DUNAJSKÁ STREDA. Primátor Zoltán Hájos (SMK) v kauze nedokončeného námestia pred mestským kultúrnym strediskom prevzal zodpovednosť na seba. Naznačil to podľa viceprimátora Szabóa Lászlóa odchodom z miestnosti počas ostatného mimoriadneho zastupiteľstva. Nasledovali ho poslanci z frakcie SMK, ktorí bojkotovali zvyšok rokovania. Poslanci z opozičného Most-Híd boli ich správaním pohoršení, hovoria, že je to „vizitka“ SMK.
Problémová zámková dlažba?
Aby sa vyriešilo financovanie revitalizácie hlavného námestia pred mestským kultúrnym strediskom, poslanci museli opäť novelizovať rozpočet. Júlová úprava bola už piatou od začiatku roka.
Námestie je v súčasnosti rozostavané, práce na ňom sú od decembra pozastavené. Stalo sa tak po kontrole Ministerstva pôdohospodárstva SR, ktoré zistilo, že práce sa začali pred podpísaním zmluvy s dodávateľom. Tým je firma, ktorá už v meste zrekonštruovala základnú školu. (Mesto malo odovzdať stavenisko dodávateľskej firme vlani v auguste, zmluvu s ňou podpísali až tento rok v apríli.) Mesto tak príde o časť eurofondov, pretože ministerstvo mu doteraz vykonané práce vraj neuzná.
Sumu, vo výške takmer 315-tisíc eur, ktorá sa už preinvestovala, bude musieť mesto uhradiť z vlastnej kasy. V rámci rozpočtu preto poslanci museli presunúť a odobrať naplánované investície. Na výstavbu parkovísk a chodníkov si tak Dunajskostredčania budú musieť počkať.
„Viackrát odznelo v médiách zo strany zamestnancov úradu a samotného primátora, že jediný problém, ktorý je, je zámková dlažba. Vraj museli prepísať projekt kvôli tomu, že už sa viac nevyrába,“ povedal Alexander Dakó novinárom na tlačovke, ktorú zvolal pred zastupiteľstvom, aby upozornil na problém. Zvolal ju tiež hlavne preto, aby získal verejný písomný prísľub primátora o vyvodení dôsledkov voči vinníkom na mestskom úrade, ktorí spomínaní stav námestia a jeho finančnú škodu spôsobili.
Štvornásobok platu
Primátor pred poslancami odmietol špekulácie o tom, že s rekonštrukciou námestia začal kvôli lepšiemu umiestneniu v predvolebnej kampani.
„Práce sa začali skôr, lebo mohli. Podľa právnych predpisov sme boli na to oprávnení, zákony to umožnili,“ povedal Hájos.
Uvažoval vraj medzi rezignáciou a ospravedlnením, zvolil si druhú možnosť. Svoje vystúpenie ukončil primátor odchodom z rokovania s tým, aby zastupiteľstvo rozhodlo o jeho odvolaní a o tom, či sa v prácach na námestí má alebo nemá pokračovať.
Odchodom podľa viceprimátora primátor naznačil, že zodpovednosť za vzniknuté problémy s námestím preberá na seba a mestský parlament mu má vymerať výšku náhrady škody v sume rovnajúcej sa štvornásobku jeho priemerného mesačného platu. Poslanci návrh finančnej kompenzácie neakceptovali.
Sú tiež presvedčení, že „vinné“ nie je len vedenie mesta, ale aj časť zamestnancov, ktorí sa podieľali na projekte. Tajným hlasovaním preto určili 6-člennú komisiu na preskúmanie zodpovednosti v oblasti revitalizácie námestia. Jej výsledok bude známy v auguste, aby sa na septembrovej schôdzi mohli podľa Alexandra Dakóa pomenovať všetci zodpovední, výška náhrady škody a personálne dôsledky.
„Nechceli sme z prípadu vytvoriť mediálny škandál, mrzí nás, že to primátor zobral tak emotívne, považujeme však za dôležité nájsť vinníkov a tiež, aby sa peniaze daňových poplatníkov vrátili naspäť do rozpočtu,“ zdôraznil Dakó.Upozornil, že ak sa projekt do konca septembra nedokončí, hrozí riziko, že „padne.“
„Každý v meste sa čudoval, prečo pred voľbami rozbúrali práve to námestie, keď vyzeralo dosť dobre. Nech nehovorí, že kandidatúra nebola ten pravý dôvod,“ povedala Gabriella Jarábik. Poslankyňa Ágata Antal dokonca chcela, aby primátor rezignoval.
Poslanci frakcie SMK sa po rokovaní tohto bodu hromadne zdvihli a odišli zo zastupiteľstva. Poslancov ich konanie zaskočilo a pohoršilo.