NITRA. Bývalé mestské kiná Palace a Lipa sú nevyužité. Orbis v centre mesta čaká na zbúranie.
Radnica zatiaľ nemá predstavu o využití niekdajších kinosál. Nezodpovedaná zostala aj otázka, ako sa stará o priestory, aby nechátrali. „Keď budú známe skutočnosti využitia obidvoch objektov (kino Palace a kino Lipa), mesto podá oficiálne vyjadrenie,“ reagoval Andrej Jančovič z radnice.
Kiná už zrejme neobnovia
Viceprimátor Štefan Štefek nám potvrdil, že mesto zatiaľ nevie, ako využije bývalé kiná: „Je na odborných komisiách pri mestskom zastupiteľstve – majetkovej, kultúrnej a cestovného ruchu - aby povedali, čo s tým“.
Štefek netají obavu, že sa nevyužitý majetok čiastočne znehodnotí. Poznamenal, že ide o účelové priestory so šikmou podlahou v hľadisku, ktoré mesto nevie využiť a nemá ani peniaze na ich rekonštrukciu.
„V oboch kinosálach sa ešte nachádzajú sedačky aj premietacie prístroje, našlo by sa aj zopár filmových kotúčov,“ povedal nám viceprimátor. Obnovenie kín je však podľa neho už nereálne, aj pred ich zatvorením tam chodilo len veľmi málo divákov.
Kino Palace bolo istý čas na zozname prebytočného majetku.
Foto: (JK)
Nápad s artkinom nevyšiel
Ako prvé skončilo v roku 2005 kino Palace na Radlinského ulici, o rok neskôr nasledovala Lipa na Chrenovej a v marci 2007 Orbis v centre mesta.
„Z Nitry odchádzame z ekonomických dôvodov. Návštevnosť bola slabá, nedokázala utiahnuť prevádzku. Kino bolo stratové,“ povedala nám vtedy pracovníčka spoločnosti Istropolis Cinema, ktorá kino prevádzkovala. Nevylúčila, že dôvodom zhoršenia situácie bolo otvorenie nových kinosál v centre Max na Chrenovej.
V roku 2006 prišla komisia kultúry s nápadom, že obnoví premietanie v kine Palace. Navrhla, aby tu fungovalo mestské artkino. V horných kanceláriách malo byť mestské kultúrne centrum. „Na tento účel nie sú v rozpočte schválené peniaze,“ reagovali na radnici.
Približne v tom istom čase oslovilo mesto Univerzitu K. Filozofa s ponukou, aby si prenajala kinosálu Lipa na výučbu. K dohode nedošlo. Rektor vtedy označil polohu Lipy za excentrickú.
Palace chceli predať, kupec núkal málo
Na rozdiel od Lipy bol o Palace väčší záujem. Pred rokmi tu istá firma chcela robiť reštauráciu, hovorilo sa aj o erotickom kine. Vhodného nájomcu sa však nájsť nepodarilo.
Nakoniec sa budova v centre Nitry ocitla na zozname prebytočného majetku. Vlani sa prihlásil záujemca o kúpu - firma Inovax. Kino chcela prebudovať na zdravotné a rehabilitačné stredisko.
Primátor Jozef Dvonč (Smer) predložil na zastupiteľstvo návrh na priamy predaj - ako prípad hodný osobitného zreteľa. Poslanecký klub KDH už vopred deklaroval, že s predajom nesúhlasí. Proti bol aj výbor mestskej časti Staré mesto. Argumentoval, že Radlinského ulica je súčasťou pešej zóny a nie sú tu vytvorené podmienky pre dopravnú situáciu, ktorá vznikne pri zdravotníckom zariadení.
Za predaj nakoniec nik nehlasoval, firma totiž týždeň pred zastupiteľstvom oznámila, že je ochotná do kúpy investovať len 300-tisíc eur. Podľa znalca má však budova hodnotu vyše 378-tisíc eur, mestská rada ju navrhla predať za 415-tisíc eur.
Z kinosály súkromné múzeum?
Výbor mestskej časti vlani odporučil, aby mesto využilo bývalé kino Palace na kultúrne účely. Rovnaký názor mala aj komisia kultúry, podľa ktorej má byť budova z roku 1924 vyhlásená minimálne za pamätihodnosť. Navrhol ju starý otec Shragu Weila, ktorý bol najvýznamnejším izraelským výtvarníkom.
Palace bol zo zoznamu dubiózneho majetku vyradený až tento rok, to znamená, že ho mesto nepovažuje za prebytočný. Viceprimátor Štefek nám v apríli povedal, že oň prejavila záujem súkromná firma, ktorá tu chcela zriadiť múzeum. Údajne aj rokovala s mestom, no momentálne sa odmlčala.
Kino Lipa na Chrenovej nepremieta od roku 2006.
Foto: (TH)
V Lipe chceli predávať textil aj obuv
Žiadnu perspektívu zatiaľ nemá ani kinosála v Lipe. Je súčasťou polyfunkčnej budovy, ktorá je z veľkej časti využitá. Za dlhé roky sa podľa Štefeka našiel len jediný záujemca o prenájom - firma DVD Lipa. Poslanci o jej žiadosti rokovali pred letnými prázdninami. Neschválili ju, obávali sa stavebných zásahov v kinosále.
Firma si ju chcela prenajať na 6 rokov. Plánovala tu predávať textil, obuv a spotrebný tovar. Za prvý rok navrhla nájomné 1 euro. V ďalších rokoch chcela platiť za obchodné priestory 20 eur za meter štvorcový a rok, za skladovacie a ostatné priestory ponúkla polovicu.