DUNAJSKÁ STREDA. Poslanec Zoltán Bugár pozastavil členstvo v strane SMK dovtedy, pokým je Zoltán Hájos primátorom a predsedom miestnej organizácie SMK v Dunajskej Strede. Jeho rozhodnutie mali ovplyvniť najmä kauzy okolo primátora a politický tlak, ktorý na neho Hájos údajne vytváral. Odchod poslanca z frakcie SMK vyvrcholil údajne aj verbálnym útokom primátora, v ktorom sa mal Bugárovi vulgárne vyhrážať fackou.
Jeho vzťah k hodnotám SMK ostáva
To, že Zoltán Bugár na protest proti politike primátora Dunajskej Stredy pozastaví svoje členstvo v SMK, oficiálne ozná-mil na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Ďalej bude pôsobiť ako nezávislý poslanec vo frakcii Most-Híd. Tá sa zároveň pretransformovala do novej frakcie pod názvom Most-Híd a nezávislí.
„Primátor sa v posledných mesiacoch správal nevhodne voči občanom a poslancom. Nehovoril vždy pravdu a určitým spôsobom sa snažil svoje chyby kryť. Ja už nie som schopný a ochotný jeho konanie akceptovať a asistovať k tomu ako člen frakcie,“ povedal Zoltán Bugár. Zdôraznil, že jeho odchodom sa vzťah k hodnotám SMK, členom frakcie SMK, respektíve členom miestnej organizácie SMK nemení. Jediný, s kým „má problém“, je primátor, ktorého kauzy vrhajú podľa neho tiene pochybností na transparentné vedenie úradu.
Jednou z káuz je aj revitalizácia námestia pred budovou mestského kultúrneho strediska, ktorá sa mala začať ešte pred podpísaním dodávateľskej zmluvy. V druhej kauze, ktorá sa začala ešte v roku 2009, si mal primátor údajne objednať ako valné zhromaždenie akciovej spoločnosti THERMALPARK DS hospodársko-marketingový audit od „eseročky“. Zmluvu však podpísali terajší členovia predstavenstva. K jej oficiálnemu plneniu do dnešného dňa vraj nedošlo, nakoľko „eseročka" vypracovaný audit neodovzdala štatutárnym orgánom THERMALPARKu DS, ale údajne primátorovi.
„Snažil sa to vysvetliť tak, že to bol audit vytvorený exkluzívne pre valné zhromaždenie. Táto vec však v zmluve nie je tak zadefinovaná,“ poznamenal Bugár. Dôvodom jeho odchodu z frakcie SMK bol aj dodatok k zmluve s dodávateľskou firmou, ktorá vyhrala verejnú súťaž na rekonštrukciu THERMALPARKu. V deň jej uzatvorenia v nej predseda a podpredseda predstavenstva podpísali dodatok na bližšie nešpecifikovateľné nepredvídateľné náklady vo výške 131-tisíc eur.
Zoltán Bugár sa domnieva, že konečná a záväzná by mala byť pre firmu tá suma, s ktorou vyhrala.
„Na toto sme spolu s ostatnými dvomi členmi predstavenstva, ktoré je zložené z poslancov, upozornili aj primátora ako zástupcu jediného akcionára, ktorý nekonal. Traja sme hlasovali za to, aby bol dodatok zrušený, stále však nemáme informácie, či sa tak naozaj aj stalo.“
Hlasovali vraj proti zdravému rozumu
Zoltánovi Bugárovi prekáža aj fakt, že Zoltán Hájos ako primátor Dunajskej Stredy, ktorý bol vo voľbách na kandidátke SMK, figuruje zároveň aj ako predseda miestnej organizácie SMK. Má tak podľa neho dosah a vplyv na frakciu SMK v poslaneckom zbore.
„Frakcia musela viackrát hlasovať proti zdravému ro-zumu. Ja som to odmietol a hlasoval som proti, respektíve som v určitých veciach podporil doplňujúce návrhy opozičných poslancov.“ Za svoje názory sa stal poslanec pre primátora tŕňom v oku. Dospelo to vraj až do vulgárnych verbálnych útokov.
„Na zasadnutí minifrakcie mi pred viacerými svedkami sľúbil, že ak poviem ešte jedno slovo, tak mi jednu prij**e. Poprosil som ho, aby sa ovládal a aby sa aspoň snažil správať ako jeden primátor, lebo nie sme v krčme v Ohradoch, odkiaľ pochádza. Bol som neustále terčom kritiky primátora len preto, lebo som poukazoval na tie chyby, respektíve tie nezmysly, ktoré sa snaží predať,“ tvrdí Bugár.
Triezva finančná politika
Po odchode Zoltána Bugára z frakcie SMK sa tá stala podľa slov Alexandra Dakóa po dvadsiatich rokoch menšinovou. Oproti strane Most-Híd a nezávislí má v dvadsaťpäť- člennom mestskom zastupiteľstve po novom iba dvanásť kresiel. „Naša frakcia si myslí, že týmto rozhodnutím prejavuje pán Bugár nesúhlas k pochybným veciam, ktoré robia zlé meno jeho strane. Po jeho prestupe chceme naďalej pokračovať v triezvej finančnej politike najmä v čase krízy, počas ktorej mestu reálne hrozia obrovské finančné straty. Dúfame, že primátor bude pre nás tiež partnerom, pretože sedliacky rozum hovorí, že keď zarobím 100 nemôžem minúť 200,“ povedal Alexander Dakó.
„Nový pomer v zastupiteľstve sme si už zaslúžili, pretože doteraz si SMK presadzovali väčšinou len to svoje,“ povedala nezávislá poslankyňa Gabriella Jarábik, ktorá figuruje na listine strany Most-Híd. Tí ju oslovili ako prví. Dodala, že ak by ich SMK predbehlo, vraj by sa k nim nepridala.
„Lebo ich poznám a síce mám maďarskú národnosť, spolužitie a hodnoty vidím inak. Nie sú len maďarské alebo slovenské, ale naše. A okrem toho, ľudí nezaujíma politický boj dvoch strán, chceli by mať pokoj, pekné mesto, na ktoré by boli hrdí.“
Očakávajú konštruktívnu spoluprácu
Rozhodnutie Zoltána Bugára združovať sa vo frakcii Most-Híd je podľa zástupcu vedúceho frakcie SMK Szabolcsa Hodosyho čisto praktické rozhodnutie, ktoré nemusí byť finálne. Poslancove pozastavenie členstva v SMK-MKP vníma iba ako prejav jeho nespokojnosti s riešením niektorých konkrétnych problémov a postupov vedením mesta, a nie zásadný prejav alebo odmietnutie hodnôt a cieľov SMK-MKP.
„On sám aj vo svojom stanovisku zdôraznil, že neopúšťa hodnoty, princípy a ciele našej strany, naďalej bude plne pracovať na plnení predvolebných predstáv a programov, ktoré sme vtedy ešte všetci spolu s SMK-MKP predstavili voličom. Očakávam preto aj pri ďalšej činnosti mestského zastupiteľstva konštruktívnu, a odvážim sa povedať, aj plodnú spoluprácu so Zoltánom Bugárom v prospech mesta a jeho obyvateľov,“ podčiarkol Hodosy.
Podotkol, že Zoltánovi Bugárovi aj frakcia SMK-MKP môže ponúknuť v najbližších dňoch spoluprácu. „Počkám na návrat vedúceho frakcie, ktorý je teraz mimo Slovenska a následne zvolám stretnutie našich členov a prizvem aj pána Bugára,“ uzatvoril.
Primátor na otázky do našej uzávierky neodpovedal.