Agentúrne texty sme o 20:50 nahradili autorským článkom SME.
ZEMIANSKE SADY. Je nedeľa, pol piatej ráno. Zemianske Sady, iba pár kilometrov od Serede a Galanty, kde v posledných týždňoch silnie podsvetie, účty si tam vybavujú aj bazukou.
Krik na ulici v dedine priláka muža z dvora. Opití mladíci hľadajú jeho suseda. Snaží sa im dohovoriť, že je nočný pokoj. Začnú ho mlátiť a surovo ho dokopú v kanáli tamojšieho potoka. Má otras mozgu, rozbitý nos, tržnú ranu na krku.
Vtedy prichádza policajná hliadka. S výtržníkmi sa familiárne zdravia, oslovujú sa krstnými menami, tykajú si, tvrdili včera viacerí svedkovia bitky z ulice.
Pred očami polície
Policajti nedokážu zabrániť ďalšej bitke, mladíci bijú aj otca chlapca, ktorého naháňali. Ich autá potom odchádzajú, hliadka sa ich ani nepokúsi zastaviť.
Mladíci z vedľajšej obce majú naponáhlo, prebehli aj cez pole. Policajti sa s nimi poznajú, v minulosti ich už vyšetrovali pre krádeže.
Tentoraz takmer unikli, nebyť kamery na blízkom dome.
Zatiaľ slúžia ďalej
Na príbeh upozornila televízia Joj. Polícia sa podľa nej najskôr o kamerový záznam veľmi nezaujímala.
Obaja policajti pravdepodobne prídu o miesta, krajský policajný riaditeľ dal pokyn ich nadriadenému začať konanie o ich prepustení. Zatiaľ ich mimo služby nepostavili.
Prípad už prebrala inšpekcia ministerstva vnútra, odkázal minister Daniel Lipšic z KDH. V neďalekej Seredi na jeseň spolu s policajným prezidentom sľuboval, že kriminalitu „zatlačia do podzemia“. Teraz vraj dianie v regióne pozorne sleduje.
Koľko policajtov je vlastne normálnych, pýta sa Lukáš Fila.
Udali napadnutých
„Mám zlomený nos, sedem štichov na líci,“ hovorí zbitý bratislavský právnik. S partiou sedeli na chalupe s gitarou, nakoniec skončil v nemocnici a práceneschopný.
„Manžel sa ho zastal, napadli potom aj jeho,“ pridáva sa suseda, pani Nora. Jeden z napadnutých prípad oznámil polícii. Trestné oznámenia podali aj dvaja z bitkárov, tvrdia, že práve oni boli napadnutí. Všetkých vyšetrujú na slobode.
„Viem, ktorí policajti mali službu, nikdy som s nimi problém nemal. Tykanie však nie je v poriadku,“ hovorí starosta obce Roman Súkenník. Pozná i útočníkov, vraj aj ich problémy z minulosti. Zábavy v obci v minulosti museli zrušiť pre bitky.
Viac o téme:
Polícii sa nedarí skrotiť divoký juh. Mafia ťaží z polohy
Tykať si nemali
Trnavský krajský policajný riaditeľ IMRICH PUHA hovorí, že trestať môže aj nadriadených.
Ako vyšetrujete prípad dvoch policajtov, ktorí nezastavili bandu bitkárov?
„Rieši to inšpekcia ministerstva vnútra. Sám som nariadil okresnému riaditeľovi začať konanie o prepustení oboch policajtov, bude teraz skúmať, či došlo k závažnému porušeniu zákona a služobnej prísahy. Prebehnú ešte moje kontroly, či policajti boli preškolení na spôsob vykonávania zákroku. Ak sa zistí, že prišlo k pochybeniu, nie je problém takýchto policajtov prepustiť či riešiť ich nadriadených.“
Ako by mal v takomto prípade postupovať policajt?
„Nedokážem to posúdiť, kamerový záznam som videl len zostrihaný. Určite však, ak vyhodnotili, že ten zákrok nezvládnu, mali zavolať posily. Mali sa strániť vecí ako podávanie rúk s útočníkmi. Policajt takto nemôže konať, musí vystupovať nestranne.“
Čo je teda v poriadku?
„Určite toto, čo hovoria dnes svedkovia, že si tykali a podávali ruky, nie je správne. Či to bolo naozaj tak, preukáže šetrenie. Ak k tomu došlo, tak s tým, samozrejme, nesúhlasím. Zatiaľ som však počul len vyjadrenie jednej strany, počkám si aj na tú druhú.“
Obaja policajti budú ďalej chodiť do práce ?
„Zatiaľ nie sú postavení mimo služby, je to veľmi čerstvé, treba to všetko skúmať.“
Môžu sa ľudia v Trnavskom kraji cítiť bezpečne?
„Nie je to správne položená otázka, skôr je namieste sa spýtať, aká je celková situácia. Stali sa niektoré veci. Doteraz sa však dotkli špecifickej skupiny, neboli na úkor bezpečnosti ľudí, až teraz. Čísla hovoria o niečom inom. Jedna vec neguje dobré výsledky.“
(trš)