NITRA. V Nitre už takmer rok môžu onkologickí pacientizdarma využívať služby poradne pre psychosociálnu podporu. Iniciátormi vzniku týchto poradní, fungujúcich na celom Slovensku (zriaďuje ich Liga proti rakovine), boli Venuše - kluby onkologických pacientiek. V Nitre a okolí túto podporu poskytuje psychoterapeutka Alena Madlena Rjabininová.
Podpora imunitného systému
Ako Rjabininová zdôrazila, vo svete je psychonkológia pojmom, no u nás je stále v plienkach. Pritom jej priaznivý vplyv je nepopierateľný.
„Onkologickí pacienti ale aj ich príbuzní či pozostalí sa možu na nás obrátiť s akýmkoľvek problémom, otvorene sa zdôveriť s tým, čo ich ťaží a čo nevedia povedať svojim blízkym, aby ich nezarmútili,“ hovorí Rjabininová. „Cez psychoterapiu spoločne hľadáme riešenie - ich bežných osobných problémov, ale aj psychických dôsledkov ich ochorenia. Človek aj v takejto ťažkej životnej situácii potrebuje cítiť psychickú pohodu, ktorá pozitívne vplýva na imunitný systém a pomáha pacientovi účinnejšie bojovať so zákernou chorobou. Svojím aktívnym prístupom môžu chorí svoj stav sami pozitívne ovplyvňovať.“
Banálne problémy nie sú
Počet konzultácií nie je obmedezný – pacient či jeho príbuzný môže prísť raz ale aj viackrát, podľa závažnosti situácie.
„Pre onkologického pacienta je jeho ochorenie tým najväčším problémom, ktorý musí zvládnuť, čo je prirodzené. Často však preto nevidí iné, na pohľad banálne problémy, ktoré však v skutočnosti banálne nie sú. Tie treba takisto riešiť, aby sa chorý človek dostal do stavu psychickej rovnováhy,“ doplnila Rjabininová.
Povedať pravdu?
Zo skúseností pschychoterapeutka uviedla, že pacientov najviac trápia kontrolné vyšetrenia. Majú často až panický strach z toho, ako dopadnú, čo je pochopiteľné. Potrebujú pomoc aj pri riešení medziľudských vzťahov a bežných rodinných problémov. Príbuzných zas najviac riešia dilemu, či chorému, ktorý o tom, že má rakovinu, nevie, povedať pravdu.
„Lekári neraz povedia pravdivú diagnózu len rodinným príslušníkom a je len na nich, čo s tým urobia ďalej. Podľa môjho názoru chorému treba povedať pravdu – citlivo ju postupne dávkovať podľa toho, koľko chce človek počuť a koľko je schopný uniesť.“
Bezplatná psychoterapeutická pomoc onkologickým pacientom sa zameriava na riešenie konkrétnych problémov. Ľudia, ktorí ich nevedia špecifikovať, môžu absolvovať špeciálny program siedmich stretnutí. Rieši rôzne okruhy problémov – napríklad definovanie zdravia, ochorenie a stres – nácvik relaxačnej techniky, zvládanie choroby a chronickej únavy, práca s nepríjemnými pocitmi a podobne.