Tisícky Nitranov i návštevníkov mesta smerovali v utorok ráno na hrad. Konala sa tu Cyrilo-metodská národná púť, slávnostnú pontifikálnu sv. omša celebroval Mons. Cyril Vasiľ, arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.
NITRA. Sv. omše sa zúčastnili predstavitelia mnohých cirkví, štátu, samosprávy i mesta. Veriacich privítal nitriansky sídelný biskup Viliam Judák. Zdôraznil, že misia sv. Cyrila a Metoda bola živým evanjeliom a výrečným znamením doby nášho Pána, preto ich svedectvo ľahšie oslovilo ľudí tej doby. „Kiežby toto dnešné stretnutie bolo motiváciou k vytváraniu ďalších vzťahov bratstva a vzájomného porozumenia,“ dodal.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Hlavný celebrant arcibiskup Cyril Vasiľ vyzdvihol osobnosti sv. Cyrila a Metoda, ktorí obstáli v skúške dejín a dnes sú prijímaní širokým spektrom našej spoločnosti, nielen veriacimi, katolíkmi, Slovákmi. „Pri misii vierozvestcov boli kultúra, diplomacia, písomníctvo a jazyk dôležité a potrebné, ale nie podstatné. Prvoradé bolo ohlasovanie viery, a to spôsobom príťažlivým, vytrvalým,“ povedal vo svojej kázni Mons. Cyril Vasiľ.
Dodal, že svätosť a viera najlepšie charakterizujú sv. Cyrila a Metoda, bez nich by sme nemohli pochopiť ich skutočný prínos pre naše duchovné, kultúrne a národné dejiny. Preklad posvätných kníh, ktorý urobili vierozvestcovia a ich žiaci, dodal kultúrnu schopnosť a dôstojnosť jazyku staroslovienskej liturgie.
Solúnski bratia boli dedičmi antickej gréckej kultúry, ktorej pokračovateľkou bola stredoveká Byzancia. Nikto nemôže poprieť význam antického dedičstva pre európsku i svetovú kultúru. Práve kresťanstvo prenieslo najpozitívnejšie prvky antiky do moderného európskeho sveta.
„Ešte pred príchodom k našim predkom sa solúnski bratia stali protagonistami kultúrno-politického stretu s islamským svetom.
Sv. Cyril pri svojej misii medzi Arabmi šíril ideu univerzalizmu a búrania bariér v mene našej spolupatričnosti v rodine božích detí. Tá vychádza z Kristovho posolstva, a preto prekonáva rozličnosť rás, národov, jazykov a politických zoskupení,“ skonštatoval Mons. Cyril Vasiľ.
„Ich skúsenosť je zaujímavá aj preto, lebo schopnosť či neschopnosť adekvátne odpovedať na expanziu islamu, jeho demografické, politické a kultúrne výzvy, je jednou z naliehavých otázok, ktoré stoja pred dnešnou Európou. Možno na Slovensku si tento fenomén ešte neuvedomujeme, ale je len otázkou času, kedy budeme aj my s ním konfrontovaní. Byzantská ríša, ktorej boli sv. Cyril a Metod obyvateľmi, po stáročia čelila podobným problémom. Nakoniec v tomto súperení podľahla a bola vymazaná z mapy sveta.“
Ako Mons. Vasil pokračoval, najmä dnes, keď sa v širokých vrstvách spoločnosti stretávame so stratou dôvery v súdy a súdnictvo, je dobré spomenúť si na druhý článok prvého cyrilo-metodského civilného zákonníka, ktorý ustanovoval: „Neslobodno ani raz prijímať svedkov, ktorí boli kedy usvedčení, že luhajú a prestupujú zákon boží“.
"Ak sa v duchu cyrilo-metodského dedičstva takéto kritérium uplatňuje na svedkov, o čo viac by sa malo uplatňovať na verejných predstaviteľov, najmä na tých, ktorých si slobodne volíme. Môžeme ich poslať preč zo scény verejného života, hlavne ak boli verejne, a nie raz, usvedčení, že klamú,“ zdôraznil Mons. Cyril Vasiľ, za čo sa mu dostalo búrlivého potlesku.
Tieto slová nepovažuje za miešanie sa do politiky. Je to len napĺňanie morálneho poslania, ktorého sa cirkev nemôže zrieknuť. Aj dnes žiadny pozitívny zákon nemôže protirečiť prirodzenému zákonu, pretože tento nie je ničím iným, ako indikátorom primárnych noriem, upravujúcich morálny život. Kresťanská múdrosť ukáže človeku ako sa správať, aby sa nespreneveril hlasu svojho svedomia, ale aj aby plnil svoju úlohu zákonodarcu.
V závere cyrilo-metodskej púte veriacich pozdravil apoštolský nuncius v SR arcibiskup Mons. Mario Giordana, pozdravným telegramom k štátneho sviatku SR pútnikov potešil aj pápež Benedikt XVI.

Niesli nitriansky evanjeliár.

Skauti niesli relikvie svätcov.

Na púti sa zúčastnilo veľa cirkevných hodnostárov. FOTKY: (ČE)