Vyhrala štvorročná krava Viktória, ktorá má víťazstvo priamo v mene.
NITRA. Táto kráska má ideálne miery 90-60-90. Študuje sociálnu prácu a vo voľnom čase najradšej nakupuje a venuje sa priateľovi. Jej najväčším snom je, aby vo svete zavládol trvalý mier.
Miss Dojnica a Mr. Cap
Že vám je to nejaké povedomé? Áno. Takto nejako vyzerá opis tých najlepších misiek v súťažiach krásy.
Je trošku hrubšia v porovnaní s predošlou súťažiacou, ktorá mala mierne zrazený zadok. Má aj hrubšiu končatinu. Z hľadiska utvárania vemena mi trošku chýbajú zadné štvrťky, ale celkovo je to veľmi kompaktný kus s krásnou líniou.
Tieto slová nám zase až ak familiárne neznejú. Prečo? Patrili totiž rozhodcovi, ktorý mal hlavné slovo v tom, ktorá krava sa stane šampiónkou na poľnohospodárskej výstave Agrokomplex. Hospodárske zvieratá na nej súťažili o veľmi netradičné tituly – vyberali sa Miss Dojnica a Mr. Cap.
„Je to už šiesty ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat. Z celkových asi 200-tisíc kusov kráv, ktoré máme na Slovensku, sem prišlo 30 najlepších a z nich sme vybrali štyri šampiónky, každú za to svoje plemeno,“ hovorí Ján Huba, riaditeľ výstavy.
Víťazná Viktória
Miss Dojnica sa v kategórii slovenské strakaté plemeno stala štvorročná krava Viktória z Poľnohospodárskeho družstva Kozárovce v Levickom okrese.
Túto takmer tonu vážiacu krásavicu ohodnotili rozhodcovia mimoriadne pozitívne, nazvali ju typickým výstavným kusom. „Na podobných výstavách rozhoduje hlavne utváranie exteriéru. Viktória má rovnú chrbtovú líniu, výborne utvárané končatiny a s ohľadom na produkciu mlieka aj veľmi dobre utvárané vemeno,“ zhodnotil kravskú krásavicu rozhodca Peter Strapák z Katedry špeciálnej zootechniky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Vemeno kravy bolo stupňovité, čo je ale pri Viktóriinej produkcii 36 litrov mlieka za deň úplná banalita.
Rozhoduje vemeno a končatiny
A prečo sa rozhodcovia zamerali práve na vemeno a končatiny? „Sú to dôležité faktory, na ktoré sa zameriavajú aj chovatelia. Dnes sa zvieratá chovajú samoobslužným systémom – samé sa musia napiť, nažrať aj sa ísť podojiť do dojárne. Končatiny preto pre tieto zvieratá predstavujú dôležitý faktor a rovnako aj vemeno. Okrem toho utváranie končatín a vemena má veľký vzťah k dlhovekosti kráv, od nich závisí, koľko laktácií sa krava dožije,“ vysvetľuje Peter Strapák.
Na Slovensku je pritom priemer laktácii u kráv asi 2,3. Slovenské strakaté plemeno je na tom o čosi lepšie, dosahuje v priemere 3,5 až 4 laktácie.
Sú ale aj kravy rekordérky, ktoré dosiahnu až 10 či 11 laktácii, a teda sa im narodí až 10 či 11 teliat. Dámy z tohto plemena majú aj úctyhodné miery tela: zväčša vážia tak do 800 kíl a dosahujú výšku 145 centimetrov.
Púdrovanie víťaznej kravy.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Viktória túži pritlačiť ošetrovateľa
Kravy sa na podobné výstavy hospodárskych zvierat pripravujú aj niekoľko týždňov vopred. František Ďurovič, ošetrovateľ kravy Viktórie, ktorá má víťazstvo priamo v mene hovorí, že najťažšie je navyknúť kravy na ohlávku a poslušnosť.
„To sú všetko kravy z voľného ustajnenia, ktoré prichádzajú s ľuďmi do styku minimálne,“ hovorí František Ďurovič.
S tým súhlasí aj odborník z univerzity Peter Strapák. „Pri kravách to nie je ako pri psoch, že ich vyberiete zo stáda, dáte im ohlávku a chodia ako vy chcete. Treba na to dlhodobejší tréning, aj dva-tri týždne cvičiť.“
A to sa kravám nemusí páčiť. „Keď učím Viktóriu chodiť na ohlávke, už len čaká, kedy ma môže pritlačiť o múr alebo o dvere, aby mi to všetko mohla vrátiť,“ pousmeje sa nad svojou temperamentnou zverenkyňou ošetrovateľ Ďurovič.
Krava u kaderníčky a na masáži
Po týchto taktických prípravách prichádza tesne pred súťažou už len skrášľovacia polhodinka. Kravy sa umyjú, vyčešú, natupírujú a vymasírujú púdrom.
„Tupírujeme ich, aby mali chvost objemnejší. Niektorým sa aj páči, keď ich vyčesávame, to je na nich aj cítiť,“ hovorí 'kozmetička' kráv Žanet Bališová. Kým Viktórii češe kefou chvost, Martin Karásek jej masérskymi pohybmi nanáša na členky púder. „Ide o to, aby pred rozhodcami vynikli krivky jej tela,“ povedal sedemnásťročný Karásek, ktorý si už od kráv užil nejeden kopanec.
Fintenie Viktórie.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Od strakačiek chcú dlhovekosť
Tradícia chovu slovenského strakatého plemena je na Slovensku pomerne dlhá. „Je to plemeno, z ktorého je dobrá mlieková aj mäsová úžitkovosť. Požadujeme u tohto plemena aj dlhovekosť, aby bolo štyri až päť laktácií,“ povedal Matúš Kohút, riaditeľ Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka v Leviciach.
Riaditeľ výstavy Ján Huba zdôraznil, že podujatím chceli ľuďom ukázať špičkové slovenské zvieratá, ktoré dokážu produkovať kvalitné potraviny.
Mr. Cap. Súťaž vyhral cap chovateľa Jozefa Kováča zo Žarnovice-Huty. Tento mladý samček sa narodil len v marci. Patrí k plemenu biela krátkosrstá koza.
FOTO: Slovenský CHOV