Ako 6-ročná prečítala Harryho Pottera a napísala svoju prvú poviedku. V 12-tich dala dokopy román. Talentovaná študentka dnes pracuje na trilógii zo súčasnosti.
NITRA. V najnovšom Almanachu Nitra 2011 vyšla poviedka Kaviarenská etuda. Napísala ju Nitrianka Petra Adámeková – má len 18 rokov a v zborníku je najmladšou autorkou.
Román ako tréning písania
K napísaniu príbehu ju inšpirovalo prostredie kaviarne Donut Cafe, kde brigáduje. „V poviedke vystupujú naši stáli návštevníci. Už si ju prečítali a páčila sa im, zobrali to s humorom,“ vraví Petra a ukazuje na Almanach, ktorý sa už stal súčasťou kaviarenského pultu.
Jej poviedku ocenili nielen hostia, ale aj odborníci z radov kritikov a literátov. Práve preto sa jej dostalo miesta vedľa renomovaných autorov v nitrianskom zborníku.
Kaviarenská etuda nie je ani náhodou Petriným prvým dielom. Hoci je len tretiačkou na Hotelovej akadémii v Nitre, s literárnou tvorbou má bohaté skúsenosti.
„Poviedky som začala písať už v 6 rokoch. Prvá bola o tom, čo sa stane, keď sa na svete minú melódie. Mala som vtedy plnú hlavu rôznych problémov, čo ma trápili. Ani sa to možno nehodilo k môjmu detskému veku,“ usmieva sa mladá autorka.
Svoje literárne ambície ďalej rozvíjala viac-menej v súkromí – venovala sa poézii a najmä próze. V 12 rokoch dokonca napísala svoj prvý román s názvom Neznáme a nájdené. Bol o dievčati, ktoré nikoho nemalo rado. Ušlo z domu, aby mohlo cestovať a spoznávať svet. Dobrodružstvo z nej napokon spravilo celkom iného človeka. „Tento román som brala čisto ako tréning písania, mal 220 strán, doteraz ho mám doma v počítači,“ vraví Petra.
Metafora ciest a osudov
Možno je tak trochu aj ona sama tým dievčaťom z románu. Lebo ako prezradila, v živote ju baví cestovanie, spoznávanie nových ľudí, nových miest. Ako Petra vraví, je pozorovateľom života, rada sa pýta a hľadá odpovede. Zážitky a postrehy potom spracúva vo svojich ďalších literárnych prácach. Za prvým románom už totiž napísala asi päť ďalších 200-300 stranových kníh. Opäť zo súčasnosti.
„V 16 rokoch som dala dohromady knihu s názvom Slepé uličky. Neskôr som ju trochu opravila a 415-stránkový text som pred vyše 3 mesiacmi poslala do štyroch vydavateľstiev,“ hovorí Petra o psychologickom románe zo súčasnosti, ktorý nesie autobiografické črty. „Kniha je akousi metaforou životných ciest a osudov. Vystupuje tu širšia komunita ľudí, z ktorých hlavnou hrdinkou je Diana. Stretáva sa v mnohými ľuďmi, ktorí rozširujú úroveň jej poznania.“
Z vydavateľstiev sa je zatiaľ nikto neozval, Petru to však neodradilo. Už píše druhé pokračovanie, ktoré sa bude volať Cesty do neznáma. Treťou časťou zamýšľanej trilógie bude kniha s pracovným názvom Rázcestie osudu.
„Dej príbehu a postáv sa v ďalších častiach posúva dopredu. Čitateľ sa v knihách zoznámi napríklad s fungovaním siekt, dozvie sa niečo o mágii či šamanizme. Nie je to však žiadna fantasy, príbeh je zasadený do súčasnosti.“
Kniha sa páčila aj učiteľke
Talentovaná Petra knihy nielen rada píše, ale je aj vášnivou čitateľkou. Prelúska všetko, čo je príde pod ruku. Čítať sa naučila už v troch rokoch, ako šesťročná mala za sebou prvý diel Harryho Pottera a neskôr všetky jeho pokračovania. Harry sa stal jej kultovou knihou.
„Celú sériu som čítala asi 16-krát. Ak by moja kniha v niekom vyvolala aspoň spolovice taký pocit ako vo mne sága o Potterovi, tak môj život mal zmysel,“ zafilozofovala si Peťa. Okrem Rowlingovej patria k jej obľúbeným autorom aj Paulo Coelho a Dan Brown.
Petra je na knihy priam zaťažená, hoci doma podobný príklad nevidela. Že jej knihy rodinní príslušníci nečítajú, ju nemrzí. Teší ju najmä fakt, že jej tvorbu si prečítali a ocenili najmä majstri slova. „Aj mojej slovenčinárke -učiteľke Erike Szalayovej sa Slepé uličky veľmi páčili. Mimoriadne ma potešilo, keď si vypisovala moje myšlienky,“ vraví mladá prozaička, ktorej knihy prečítali a pochválili aj jej priatelia.
Talent na reči mieri do Londýna
Hoci všetci očakávali, že po ZŠ pôjde Petra študovať na gymnázium, nestalo sa. Vybrala si Hotelovú akadémiu. „Z pohľadu možností niečo zažiť a spoznať mi gymnázium pripadalo nudné. Z hotelovky chodíme na rôzne brigády, stále sa niečo deje,“ vysvetľuje Peťa. „A bavia ma aj reči – ovládam angličtinu, nedávno som absolvovala skúšky na certifikát, učím sa tiež francúzštinu a taliančinu.“
Jej životným snom je písanie kníh a štúdium v zahraničí. Pôvodne sa zamýšľala nad žurnalistikou, ale teraz si vyhliadla štúdium filozofie a kreatívneho písania na Greenwichskej univerzite v Londýne.
„Jediným problémom sú peniaze, inak si verím. Nerozmýšľam nad tým, že by ma nevzali alebo by som to nezvládla. Veď už odmala robím všetko preto, aby mi to vyšlo. Ak aj predsa nie, nič sa nestane, pôjdem na žurnalistiku do Bratislavy a o rok sa o to pokúsim opäť,“ dodala Petra Adámeková.