Systém podľa účastníkov konferencie reaguje nepružne na vývoj cien.
NITRA. Podporná politika v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky v aktuálnom programovacom období zvýhodňuje staré členské štáty Európskej únie na úkor nových.
Vo vyhlásení sa na tom zhodli účastníci medzinárodnej ekonomickej konferencie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktoré bolo v Nitre.
Účastníci konferencie vyzvali rezortné ministerstvo, vládu aj parlament, aby k tvorbe pravidiel Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ po roku 2013 pristupovali zodpovedne. „Roky 2014-2020 budú kľúčové pre ďalší vývoj slovenského agropotravinárskeho komplexu a nemôže byť jedno, v akých podmienkach budú naši roľníci v tomto období pôsobiť,“ píšu vo vyhlásení.
Za najväčšie negatíva považuje komora diskriminačne nastavený spôsob výpočtu priamych platieb na základe takzvaného historického princípu, ktorý vytvára nerovnováhu medzi členskými štátmi Únie. Problém je aj v nedostatočnej podpore živočíšnej výroby a nepružnom systéme, ktorý zle reaguje na výkyvy v cenách na agrárnom trhu.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík kritizoval nerovnakú výšku podpôr v krajinách Európskej únie. „Podľa údajov z roku 2008 dosiahla priemerná výška platieb na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy na Slovensku 239 eur. V krajinách starej európskej pätnástky to bolo 349 eur a napríklad v Rakúsku až 519 eur,“ povedal Semančík. V novej spoločnej politike je preto podľa neho potrebné tento rozdiel odstrániť.