NITRA. Centrum voľného času Domino v Nitre už 25 rokov kontinuálne podporuje folklór v našom meste a regióne. Vychovalo mnohých folkloristov, ktorí sú dnes v „domiňáckych“ súboroch, ale aj v Zobore či Ponitrane.
Folklóru sa upísal aj Marián Hlavatý, ktorý už 19 rokov pracuje v CVČ Domino. Ako choreograf a dramaturg vedie folklórne súbory Borinka a Furmani.
Prvým vzorom dražovský kroj
Vznik detského folklórneho súboru Borinka sa datuje od roku 1986. „Na nitrianskych ZŠ Benkova a Fatranská vtedy pôsobili krúžky ľudových tancov, ktoré vyhrávali rôzne súťaže. Vtedajšiu riaditeľku CVČ Domino Oľgu Csákayovú napadlo, že by bolo dobré tieto krúžky spojiť a vytvoriť z nich jeden veľký reprezentačný súbor,“ spomína Marián Hlavatý.
„A tak sa malí folkloristi z týchto škôl začali stretávať v Domine. Pri zrode Borinky stáli zanietené učiteľky Beata Pachingerová (ZŠ Fatranská) a Marcela Michalovičová (ZŠ Benkova). Aby bol súbor kompletný, pridala sa ľudová hudba pod vedením Kataríny Barátovej z vtedajšej ZUŠ. Dnes ĽH Borinky vedie Erik Sitár, študent UKF a člen ĽH súboru Zobor.“
Postupne sa Borinka začala rozrastať o nových členov z okolitých obcí, ktorí boli pre súbor obohatením. Predsa len, vidiecke deti majú k folklóru trochu srdečnejší vzťah ako mestské.
Borinka, ktorá združuje deti od 7 do 15 rokov, reprezentuje folklórne tradície nášho regiónu. „Začali sme v obciach robiť terénny výskum. Vyhľadávali sme starších folkloristov a pamätníkov,“ pokračuje Marián Hlavatý. „Zbierali sme ľudové piesne, tance a detské hry. Z čriepkov sme poskladali kompletný program, ktorý sme upravili do javiskovej podoby.“
Rovnakým spôsobom sa dopracovávali aj ku krojom. Detských je zachovaných veľmi málo a ťažko sa hľadajú. Prvým vzorom sa im stal dražovský kroj, inšpirovali sa aj ľudovým odevom z Veľkého Zálužia, Jarku a Podhorian. Dali si ušiť čo najvernejšie kópie.
V Borinôčke najmenší
Záujem o členstvo v Borinke bol veľký. Deti reprezentovali mesto a región doma, ale aj za hranicami, kde sa slovenský folklór veľmi cení. „Čoraz väčší záujem o folklór spôsobil, že rodičia na krúžky do Domina zapisovali stále menšie deti. K láske k folklóru viedla svojich malých zverencov aj bývalá riaditeľka MŠ Benkova Anna Foltínová. K škôlkarom sa pridali deti z Domina a tak v polovici 90. rokov vznikol detský folklórny súbor Borinôčka,“ hovorí Marián Hlavatý.
„Pani Foltínová ho pod hlavičkou CVČ viedla dlhé roky spolu s dcérou Katkou Babušíkovou. Dnes sú vedúcimi 60-členného súboru najmenších detí Zuzka Solárová z Domina a Katka Hudáková, študentka UKF, bývalá odchovankyňa Borinôčky aj Borinky. Je súčasne členkou Furmanov, tretieho folklórneho súboru v CVČ Domino.“
Borinôčka, v ktorej vystupujú deti do 3 do 6 rokov, sa aj teraz teší veľkému záujmu verejnosti. Venuje sa spracovávaniu piesní, tancov, hier a riekaniek z nitrianskeho regiónu. Súbor sa stal základňou pre prestup detí do Borinky, čím sa zachováva kontinuálny rozvoj a podpora ľudových zvykov.
Šije aj sám vedúci
Odchovanci oboch súborov možu v rámci Domina pokračovať v spomínanom súbore Furmani. Vznikol v roku 2004, tanečnú zložku vedie Marián Hlavatý, samostatnú ľudovú hudbu má pod palcom Matej Galgóci, bývalý člen ĽH Borinky.
Furmani sa svojimi úspechmi skoro zaradili medzi popredné folklórne súbory. Vlani napríklad získali jednu z hlavných cien na medzinárodnom festivalu v Poľsku, tento rok ako víťaz krajskej súťaže v choreografiách postúpili do doceloštátneho kola v Košiciach. Zaujali programom gajdoškých piesní a tancov Jozefa Antalíka, gajdoša z Veľkého Zálužia.
„Máme zhruba 35 členov, prezentujeme folklór z nášho regiónu. Kroje sme si najprv požičiavali, ale vďaka projektom a iným aktivitám sme si mohli zabezpečiť vlastné. Základom sa stal kroj z Jarku, neskôr z Veľkého Zálužia, prikúpili sme aj originálne ľudové odevy z obce Rybník v Levickom okrese, ktoré sme si opravili,“ hovorí Marián Hlavatý. Ruku k dielu pridal aj on sám - šijací stroj, nite a ozdoby nie sú pre neho žiadnou neznámou.
Záujem verejnosti o folklór nie je menší, no v posledných rokoch sa znižuje počet nových členov súborov v strednej vekovej kategórii. „Tinedžeri už začínajú mať iné záujmy, ale v staršom veku sa k nám neraz vrátia,“ zhodnotil Hlavatý.
Tinedžerský súbor Borinka.
FOTO: ARCHÍV CVČ DOMINO
Folklórny súbor Furmani.
FOTO: COLLAVINO