NITRA, LEVICE. Chýba v dome mužská ruka a už je to na stave domácnosti riadne vidieť? Žiadny problém. V dnešnej dobe pomôže hodinový manžel – bez toho, aby ste s takým mužom museli byť spojení akýmkoľvek papierom.
Príde k vám domov, urobí, čo treba, vy mu podľa počtu hodín zaplatíte a on odíde. Takto asi vyzerá práca tých, čo si na Slovensku hovoria hodinoví manželia.
Zruční muži
Volajú ich, keď v dome tečie kohútik, nefungujú domáce spotrebiče, keď treba poskladať rozobraný nábytok, zavesiť garniže, položiť podlahy či pokosiť.
Sú to zväčša zruční muži, ktorým chlapské práce okolo domu prirástli k srdcu. Spravidla majú zlaté ruky a dokážu opraviť, nainštalovať, poskladať alebo vyvŕtať, čo treba. Väčšina z nich sa nepiple vo veciach, ktorým nerozumie – neopravujú pračky, televízory, či plynové potrubia.
Pomocníci žien, čo žijú bez muža
Volávajú ich hlavne staršie či rozvedené ženy, ktoré doma pomoc muža potrebujú. Hodinový manžel nahrádza muža vo všetkom okrem sexu a výchovy detí. „Je to také 'dievča' pre všetko pokiaľ ide o chlapské práce v domácnosti. Robím elektrinu, vodu, odpad, maľujem, opravujem. Ľudí napadne naozaj všeličo možné. Už sa ma jedna pani pýtala, či nechytám aj myši, pretože mala v dome myši. To ale naozaj nerobím,“ pousmeje sa hodinový manžel Dušan Ťažár z Nitry.
Povolaním je údržbár, svoju prácu robí už štvrť storočia. No hodinovým manželom je pomerne krátko, zhruba rok. Robiť 'manžela' chodí vo voľnom čase, po večeroch a víkendoch. Ako hovorí, koncept hodinového manžela funguje na Slovensku pomerne krátko. V Bratislave sa podľa neho s týmito službami začalo vo väčšom zhruba pred tromi rokmi, v Nitre oveľa neskôr.
Hodinový manžel na sex? V žiadnom prípade
V zahraničí sú pritom hodinoví manželia samozrejmosťou už dlhšiu dobu. „U nás to má blbý názov. V USA a vo Veľkej Británii takýchto mužov poznajú pod výpovednejším názvom 'handy man', čo je niečo ako zručný muž,“ vysvetľuje hodinový manžel z Levíc Martin Vereš.
A keďže slovné spojenie hodinový manžel evokuje v ľuďoch všeličo, natíska sa aj otázka, či niektoré ženy nevolajú mužov z inzerátov na rýchlovkový sex. Nami oslovení 'manželia' podobnú skúsenosť nemali. Ak si ponuku zavolať si k sebe domov hodinového manžela niektoré ženy vysvetľovali so sexuálnym podtónom, rýchlo pochopili, že hodinoví manželia sú skôr opravári ako gigolovia.
„Žiadne dvojzmyselné narážky neboli. Práve naopak – tie ženy sa väčšinou boja, že im príde do domu cudzí chlap a ešte má aj v názve manžel. Boja sa, že čo z toho vznikne. Ale je to tak, že porobíme si robotu a odchádzame,“ povedal Dušan Ťažár.
Manželov potrebujú aj muži
Zručných mužov zväčša oslovujú ženy. Často sú to rozvedené matky, ale aj dôchodkyne, ktoré si samy s typicky mužskými prácami v dome nevedia poradiť. „Už sa stalo, že aj chlapi ma volali, ale väčšinou takí starší,“ podotkol Martin Vereš. „Muži, ktorí ma volajú, tie práce buď urobiť nevedia, alebo na ne nemajú vhodné náradie,“ vraví Dušan Ťažár.
„Stalo sa mi už ale aj to, že kvapkala toaleta a muž doma pozeral televízor a kašľal na to. Tak ma žena zavolala, aby som to opravil,“ hovorí Ján Lazarčík z Nitry, ktorý ma na túto činnosť živnosť a vykonáva ju už jedenásť rokov.
Porobiť dokáže v podstate všetky drobné práce – od výmeny zásuvky cez opravu lustra až po zavesenie obrazu do panelovej steny. „V lete robievam strechy, inokedy drobnejšie práce. V poslednom čase dosť často skladám nábytok, ktorý klient kúpi demontovaný. V predajni mu povedia, že mu ho prídu poskladať o tri týždne a on nechce toľko čakať. Poskladal som už všeličo – nábytkové steny, skrine, botníky,“ povedal hodinový manžel Ján Lazarčík.
Hodinoví manželia svoje služby hodnotia rôzne. Na internete sa ponúkajú aj takí, čo za hodinu berú okolo piatich-šiestich eur, no nájdu sa aj muži, ktorí si vypýtajú pätnásť eur.