Lietadlá z Prahy zhadzovali Masarykovi na zámok čerstvé noviny

Mladá a krásna žena, ktorá zomrela pre nešťastnú lásku, stále celkom neodišla zo zámku. Tí, čo ju videli, hovoria o vľúdnej osôbke, ktorá sa návštevníkom milo prihovára.

Zámok v Topoľčiankach má svoje strašidlo - krásnu drobnú ženu s tmavými vlasmi a bledou pokožkou. Videli ju už viacerí návštevníci. Dcéra grófky je na tých, ktorým sa zjaví, rovnako milá ako bola počas svojho života.Zámok v Topoľčiankach má svoje strašidlo - krásnu drobnú ženu s tmavými vlasmi a bledou pokožkou. Videli ju už viacerí návštevníci. Dcéra grófky je na tých, ktorým sa zjaví, rovnako milá ako bola počas svojho života. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

TOPOĽČIANKY. Zámok v Topoľčiankach láka turistov z celého sveta. Len exponáty v zámockom múzeu si ročne pozrie viac ako 12-tisíc ľudí. Najviac ich prichádza práve v lete.

Rakúšania v ňom idú po Habsburgovcoch, Čechov viac zaujíma pôsobenie bývalých československých prezidentov, ktorí si zo zámku v malebnom anglickom parku spravili letné sídlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Masarykovo leto na zámku trvalo aj štyri mesiace

Najviac tu dovolenkoval (no zároveň aj pracoval) prvý prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk. Do Topoľčianok chodieval podľa počasia, zväčša prišiel v auguste a odišiel v septembri. No bolo aj leto, keď sa mu z krásneho prostredia nechcelo tak veľmi, že v Topoľčiankach ostal až štyri mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1923 až 1935 neskončilo jediné leto bez toho, aby Masaryk neprišiel na zámok v Topoľčiankach. Na zámku sa zachoval obraz z roku 1923. Prezidenta na ňom vítajú miestni obyvatelia chlebom a soľou. A na Masaryka si starší dodnes spomínajú ako na 'ľudového' prezidenta, ktorý sa rád zhováral s prostým ľudom a ktorý bol na prezidenta až výnimočne skromný.

Obľúbené kreslo Masaryka a nad ním obraz, na ktorom ho v roku 1923 víta ľud v Topoľčiankach chlebom a soľou.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Bombardovanie novinami

Svedčí o tom aj niekoľko predmetov, ktoré na zámku po Masarykovi ostali. Jeho posteľ pôsobí úplne jednoducho, je menej okázalá, ako hosťovské postele. Masaryk má v zámku aj svoju pracovňu. Je ňou najsvetlejšia miestnosť južného krídla a návštevníci si v nej môžu pozrieť napríklad originálny prezidentov čierny telefón z roku 1925. „Telefonoval len nerád, no vždy bol rád informovaný o všetkom, čo sa deje. Každý deň mu sem chodili noviny z Prahy a čo som počula, noviny mu z lietadla len zhadzovali. Prezident Masaryk na zámku v Topoľčiankach ale prijímal aj významné zahraničné návštevy. V takom prípade lietadlo z Prahy aj pristálo na provizórnom letisku,“ hovorí Marta Holá, správkyňa muzeálnej expozície. Topoľčanci dodnes polia, kde pristávali Masarykove lietadlá, volajú Letisko.

SkryťVypnúť reklamu

Masarykov telefón a pražský telefónny zoznam z roku 1947.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK


Posteľ prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Po prvom povojnovom prezidentovi sa v zámku zachovali aj dva prezidentské apartmány, spálňa jeho dcéry Alice, ktorá ho na návštevách doprevádzala či obľúbené drevené kreslo s koženými poťahmi a habsburským erbom. Vo vstupnej sále je aj vzácny klavír z roku 1895, ktorý dal Masaryk do zámku doviezť pre svojho hudobne nadaného syna Jána. Dodnes sa na ňom hráva, napríklad pri svadobných obradoch.

Klavír pre Masarykovho syna Jána.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Madame de Pompadour

História zámku v Topoľčiankach je však oveľa bohatšia a nesiaha len do obdobia československých prezidentov. Neskorogotický zámok z 15. – 16. storočia v renesančnom a barokovom slohu má klasicistické prístavby. A práve klasicistický trakt zámku považujú odborníci za jeden z najkrajších a najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

V zámku je múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku, obrazov, dobových portrétov, starých hodín, kobercov, slohových zrkadiel, orientálnych vyšívaných závesov a zbraní.

Je tu napríklad stredoeurópsky unikát – drevený stolík s vyobrazeným francúzskym kráľom Ľudovítom XVI., okolo ktorého je sedemnásť miniatúr kurtizán, dvorných dám jeho predchodcov, Ľudovíta XV. a Ľudovíta XIV. Najznámejšia z nich je Madame de Pompadour, milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV.

Stolík s vyobrezeným francúzskym kráľom Ľudovítom XVI. a sedemnástimi dvornými dámami.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Skriňa zo sto druhov dreva

V rohu jednej z miestností je aj skriňa nevyčísliteľnej hodnoty. Hovorí sa o nej, že je zo sto druhov dreva. Vyrobil ju viedenský umelecký stolár Michael Hirn v roku 1739.

