Obyvatelia môžu nájdené poranené vtáky priniesť do areálu školy. Zvieratám v nej pomôžu odborníci.
NITRA. Rehabilitačná stanica pre poranené vtáky vznikne približne do mesiaca v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej na Šindolke v Nitre.
Práce na stanici už do veľkej miery pokročili, jej otvorenie je plánované na október. Prispeli na ňu súkromní sponzori aj Nitrianska komunitná nadácia.
Podobné zariadenie v okolí Nitry nie je a odborníci jeho absenciu tvrdo pociťujú. Vtáky musia voziť až do vzdialenej Banskej Štiavnice alebo Bojníc, čo ide do nákladov.
Stanica má byť prioritne zameraná na uzdravovanie dravcov, no pojme aj iné zranené vtáky. Jej rozmery sú zatiaľ 20 x 10 metrov. V stanici je celodosková voliéra so štyrmi boxami. Okolo celej plochy je natiahnuté pletivo. „Po dohode so školou by sme v budúcnosti chceli rozšíriť plochu, ktorá bude slúžiť k rozlietavaniu uzdravených jedincov tesne pred ich vypustením do prírody,“ povedal Alexius Ballay zo Štátnej ochrany prírody SR – Správy CHKO Ponitrie.
Akú bude mať stanica kapacitu, nie je celkom jasné. Predpokladá sa, že sa do nej zmestí najmenej dvadsať vtákov. „Presný počet ale povedať nevieme. Niektorý dravec sa znesie s iným, ďalší nie. Aj niektoré jedince toho istého druhu sa spolu neznesú,“ vysvetľuje Alexius Ballay.
Ohradu spravia tak, aby sa do stanice nedostali predátori. Vzhľadom na polohu školy na kraji mesta totiž hrozí, že z polí by vtáky mohli napadnúť líšky či psy.
Voliéru zastrešia len do určitej miery. Časť z nej bude z vrchu chránená len pletivom. „Vtáky potrebujú byť v prirodzenom prostredí, občas sa napríklad potrebujú okúpať v daždi,“ hovorí Ballay.
Medzi najčastejšie poranené vtáky patria podľa skúseností odborníkov výr skalný, kane, krkavce, myšiaky, jastraby, sokoly, ale aj bociany či labute. Hlavne dravce prídu k poraneniam strmým letom za korisťou, pri ktorej sa často stáva, že vrazia do skla alebo do áut. Ľudia ochrancom nosievajú aj vtáky vypadnuté z hniezd, o ktorých si častom mylne myslia, že ich opustili rodičia.
„V budúcnosti by sme chceli rozšíriť plochu, ktorá bude slúžiť k rozlietavaniu uzdravených jedincov tesne pred ich vypustením do prírody,“ povedal Alexius Ballay.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK