NITRA. Na tiesňovú linku 112 volajú denne v rámci Slovenska tisíce ľudí neoprávnene. Situáciu majú zlepšiť „hlášky“, ktoré upozorňujú, kde sa ste dovolali. Ak ide o telefonát z neidentifikovateľného čísla, volajúci sa dozvie aj výšku pokuty za zneužitie linky.
Táto novinka platí od 7. júla. Operátori stodvanástky hovoria, že vďaka nej počet neoprávnených hovorov mierne poklesol.
Najviac hovorov je zlomyseľných
Len malé percento ľudí, ktorí sa dovolajú na linku 112, potrebuje pomoc. Podľa ministerstva vnútra ich je 20 percent, v niektorých krajoch je však toto číslo ešte nižšie.
V Nitrianskom kraji zaznamenali vlani každý týždeň v priemere okolo 4-tisíc neoprávnených hovorov! Za celý rok ich bolo 205 932. V roku 2009 dosiahol ich počet až 228 590. Za prvý polrok 2011 ich bolo 113 125.
Ľudia žiadajú napríklad informácie o telefónnych číslach, o presnom čase, cestovnom poriadku. Najväčšiu časť ale tvoria zlomyseľné a zavádzajúce hovory. Prichádzajú najmä z mobilov bez karty, takže sa nedajú identifikovať.
Práve na elimináciu takýchto hovorov zaviedlo ministerstvo vnútra v júli takzvanú hlášku, teda oznam, ktorý má odradiť volajúceho od zneužívania tiesňovej linky 112.
„Skúsenosti z viacerých európskych krajín ukazujú, že po zavedení informačných oznamov pred telefonickým spojením s operátorom sa podarilo až o niekoľko desiatok percent znížiť množstvo falošných volaní,“ píše sa na stránke ministerstva.
Prvé pozitívne výsledky sa už prejavili aj na Slovensku. „Zaznamenali sme pokles približne o 19% oproti predchádzajúcim týždňom. Komplexné vyhodnotenie však bude vykonané v septembri,“ povedala nám Ľudmila Staňová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Dve verzie oznamov
„Po zavedení oznamov je neoprávnených hovorov o niečo menej,“ potvrdili nám na operačnom stredisku v Nitre. Za prvé dva týždne fungovania „hlášok“ tu mali 7018 neoprávnených hovorov. Predtým ich bolo za rovnaké obdobie aj vyše 8-tisíc.
Oznamy existujú v dvoch verziách. Kratšia je pre identifikované volania: „Číslo tiesňového volania 112. You have reached the emergency number 112.“
O niečo dlhší je oznam pre neidentifikované volania, z ktorých je viac ako 99% neoprávnených: „Číslo tiesňového volania 112. The emergency number 112. Vaše volanie môže byť vyhodnotené ako neoprávnené. Momentálne zisťujeme identifikačné číslo vášho telefónu. Pokuta za zneužitie čísla tiesňového volania je do 1659 eur. V prípade, že skutočne potrebujete pomoc, čakajte na spojenie s operátorom."
Ministerstvo tvrdí, že zavedenie týchto oznamov nespôsobí žiadne časové obmedzenie pri vybavení tiesňového volania. Identifikované volanie je totiž zobrazené na pracovisku operátora okamžite, preto vo väčšine prípadov počuje volajúci len začiatok oznamu. Neidentifikované volanie je zobrazené po odznení prvej vety oznamu.
Zablokovali hovory
Pokuty za zneužitie tiesňovej linky nie sú žiadnou novinkou, hrozili aj v minulosti. No napríklad v Nitrianskom kraji takouto formou nikoho nepotrestali.
Situáciu v ostatných krajoch sa nám zistiť nepodarilo. „Takéto prípady vždy rieši obvodný úrad v sídle kraja v priestupkovom konaní. Pokuty už boli v minulosti udeľované, ich štatistiku však nevedieme,“ reagovala Ľudmila Staňová.
Vymáhateľnosť pokút podľa nej sťažuje fakt, že často ide o ľudí z nižších sociálnych vrstiev. „Všetky nedostatky súčasného mechanizmu udeľovania pokút chceme riešiť v novom zákone o integrovanom záchrannom systéme, ktorý máme predložiť do konca tohto roku,“ dodala Staňová.
Problémy so zneužívaním linky riešia aj v ďalších európskych krajinách. Viaceré zaviedli radikálne opatrenia – zablokovali volania na číslo 112 z mobilných telefónov bez SIM karty. „Na číslo 112 sa nedovoláte ani v prípade, že máte SIM kartu, no nemáte aktivovaný roaming,“ tvrdia na ministerstve.
Takéto prísne opatrenia platia napríklad v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Rumunsku, Slovinsku, vo Veľkej Británii a z nečlenských krajín EÚ aj v Chorvátsku.