Na vernisáž výstavy Ladislava Gudernu v Nitre prišiel aj jeho bratranec Štefan z Rakúska. Maliarstvu sa venuje ako amatér.
NITRA. Diela nitrianskeho rodáka, známeho viac v zahraničí ako doma, vystavujú v Nitrianskej galérii (NG). Výstavu Ladislava Gudernu pripravili pri príležitosti jeho nedožitých narodenín. Prvého júna by sa bol dožil 90 rokov.
Obrazy aj dokument
V Salóne sa nachádzajú umelcove obrazy z akvizičného fondu Nitrianskej galérie, ale aj zapožičané diela z Galérie mesta Bratislavy a Slovenskej národnej galérie. K dispozícii je aj dokument z umelcovho života v Kanade, ktorý na výstavu zapožičal Rozhlas a televízia Slovenska.
„Ide o prierez Gudernovej tvorby od roku 1941 po 90. roky. Komorná výstava asi 30 diel predstavuje zátišia, portréty, akty, figurálne kompozície aj posledné surrealistické obrazy. Objavujú sa techniky maľba, grafika, kresba uhlom aj sieťotlač,“ približuje výstavu Ladislava Gudernu jej kurátorka Marta Hučková.
Má grafiku Totem
Na vernisáž prišla blízka i vzdialenejšia rodina významného umelca. Nechýbala ani nevlastná sestra Renáta Gudernová. Na svojho nevlastného brata si spomína takto: „Medzi nami bol veľký, vyše 30-ročný rozdiel, nebol to bežný súrodenecký vzťah. Zažila som ho ako umelca v rozkvete tvorivých síl. Vnímala som ho ako múdreho, neuveriteľne rozhľadeného a citlivého človeka,“ hovorí 58-ročná Renáta Gudernová z Bratislavy.
Vlastní len jednu bratovu grafiku Totem. Keď v roku 1968 emigroval do Toronta, o všetko, čo zostalo doma, prišiel. Na Slovensko sa vrátil až po novembrovej revolúcii. „Naposledy mal Ladislav v Nitre výstavu v roku 1991, vtedy som z nej ešte ako redaktorka STV robila reportáž. Ja osobne sa umeniu nevenujem, ale v širšom príbuzenstve máme veľa šikovných umelcov – maliarov i hudobníkov.“
Maliarstvu sa profesionálne venuje Ladislavov syn Martin a na amatérskej ale veľmi dobrej úrovni umelcov bratranec z druhého kolena Štefan, ktorý žije v Rakúsku. Na otvorení nitrianskej výstavy bol aj s dcérou Zuzanou.
Kto je Ladislav Guderna
Ladislav Guderna sa narodil 1. 6. 1921 v rodine cukrára, mal troch súrodencov. V Nitre bývali neďaleko PKO. Po štúdiách na reálnom gymnáziu v Nitre sa presťahovali do Bratislavy, kde Guderna pokračoval na obchodnej akadémii, neskôr na škole umeleckých remesiel a SVŠT. Vystavovať začal ako 20-ročný. Prvú samostatnú mal v Nitre v roku 1967 už ako známy umelec, druhú samostatnú v roku 1991. Po roku 1968 emigroval do Kanady, kde jeho surrealistická tvorba dosiahla vrchol. Zomrel 7. 10. 1999, pochovaný je vo Vancouvri. Jeho tvorba k trvalým hodnotámslovenského i svetového maliarstva 20. storočia.
Marta Hučková
Výstavu v Salóne NG predstavila kurátorka Marta Hučková. FOTO: (ČE)