Skriňa zo sto druhov dreva od Michaela Hirna.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Mnoho návštevníkov zaujme aj originálne benátske zrkadlo. „Stará povesť hovorí, že dáma, ktorá sa doň pozrie, opeknie. A pánom zase narastú somárske uši,“ povedala Martina Obuchová z marketingu topoľčianskeho zámku.

Súčasťou zámku je aj knižnica, ktorú v roku 1806 založil tekovský župan a gróf Ján Keglevich. Spočiatku mala len tritisíc kníh, dnes ich počet odhadujú na štrnásťtisíc. „Sú napísané až v šestnástich jazykoch. Najčastejšími jazykmi sú nemčina, francúzština a latinčina, ale našli by sme medzi nimi aj knihy v angličtine, taliančine, gréčtine, či dokonca v orientálnych jazykoch. Medzi zväzkami je aj sedem prvotlačí, maďarská svätá biblia z roku 1590, vzácne pražské vydanie kralickej biblie z roku 1613 či Bernolákova gramatika,“ hovorí Marta Holá. Knižnica má aj album cisárovnej Sisi. Na žiadnej z niekoľkých desiatok fotografií nie je Sisi zachytená s deťmi či manželom. Knižnica je pod prísnymi bezpečnostnými opatreniami, vstup do nej nie je pre bežných návštevníkov možný.

Milý duch krásnej ženy

No a nebol by to zámok, aby v ňom nestrašilo. V zámku sa zjavuje maličká čiernovlasá a veľmi pekná žena, ktorá je milá, milo sa prihovára a nikomu neublíži. Je ňou Alžbeta, dcéra grófky Alžbety Rákociovej, ktorá dala v roku 1662 postaviť zámockú kaplnku. Keď mama zomrela, Alžbeta dala namaľovať jej obraz, na ktorom leží grófka na posmrtnom katafalku. Obraz visí nad dverami do kaplnky a hovorí sa, že presne o polnoci v deň výročia jej smrti, ktorý pripadá na 12. augusta, obraz spadne. Ráno, keď do kaplnky opäť vojdú ľudia, je obraz znovu na svojom mieste.

Zámocká kaplnka, obľúbené miesto Bielej panej.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Mladá Alžbeta mala nešťastný život. Už v trinástich sa vydala za svoju životnú lásku Adama Erdödyho. Adam ale čoskoro zahynul v bojoch s Turkami a Alžbeta si musela zobrať jeho brata. Ten bol ale úplne iný a čiernovlasé žieňa ho nikdy neľúbilo. Alžbeta pomáhala ľuďom, kde sa len dalo, starala sa o chudobných aj chorých. Z nešťastnej udalosti sa ale nikdy nespamätala a na Adama nikdy nezabudla. Na znak smútku za Adamom nosila iba biele šaty, lebo biela bola v tom období farbou zármutku. Zomrela mladá po ťažkej chorobe, no hovorí sa, že od žiaľu jej puklo srdce. Dodnes sa jej duch na zámku zjavuje, Bielu pani zahliadli pri jej obľúbenej kaplnke a neďalekých arkádach. Krásnu drobnú ženu s čiernymi vlasmi a milým úsmevom videli viacerí návštevníci , ľuďom sa podobne ako za svojho života milo prihovárala. Zaľúbená Alžbeta teda zo zámku v Topoľčiankach nikdy úplne neodišla.


Nádvorie zámku v Topoľčiankach.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Oplatí sa vidieť

Na zámku v Topoľčiankach je množstvo pozoruhodných exponátov a zákutí, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Vytypovali sme niekoľko z nich.

■ stolík s vyobrazeným francúzskym kráľom Ľudovítom XVI. a miniatúrmi sedemnástich kurtizán

■ skriňa od Michaela Hirna z roku 1739, ktorú tento viedenský umelecký stolár vyrobil údajne zo sto druhov dreva

■ originálne benátske zrkadlo

■ nádoba z čínskej kameniny, ktorá pripomína veľkú kasičku na peniaze či volebnú urnu, no v skutočnosti sa do nej dala horúca voda alebo rozžeravené uhlíky a dámy sa na nej vyhrievali

■ pracovňa prezidentov s telefónom Masaryka z roku 1925, Benešovým písacím strojom či pražským telefónnym zoznamom z roku 1947

■ biela anglická šálka so zlatým uškom a výbežkom na fúzy – slúžila fúzatým pánom, aby si pri pití nápojov neufúľali fúzy

■ klavír z roku 1895, ktorý dal prezident Masaryk doviezť pre hudobne nadaného syna

■ obraz s nórskym fjordom z 19. storočia, ktorý je taký dokonalý, že hladina fjordu vyzerá, akoby ju odfotili

■ luster z porcelánu, ktorého usporiadanie pripomína servisnú súpravu – keď sa naň zadívate, objavíte poháriky, tanieriky, šálky aj polievkovú misu

■ kaplnka, v okolí ktorej dodnes môžete stretnúť ducha – grófkinu dcéru Alžbetu

Tomáš Holúbek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 017
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 888
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 39 737
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 859
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 040
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 017
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 888
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 39 737
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 859
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 040
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu