OPONICE. Pred piatimi rokmi to bola budova na spadnutie. Na schátrané šľachtické sídlo hľadeli miestni so smútkom v očiach.
Kaštieľ v Oponiciach v tom čase vlastnila Slovenská poľnohospodárska univerzita a peniaze na opravu jednoducho nemala a zohnať ich ani nevedela.
Knihy rozpredali a postrácali
Kaštieľ kúpila spoločnosť I&P Slovakia, ktorá ho s pomocou eurofondov prestavala na štvorhviezdičkový hotel. Otvoriť ho majú koncom septembra.
A spolu s ním otvoria aj unikátnu Apponyiovskú knižnicu. V čase svojej najväčšej slávy mala 30-tisíc zväzkov kníh a známou bola po celom svete.
Založil ju v roku 1774 gróf Anton Juraj Apponyi počas svojho pôsobenia na viedenskom cisárskom dvore. Po jeho smrti sa mala rozpredať, no zachránil ju gróf Anton Apponyi, syn Antona Juraja. Ten ju presťahoval do Bratislavy a neskôr do Oponíc.
Knižnicu postihli tri aukcie: prvá v roku 1818 vo Viedni, druhá v roku 1892 v Londýne a tretia v roku 1939 v Prahe. „Tá posledná bola najsmutnejšia. Predala sa asi polovica kníh,“ hovorí Peter Králik, historik venujúci sa rodu Apponyiovcov a hovorca spoločnosti. Veľká časť kníh neskončila v dražobnom predaji, ale sa jednoducho postrácala.
V tejto časti kaštieľa znovu otvoria slávnu Apponyiovskú knižnicu.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Z hradu do kaštieľa
Dnes je v knižnici zhruba 12-tisíc zväzkov z apponyiovských čias. Sú v desiatich jazykoch, medzi nimi aj v hebrejčine. Knižničný fond ale doplnia ďalšie tituly. Rovnako ako celý kaštieľ, aj knižnicu sprístupnia návštevníkom už o necelé dva mesiace.
Kaštieľ postavil šľachtický rod Apponyiovcov. Na miesto prišiel v roku 1620 zaujímavým spôsobom – z hradu týčiaceho sa nad obcou zišiel dole do kaštieľa. A dôvod? Z Francúzska totiž dorazili aj do našich končín maniere tamojšej šľachty, ktorá si bývanie v kaštieľoch zamilovala. Zapáčili sa teda aj uhorskej šachte.
Takto vyzeralo sídlo Apponyiovcov v Oponiciach pred piatimi rokmi...
A takto vyzera dnes, po rekonštrukcii, ktorá stála desať miliónov eur...
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Spanštení dedinčania
V 18. storočí Apponyiovcov z Oponíc považovali za jeden z najbohatších a najvplyvnejších šľachtických rodov v Hornom Uhorsku. Jeho členovia zastávali vysoké funkcie na viedenskom dvore a boli známymi aj uznávanými diplomatmi.
Pre rodinu pracovalo množstvo miestnych ľudí z Oponíc. Hovorí sa, že deväť z desiatich dedinčanov bolo nejakým spôsobom spätých s Apponyiovcami.
„Keď sa pozriete do kolónky 'rodisko', pri viacerých starších ľuďoch z Oponíc nájdete mestá ako Miláno, Londýn, Paríž. To neboli zvyčajne miesta, kde sa rodili ľudia zo Slovenska,“ hovorí Peter Králik. Rodičia týchto ľudí cestovali za prácou spolu s apponyiovskou šľachtou do rôznych kútov Európy aj sveta. Popri svojich pánoch sa naučili uhladeným spôsobom a vycibrenému správaniu. Aj preto ich volali 'spanštení dedinčania'. Peter Králik sa s niekoľkými potomkami posledných členov služobníctva zhováral. Ich správanie opísal ako 'noblesné'.
Peter Králik síce históriu nevyštudoval, no o Apponyiovcoch dokáže porozprávať toľko, čo málokto.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Albánska kráľovná
Oponický kaštieľ zažil množstvo zaujímavých obyvateľov. Detstvo aj mladosť v ňom strávila budúca albánska kráľovná, grófka Geraldina Apponyiová, ktorá sa narodila v roku 1915. Panovník Ahmet Zogu I. z Albánska si jej fotku všimol v maďarských novinách a v roku 1938 si ju vzal za ženu.
Z Albánska však museli pod vplyvom udalostí utiecť, Geraldina potom žila ako exilová albánska kráľovná v Anglicku a Juhoafrickej republike.
Na Vianoce roku 1930 strávil v kaštieli dva dni aj patialský maharadža známy svojim bohatstvom.
Kaštieľ v Oponiciach dobre poznali aj bratia amerického prezidenta Roosevelta či tanečníčka a speváčka Josephine Bakerová.
Pasažier Titanicu
Hosťom v ňom bol aj Američan Thomas Cardeza, jeden z mála pasažierov 'nepotopiteľnej' lode Titanic.
Cardeza si na legendárnej lodi prenajal jednu z dvoch najluxusnejších kabín. Po jej stroskotaní sa mu podarilo zachrániť, čím sa stal jedným zo 711 pasažierov, ktorí tragédiu najluxusnejšieho zaoceánskeho parníka tej doby prežil.
Dôkazom jeho pobytu v kaštieli sú dobové fotografie, ktoré tiež sprístupnia návštevníkom.
Prezidentský apartmán v historickom oponickom kaštieli.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK