SEREĎ. Narastanie dlhu za vodu mesto zastavilo. Potvrdil to viceprimátor Ľubomír Veselický. Mesto sa teraz podľa jeho slov zameria na získanie peňazí od neplatičov, ktoré za roky narástli do astronomických výšok.
Mesto pôjde asi cestou exekúcie
Obyvatelia Cukrovarskej 181 takmer päť rokov neplatili za vodu. Dlh Rómov sa tak vyšplhal až na vyše 66-tisíc eur. Mesto sa rozhodlo dlhoročný problém vyriešiť radikálnym spôsobom. Na dva dni zastavili 16 rodinám dodávku vody.
„Pre ich neochotu akokoľvek spolupracovať s mestom sme s týmto krokom rátali dávnejšie. Navrhli sme im preto, že im vyvŕtame studňu, ale odmietli. Spoliehali sa na to, že ak ju nebudú mať, nezastavíme im ani prívod vody,“ hovorí viceprimátor Ľubomír Veselický. Dodal, že až po tomto kroku začali brať neplatiči situáciu vážne a prišli na rokovanie na mestsky bytový podnik.
„Jeden z nich na stretnutí označil za vinníka mesto. Vraj prečo ich už v roku 2006, keď zistili, že za vodu neplatia, neodstavili?“ vraví viceprimátor. Rómovia sa mali podľa jeho slov sťažovať aj na nízke dávky v hmotnej núdzi, čo im má brániť v uhrádzaní nedoplatkov.
„Ako je potom možné, že drvivá väčšina z nich sú fajčiarmi, majú Magio, mobily a autá, dokonca v areáli ich bytovky vyrástli 3 čierne stavby. Ako je možné, že nemajú 70 eur mesačne na zaplatenie spotreby svojej vody, ale prostriedky na vážnu investíciu 2-izbového domčeka, ktorý si postavia, samozrejme na čierno, majú?“ pýta sa Veselický.
Mesto navrhlo obyvateľom Cukrovarskej už vo februári, aby si svoj dlh odpracovali formou dohôd o vykonaní práce. Túto možnosť prijali z približne sto ľudí len dvaja.
„Čo bude s ostatnými, uvidíme, pôjdeme pravdepodobne aj cestou exekúcie, ktorá nemusí byť úspešná. Prednostne sa ale budeme zameriavať na vymáhanie dlhu, ktorý vznikol v dobe, odkedy sme vo funkciách.“
Neudržiavali technický stav zariadení
Vodu obyvateľom Cukrovarskej zapojili až po podpise zmluvy Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti so zástupcom spoločenstva bytov Františkom Lakatošom. Zaviazali sa v nej uhrádzať platby za spotrebu vody priamo vodárňam. Doteraz boli všetky faktúry vystavované na mestský bytový podnik. Od 10. augusta je mesto z hry von. Ak obyvatelia bytov, ktoré sú ich vlastníctvom, za vodu nezaplatia, vodárne ich jednoducho odpoja.
„Zo zákona sme museli spravovať bytový fond, aj keď sme s nimi vypovedali zmluvu za neplatenie, pretože si nenašli iného správcu. Mali sme zviazané ruky, ale novela to vyriešila tak, že pokiaľ si do jedného roka nenájdu iného správcu, zo zákona vzniká spoločenstvo vlastníkov a tam predsedu určuje správca. Musel som dodržiavať zákonné postupy, nemohol som ich odpojiť svojvoľne,“ vysvetľuje Róbert Áč, konateľ mestského bytového podniku. Príčinou vysokej spotreby vody u niektorých bolo podľa neho neudržiavanie stavu technického zariadenia.
„Pretekali im toalety a batérie. Na jednotlivých vodomeroch boli až neuveriteľné spotreby vody, 3000 kubíkov na osobu za rok, to je ročná spotreba 48-bytového domu. Rodinný dom so štvorčlennou rodinou spotrebuje okolo 100 kubíkov za rok,“ uzatvára Áč.