„Európske poháre sú jediným relevantným spôsobom vyjadrovania kvality a úrovne basketbalu v krajinách. V poslednom období sme boli vo veľkej izolácii. V tejto istej európskej súťaži hral naposledy Lučenec v roku 2003, odvtedy bolo vákuum,“ rozhovoril sa tréner vicemajstra.
Sám Urban cítil, že slovenská liga už nestačí, kvitoval snahu o zatraktívnenie fungovania klubu. „V našej lige sme už získali tituly aj ďalšie medaily, ale vyčerpal sa potenciál možností na slovenskom poli, stále chýbal určitý posun vpred,“ zamýšľa sa Urban. Pred siedmimi rokmi účinkovala Nitra v medzinárodnej superlige (hrala v skupine s rakúskym Oberwartom, USK Praha a Svitom), to bola jediná lastovička, navyše, nižšieho rangu.
Urban si cení pozitívne kroky šéfa FIBA Európa Islanďana Ólafura Rafnssona. „Pochopil, že je nelogické, aby boli oddelení silní a slabí, ak má zabezpečovať rozvoj basketbalu v celej Európe. Zoberme si príklad z futbalu. UEFA nikdy neizolovala silných a slabých tak, že by slabých nechala finančne vykrvácať. Vo futbale aj kráľovský veľkoklub alebo aj majstri Európy musia ísť hrať so súperom z Faerských ostrovov, keď im to prisúdi žreb. V basketbale toto chýbalo,“ hovorí Urban.
Avšak na rozdiel od futbalových pohárov, kde si slovenské celky merajú sily so súpermi z Kazachstanu či Albánska, na nitrianskych basketbalových fanúšikov čakajú prirodzene atraktívni súperi. „Je to historický moment. Budeme hrať proti účastníkovi azda najsilnejšej európskej ligy zo Španielska, takisto s tímom zo silnej bundesligy, ktorý bol majstrom Nemecka, a ešte nás čaká jeden z dvojice ambicióznych účastníkov Eurocupu. Oostende bol účastník Final four posledného Eurochallengeu, Norrköping zasa tretí vo švédskej lige. Je to atraktivita na maximálnej možnej úrovni,“ prízvukuje Urban.
Postavia silný tím
V tej súvislosti sa na jazyk natíska otázka - bude mať Nitra silnejšie mužstvo ako v minulej sezóne? „Určite áno,“ hovorí rezolútne Urban. „Naša účasť v pohári má dve roviny. Jedna je tá sviatočná, že privítame v Nitre v mestskej hale európsku špičku a ukážeme mnohým mladým ľuďom určitú motiváciu. Druhá vec je zaväzujúca zo športového hľadiska, že keď sme sa išli hlásiť do Challengeu, mali by sme mať také finančné zdroje, aby sme postavili mužstvo, ktoré bude dôstojne reprezentovať. Vlani sme mali veľmi solídny tím na slovenskej úrovni, ale budeme potrebovať ďaleko kvalitnejšiu päticu cudzincov,“ pokračuje tréner. Čas Nitranov veľmi netlačí, prvý zápas EVP je až v novembri, liga sa začína 1. októbra.
Urban by chcel mať na prípravu tímu pred prvým zápasom EVP dvanásť týždňov. „Kedy prídu prví cudzinci, je teraz ťažko povedať. Chceme hrať aj prípravné zápasy, veď budeme aj skautovaní. Nemôžeme si dovoliť hrať 5. septembra zápas so šiestimi hráčmi, to je záväzok, aby sme zodpovedne pristupovali. Musíme si robiť svoje meno aj do budúcnosti,“ hovorí.
Začínajú trénovať
Tréningový proces sa začal v pondelok, zapojení do neho sú vysokoškoláci Žiak, Vido, Jašš, Kráľ, Lehman, Hašan a s nimi aj Tomek.
Na otázku, či je lepšie pre Nitru hrať Eurochallenge alebo českú ligu, Urban nezapochyboval ani na sekundu. „Pracujem na Slovensku, preto musím zhodnocovať možnosti pre slovenský basketbal. Musíme mať kvalitnú domácu súťaž. Nešťastným krokom sa podarilo deštruovať slovenskú ligu. Nadnárodná súťaž je len krátkodobé riešenie. Aj vlani Nymburk nehral Mattoni NBL a malo to dopad na ostatné kluby v českej lige. Pochopil to aj Nymburk. Keď to takto pôjde ďalej u nás, my zabuchneme možnosť rozvoja basketbalu na Slovensku, tak nebudú účastníci. Naším cieľom musí byť silná slovenská liga a účasť tímov v európskom pohári,“ zdôrazňuje Urban. Ako podotkol, slovenská liga v poslednej sezóne mala svoju kvalitu. Teraz v nej bude chýbať Inter a Levice budú hrať zrejme nie v najsilnejšej zostave, čo nie je dobré pre ostatných účastníkov.