VEĽKÉ UĽANY. Občianske združenie z Veľkých Uľán prinavracia tečúcu vodu rieky Čierna voda do jej pôvodných zákrut-meandrov. Aktivisti premieňajú zdevastované, zanedbané prostredie na domov pre pôvodnú vodnú faunu, ryby a flóru. O záštitu nad svojou činnosťou požiadali trnavského župana Tibora Mikuša.
Pôvodné toky vyschli
V minulosti v katastri obcí Sládkovičovo a Veľkých Uľán tiekla v meandroch rieka Čierna voda. Po odvodnení územia na poľnohospodárske účely a vybudovaní regulačného umelého kanála, do ktorého bola presmerovaná voda riečky, vznikli odrezané meandre mŕtvych ramien.
„Pôvodné toky vyschli, vytvorili sa tu bažiny, pôvodné rastlinstvo vytláčala nepôvodná flóra. Časť plôch bola využívaná aj ako divoká skládka komunálneho odpadu, ktorú sme museli vyčistiť,“ povedal majiteľ územia Karol Lakatoš, ktorý spolupracuje s občianskym združením Ekopark Čierna voda. Vzniklo v roku 2004 a odvtedy vyčistilo a vybagrovalo pôvodné zákruty rieky a jej vývery. Tým navrátili tok vody do pôvodného koryta meandrov.
„Cieľom druhej etapy projektu je vytvoriť v území ďalšie hektáre vodnej plochy tečúcej vody, brehov a lúk, poloostrovov s pôvodnou flórou a faunou a tým dobudovať miestny ekopark s výrazným koloritom nedotknutej prírody,“ napísalo združenie v informačnom liste adresovanom trnavskej župe. Zistili sme , že na revitalizáciu mŕtveho ramena Čiernej vody I. etapa vo výške 120-tisíc eur, už Občianske združenie dostalo z Environmentálneho fondu v roku 2010.
„Žiadosť na druhu etapu bola posúdená z ekologického a ekonomického hľadiska a zaradená do zoznamu žiadateľov o poskytnutie podpory formou dotácie na rok 2011. O poskytnutí podpory a jej výške rozhoduje minister životného prostredia na základe odporúčania Rady Environmentálneho fondu,“ odpísali nám z úradu.
Financie, z ktorých financovalo združenie prvú etapu dostali s podmienkou, aby zabezpečili spolufinancovanie akcie minimálne vo výške 5 percent nákladov (minimálne vo výške 6-tisíc eur z vlastných alebo iných zdrojov.)
„Zrealizovali sa úpravy v dĺžke približne 1000 metrov. Odstránili sa kroviny a stromy s priemerom do 100 mm, vyčistili sa kanály s nespevneným dnom, melioračné kanály s nespevneným dnom a melioračné kanály. Dnové sedimenty sa odstránili pásovým bagrom s predĺženým ramenom, vyťažený materiál sa zabudoval do brehových častí. Brehy sa upravili do požadovaných spádov ich zosvahovaním,“ zistili sme z úradu.
Na stretnutí nám Karol Lakatoš žiadanú aj priznanú dotáciu zatajil. „Bolo to nedorozumenie, oproti tomu, čo som tam investoval z vlastných zdrojov, to bola zanedbateľná čiastka,“ vysvetlil Karol Lakatoš.
Laboratórium pre študentov
Združenie spolupracuje so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre pod odbornou garanciou Katedry botaniky. „Popri pôvodnej a revitalizovanej krajine sa bude v ekoparku nachádzať aj botanická záhrada vo forme arboréta, rozária a biosadu, ktoré okrem zážitkovej a edukačnej funkcie budú slúžiť aj ako prírodné laboratórium pre študentov vysokých škôl,“ ozrejmil budúcnosť Ekoparku člen združenia Boris Gymerský.
Park je už v súčasnosti určený pre širokú verejnosť aj na rekreačné účely.
„Chcem, aby sa tu aj ostatní cítili tak dobre, ako ja v detstve, aby sa im opäť vštepil vzťah k prírode, pretože táto panoráma je jedinečná,“ uzavrel Karol Lakatoš.