroteným havranom. FOTKY: (ČE)