Symbolom vinobrania bol oberačkový veniec. Na podujatie ho dopravili vozíkom, ktorý ťahal pes.
NITRA. Milovníci dobrého vína, burčiaku a slovenského folklóru mali svoj deň minulú nedeľu. V nitrianskom parku sa stretli na siedmom Podzoborskom vinobraní.
Atrakcia s vozíkom
Podujatie začalo sprievodom a požehnaním plodov zeme, oberačkový veniec predstaviteľom mesta a Nitrianskej kráľovskej vínnej cesty (NKVC) odovzdal Štefan Lahučký, ľudový umelec z Čakajoviec. Veniec na vinobranie priviezol na vozíku, ktorý ťahal pes. Neskôr mu vozík naplnil súdkami. „Je to taká atrakcia, ale súdky sú už prázdne,“ zasmial sa pán Ľahučký.
Vinárov a návštevníkov vinobrania pozdravil Pavol Mada, prezident NKVC. „Ďakujme bohu, že tento rok bol pre vinohradníkov a vinárov veľmi priaznivý čo do objemu aj kvality hrozna. Vidíme to už teraz, pri prvých oberačkách,“ povedal Pavol Mada.
Moderovala s obviazanou rukou
Vinobranie už tradične moderovala Oľga Csákayová – ale netradične s obviazanou rukou. „Nie všetko sa podarí tak, ako si človek želá. Gravitácia však stále platí,“ zasmiala sa. „Šťastie, že sa mi to stalo pred akciou. Predstavte si, ako by niekto zgustol na tom, že tá Csákayová bola na vinobraní a zlomila si tam ruku,“ so smiechom naznačila moderátorka a návštevníkov vyzvala k degustácii: „Nech víno tečie prúdom, nech je dobré, aby neuškodilo, ale poslúžilo na zdravie a dobrú náladu.“
Ideálne počasie prialo koštovke aj posedeniu pri kultúrnom programe, v ktorom vystúpili folklórne skupiny a súbory z Nitry a okolia. V stánkoch sa predávali burčiak, víno, hrozno, klobásky, cigánska, med, ovčí syr, žinčica, korbáčiky aj langoše. Kto neodolal sladkému, mohol si vybrať z trdelníkov, koláčov, buchiet, mrežovníkov či závinov. Kúpiť ste si mohli aj praktické veci či umelecké predmety z dreva a prútia.
Plachta mala 110 rokov
Súčasťou akcie bola výstava s názvom Tkaná krása. „Ručne tkané plachty pochádzajú z obcí Ćajkov, Čaka, Plavé Vozokany a Tlmače. Najstaršia – červená so širokými pásmi – má až 110 rokov,“ povedala Irena Števková z Krajského osvetového strediska (KOS) v Nitre.
Podzoborské vinobranie usporiadali Nitrianska kráľovská vínna cesta, Homo Nitriensis, mesto Nitra a KOS v Nitre.
Zľava Pavol Mada a Jozef Dvonč.
Oľga Csákayová moderovala s obviazanou rukou.
Burčiak chutil.
Sladkostí bolo na výber.
Spieva FS Matičiar z Čakajoviec.
Plachta hore bola na výstave najstaršia - mala 110 rokov. FOTKY: (ČE)