Krádeže zvona z dna jazera sa otec myšlienky podvodnej zvonice neobáva. Potápači sú komunita, ktorá si ctí isté morálne zásady a ukradnúť zvon by nikomu z nich nenapadlo.
NITRA. Vo vodách najhlbšieho, najmladšieho a najčistejšieho jazera v Senci sa od konca augusta rozozvučal hlas zvona.
Bronzového krásavca pod hladinu jazera Guláška umiestnili nitrianski potápači.
Umiestnenie zvona aj s podstavcom dalo zabrať štyrom chlapom.
FOTO: (JB)
Zvon mal byť varovaním vo filme
Nápad inštalovať asi trinásť metrov pod vodou zvonicu dostal zakladateľ výučby potápania v Nitre Jaroslav Blaško. Pôvodne mal pritom zvon zohrávať úplne inú rolu, no tiež súvisiacu s vodou a potápaním.
Zvon sa mal objaviť v závere Blaškovho dokumentárneho filmu Kráľovná Karpát. Dokument zobrazuje život hlavátky podunajskej, majestátnej lososovitej ryby s výraznou hlavou, ktorú považujú za kráľovnú slovenských riek.
Počas nakrúcania Blaško odhalil, že ochrana kedysi ohrozeného a dnes premnoženého kormorána veľkého spôsobuje to, že tento vták kynoží biotop nemenej vzácnej hlavátky. „Mal som predstavu, že dievča v bielych šatách bude v závere filmu na dne jazera udierať na zvon,“ hovorí Jaroslav Blaško. Takto symbolicky mal končiť dokument ocenený na viacerých medzinárodných festivaloch, ktorý ako prvý otvoril diskurz o ochrane výnimočnej ryby a biotopov slovenských horských riek.
Zvon v Guláške leží asi trinásť metrov pod hladinou. Najhlbšie miesta jazera dosahujú hĺbku až osemnásť metrov.
FOTO: (JB)
Záhadné symboly
Vo filme Kráľovná Karpát napokon filmár použil zábery na historický zvon z Oravského hradu a pre pripravovanú podvodnú zvonicu hľadal nové využitie.
Bronzový zvon spolu s masívnym betónovým podstavcom umiestnil so skupinou priateľov na dne jazera Guláška, ktoré je hneď za Slnečnými jazerami v Senci. Na podstavci sú záhadné symboly, ktorých význam stále lúštia potápači z celého Slovenska.
Štyri údery
Zvon v jazere symbolizuje priateľstvo, ktoré spája potápačských druhov. Zazvoniť si naň môže každý potápač vyznávajúci hodnoty, ku ktorým sa potápačská komunita hlási.
Údery do zvona absolvujú aj všetci žiaci nitrianskej potápačskej školy. Štyrmi údermi na zvon v hlbinách Gulášky oznámia nielen úspešné ukončenie potápačského kurzu, ale aj to, že budú rešpektovať pravidlá bezpečného potápania, ctiť a chrániť svojho potápačského partnera a rovnako aj prírodu a celý vodný svet.
Na zvon si môže zazvoniť každý potápač vyznávajúci hodnoty, ku ktorým sa potápačská komunita hlási.
FOTO: (JB)
Potápači zvon neukradnú
A prečo zvon umiestnili práve vo vodách Gulášky? „Lebo je to naša materská voda, je mimoriadne čistá a dajú sa v nej robiť ponory po celý rok. Je to najznámejšia lokalita a aj všetky naše cesty do sveta ticha začínajú práve tam,“ hovorí Jaroslav Blaško.
Masívny zvon z bronzu by mal pod vodou vydržať dlhé roky. O jeho ukradnutie sa Jaro Blaško neobáva, spolieha sa práve na nepísané zásady, ktorými sa komunita potápačov riadi.
Zvon v jazere symbolizuje priateľstvo, ktoré spája potápačských druhov.
FOTO: (JB)