NITRA. Úspešnú sezónu má za sebou Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) v Nitre. Uviedli tri nové premiéry, oslávili 60. výročie vzniku divadla a usporiadali už 13. ročník festivalu krajín V4 Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás 2011. K tradičným zahraničným hosťom pritom pribudli Chorvátsko a Ukrajina.
Čintet na Lietajúcom festivale
„Mali sme veľmi peknú sezónu, nemáme sa za čo hanbiť. Diváci videli tri nové premiéry, z toho jednu sme realizovali v rámci medzinárodného Lietajúceho festivalu. Išlo o hru Čintet alebo more na konci sveta, ktorá mala premiéru vlani v októbri. Spracúvala tému postavenia dieťaťa v súčasnej rodine,“ hovorí Ondrej Spišák, riaditeľ SDKS.
„Predstavenie na motívy textu kazateľa Cirkvi bratskej Daniela Pastirčáka zrežíroval náš nový umelecký vedúci súboru Kamil Žiška. Hra je príbehom pätice detí. Prijmú Deborkinu vymyslenú hru a vstúpia cez bránu do fantazijnej krajiny Čintet, kde sa stratil Deborkin maličký brat Jonatán.“
S hrou sa SDKS predstavilo na festivaloch v poľskej Toruni, litevskom Kaunase, uviedli ju aj v rámci nitrianskeho festivalu krajín V 4. Teraz v septembri s predstavením cestujú na festivaly v Ostrave a v ukrajinskom Ivano-Frankivsku.
„Lietajúci festival je rozpracovaný na ďalších päť rokov. Tento rok sa náplň projektu vyšpecifikuje, prvé ovocie v podobe predstavení prinesie až v sezóne 2012/2013. V rámci prípravy nových hier pôjde o dialóg na tému spoločného európskeho domu. Teším sa, že táto umelecká konfrontácia sa už nebude týkať len stredoeurópskych krajín, lebo do projektu pribudnú ďalšie divadlá z Čiech, Talianska a Španielska,“ zdôraznil Spišák.“
Trilógia s Kroftom
Absolvent je ďalším úspešným predstavením SDKS. Druhú premiéru na motívy rovnomennej knihy a amerického filmu v hlavnej úlohe s Dustinom Hoffmanom uviedli vlani v decembri. Réžie sa ujal Čech Jakub Krofta, ktorý v Nitre s úspechom zrežíroval aj hru Poondiate Vianoce.
Absolvent je voľným pokračovaním tejto hry, je určený dospievajúcej mládeži a starším divákom. Kroftove dramatizácie veľkých diel americkej literatúry sú podľa Spišáka u mladých ľudí natoľko obľúbené, že sa SDKS s režisérom dohodlo na ďalej spolupráci. Pomyselnú trilógiu o dospievaní chlapca v muža uzavrie tretí titul v sezóne 2012/2013.
Prvý kontakt s divadlom
„Posledné predstavenie uplynulej sezóny Cesta do krajiny Tuwim je pre mňa citovou záležitosťou. Pred viac ako 10 rokmi sme v divadle robili interaktívnu inscenáciu v sále Tatry. Deti putovali po priestore a v blízkom kontakte s hercami zažívali rôzne dobrodružstvá. Túto ideu sme sa snažili naplniť aj v premiére „Tuwima“,“ pokračuje Ondrej Spišák, ktorý je režisérom tejto inscenácie. Príbeh tvoria zdramatizované verše poľského básnika Juliana Tuwima.
„Hra je určená deťom od 3 rokov. V rámci netradičného predstavenia absolvujú svoj prvý kontakt s divadlom, ktorý v nich upevní pocit, že divadlo je miesto, kde sa dejú zaujímavé veci. Takto si vychovávame svojich budúcich divákov.“
Zaujali v Hradci Králové
Na festivaloch SDKS zaujalo nielen so spomínaným Čintetom, ale veľký ohlas zaznamenala aj Palculienka, ktorú divadlo premiérovalo v sezóne 2008/09.
„Táto hra bez slov sa mimoriadne páčila divákom i kritikom libereckého festivalu divadiel pre najmenších Mateřinka. Na základe tohto úspechu máme pozvanie na festival vo Francúzsku,“ doplnil Spišák.
„Koncom sezóny sme na festivale európskych regiónov v Hradci Králové hosťovali s Jánošíkom a hororom Žena, Pánboh, čertisko a sedem zakliatych. Stretli sa s obrovskou odozvou, čo nás veľmi teší. Za 17 rokov si tento festival vytvoril významné renomé, takže účasť na ňom je pre každé divadlo poctou.“