Róbert Kotian: Mobilný telefón sme niesli dvaja

Najväčším trapasom Roba Kotiana bolo stretnutie s Václavom Havlom. Spolu s kolegom si jeho rozhovor nahrávali, diktafón však štrajkoval. Od blamáže ich zachránil prezidentov hovorca.

Hosťom mediálneho tábora v Nitre bol aj žurnalista Róbert Kotian.Hosťom mediálneho tábora v Nitre bol aj žurnalista Róbert Kotian. (Zdroj: (ČE))

NITRA. S účastníkmi Táborov mediálnej tvorby a výchovy v Nitre sa minulý týždeň stretol Róbert Kotian. Novinár na voľnej nohe sa s deťmi podelil so svojimi skúsenosťami z praxe, z prípravy a výroby novín, pospomínal humorné aj menej veselé príhody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chcel by majstrom sveta vo futbale

Róbert Kotian sa v mediálnej oblasti pohybuje 23 rokov. Jeho povolanie ho napĺňa, i po rokoch má pocit, že si vybral dobre a aj napriek nepríjemným obdobiam by určite nemenil. Mať možnosť písať a ponúkať čitateľom to najlepšie zo seba bola podľa neho dobrá voľba. O práci novinára však ako dieťa nesníval. „Ako malý som chcel byť majstrom sveta vo futbale a spisovateľom. Sčasti sa mi to splnilo, ale články novinára a knižné texty, to je iný level,“ hodnotí novinár.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže bol Kotian hosťom letného tábora, zaujímalo nás, či bol ako malý „táborovým dieťaťom“. Prezradil, že ani veľmi nie. V pionierskom tábore bol len raz – v Modre ako prvák na ZŠ. „Bola to pre mňa trochu frustrujúca skúsenosť, lebo sme tu boli najmenší a všetci väčší si na nás dovoľovali, chodili nás v noci strašiť a podobne. No vzhľadom na to, že odmala som hrával futbal a hokej, vždy cez leto som chodieval na tréningy a športové sústredenia. Takže moje prázdniny boli najmä športové,“ zaspomínal si na detstvo.

Konflikty s najmocnejšími

V novinárskej brandži je Kotian od roku 1988. Po revolúcii mu zavolal Karol Ježík, vtedajší šéfredaktor denníka Smena, či by k nemu nešiel písať spravodajstvo a politické komentáre. „Prijal som. Začal sa jeden excelentný príbeh skupiny ľudí, ktorá verila tomu, že má zmysel robiť dobrú novinárčinu a ísť do konfliktu aj s tými najmocnejšími. Mali sme síce proti sebe väčšinu spoločnosti, ale stáli za nami čitatelia a slušnejšia časť politického spektra, ktorá nám pomohla tých päť rokov prežiť. Síce päť drsných rokov, ale z profesionálneho hľadiska to bolo najkrajšie obdobie v mojom živote,“ priznáva Robo Kotian.

SkryťVypnúť reklamu

„Snáď najsilnejší moment sme zažili vtedy, keď sme v rukách držali prvé číslo Sme. Bolo v ňom množstvo chýb, na titulke vyšlo Mažarsko – „ď“ sa akosi nedalo vytlačiť, ale boli sme šťastní.“

Robo Kotian si myslí, že sa im aj s pomocou denníka ale i s ďalšími ľuďmi z iných médií podarilo za tie roky trochu skultivovať Slovensko a zachrániť ho pred bieloruskou cestou. Nič z tohto obdobia neľutuje, aj keď by niektoré veci dnes možno urobil inak, no v tom čase to bolo potrebné napísať tak, ako to vyšlo.

„Spätne mi je len ľúto niekoľkých premeškaných šancí. Keď Karol Ježík zomrel, oslovili ma s ponukou na post šéfredaktora Sme. Odmietol som, lebo som sa na to necítil. Neskôr som premýšľal, prečo som to nezobral, veď veľa iných ľudí na to malo guráž, prečo ja nie? Toto hodnotím ako asi najhoršie rozhodnutie, aké som kedy urobil. No v tom čase som to považoval za správne.“

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor sa nenahral

Pri otázke o novinárskych trapasoch dlho nerozmýšľal. Hneď si spomenul na pamätné stretnutie s vtedajším prezidentom ČR Václavom Havlom. „Niekedy v 90. rokoch bol prezident na návšteve Slovenska a s Karolom sme s ním robili rozhovor. Po ňom sme s hrôzou zistili, že na diktafóne nič nie je - počas rozhovoru sa vybila baterka,“ hovorí Kotian.

„Karol potom spomenul, že aj mal pocit, že diktafón nenahráva, ale zdalo sa mu nevhodné prerušiť prezidenta. Našťastie nás zachránil jeho hovorca Michael Žantovský - vysvetlili sme mu, čo sa stalo, a keďže on si prezidentovu reč tiež nahrával, od neho sme si rozhovor prehrali. No hanbil som sa ako pes, ako brutálne sme zlyhali, no ale čo, všetci robíme chyby. Doteraz neviem, či sa to pán Havel dozvedel.“

Toto bola pre Kotiana skúsenosť, ktorú si zapamätal na celý život. Odvtedy si vždy nahrávanie po prvej otázke priebežne kontroluje a osobe za diktafónom svoj zvyk zdôvodní touto príhodou. „Zdá sa mi to milé a odbúrava to občasné napätie počas rozhovoru,“ doplnil novinár.

Batéria mala 15 kg

Dnes si mladí žurnalisti ani nevedia predstaviť, ako sa noviny robili kedysi – v časoch, keď nebol mobily, e-maily, internet. Svoje skúsenosti s tým má, prirodzene, aj Robo Kotian.

„Keď sa v 90. rokoch na Slovensku stretli vtedajší premiéri Václav Klaus a Vladimír Mečiar, so Zolom Mikešom z Piešťan sme robili spravodajstvo. Myslím, že sme boli zo slovenských novín prví, čo sme mali mobilný telefón. Niesli sme ho obaja – ja som mal asi 15-kilovú batériu, Zolo mal zas v taške na pleci tiež niekoľkokilový prístroj so slúchadlom,“ smeje sa Kotian.

„Vyzerali sme čudne, ale keď skončila tlačovka, text sme pohodlne odtelefonovali priamo z miesta. Ostatní pobiehali po meste a hľadali telefóny.“

Kto je Róbert Kotian

Narodil sa v Partizánskom. Študoval na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši a FF UPJŠ v Prešove, kde vyštudoval slovenský jazyk – dejepis. Päť rokov robil editora vo Východoslovenskom vydavateľstve v Košiciach. Písal aj recenzie do časopisov Slovenské pohľady a Romboid. V Bratislave sa podieľal na založení a tvorbe Dotykov - časopisu pre literatúru a umenie. V denníku Smena, reps. Sme pôsobil v rokoch 1990 – 2002, neskôr robil v periodikách Formát, Domino Fórum, Hospodárske noviny a Pravda. V súčasnosti píše pre denník Šport a pre Slovenský rozhlas pripravuje reláciu Z prvej ruky. Je držiteľom Krištáľového krídla za žurnalistiku z roku 2004.

Jana Černáková

Mladí účastníci tábora so známym novinárom. FOTO: (ČE)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 121
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 921
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 994
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 694
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 059
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 052
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vodné prvky v parku.

Žabia fontána a výletná kaviareň boli v parku od jeho vzniku.


1
Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


1
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu