NITRA. Mladík z Čechyniec, ktorý sa nedávno opitý odhaľoval v potravinách v mestskej časti Dražovce, si trest odpracuje. Odsúdili ho na 80 hodín povinnej práce.
Pre mesto Nitra už pracovalo približne 30 odsúdených na tento alternatívny trest. Radnica je s ich výkonom spokojná.
Zadarmo vo voľnom čase
„Trest povinnej práce môže súd uložiť so súhlasom páchateľa vo výmere od 40 do 300 hodín,“ povedal nám Oliver Kolenčík, hovorca nitrianskeho súdu.
Povinná práca je ako trest možná len za prečin, za ktorý hrozí maximálne päť rokov odňatia slobody. Odsúdený môže vykonať práce v prospech štátu, vyššieho územného celku, obce alebo inej právnickej osoby, ktorá nevykonáva činnosť na účelom dosiahnutia zisku.
Súd rozhoduje len o počte hodín, nie o konkrétnom mieste a druhu práce. Podmienky výkonu trestu dohaduje s odsúdeným súdny úradník, ktorý má nad ním dozor.
Základným pravidlom je, že trest povinnej práce musí odsúdený vykonať osobne a vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu. Ak poruší podmienky, za každé dve hodiny nevykonanej práce mu súd nariadi jeden deň nepodmienečného trestu odňatia slobody.
Podľa agentúry TASR dostalo vlani trest povinnej práce na celom Slovensku 1352 ľudí.
Odsúdená žena ešte pre mesto nepracovala
„My využívame prácu odsúdených len od tohto roka. Zatiaľ ich bolo asi tridsať. Pracovali napríklad v dome seniorov, v Mestských službách, upravovali šatne na zimnom štadióne,“ povedal nám nitriansky primátor Jozef Dvonč.
Dodal, že odsúdených na povinné práce si vyberajú podľa kvalifikácie a vzdelania. V Mestských službách ich mali približne desať. Riaditeľ Jozef Chrenko je s ich výkonom spokojný: „Väčšinou išlo o mladých mužov, poctivo si trest odrobili.“ Za aký konkrétny prečin boli odsúdení, sa nepýtal.
Domáce väzenie
K alternatívnym trestom za prečiny patrí aj domáce väzenie. „Súd ho môže uložiť až na jeden rok,“ povedal nám hovorca Oliver Kolenčík.
Odsúdený sa musí v určenom čase zdržiavať vo svojom obydlí vrátane k nemu prináležiacich vonkajších priestorov, viesť riadny život a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak je táto kontrola nariadená. V prípade naliehavého dôvodu môže z domu odísť na nevyhnutne potrebný čas - musí však mať súhlas súdneho úradníka.
Tento druh trestu sa zatiaľ veľmi nevyužíva, dôvodom je najmä chýbajúce technické zabezpečenie. Podľa agentúry TASR bolo vlani na celom Slovensku uložených len 53 trestov domáceho väzenia.
Po piatej mala byť doma
Koncepcia väzenstva, ktorú pred časom odsúhlasila vláda, počíta s náramkami pre domácich väzňov do konca tohto volebného obdobia. Chce takto riešiť problém s preplnenými väznicami.
Chýbajúce technické prostriedky boli jedným z dôvodov, prečo bol zrušený prvý trest domáceho väzenia v Nitrianskom kraji. Ešte v roku 2007 ho Okresný súd v Topoľčanoch uložil 4-násobnej matke, ktorá načierno doberala elektrinu. Za trest sa mala po celý rok zdržiavať doma v čase od 17. hodiny do 9. hodiny nasledujúceho dňa. Zároveň sa mala podrobiť kontrole technickými prostriedkami.
„Takéto technické prostriedky však zatiaľ neexistujú,“ argumentovala okrem iného prokuratúra, ktorá sa proti rozsudku odvolal a uspela. Žena musela na tri mesiace nastúpiť do väzenia.