GALANTA. Obyvatelia Hodskej ulice sa chcú stať mestskou časťou Galanty s názvom Hody. Hoci je to medzi nimi už roky zaužívané, neoficiálne zadefinovanie podľa nich vyvoláva množstvo problémov. Ani úrady nie sú zjednotené v ich pomenovaní, stáva sa, že názov adresy v občianskom a vodičskom preukaze sa nezhoduje.
Lokálpatrioti
História podľa poslanca Milana Bičana hovorí, že Hody boli v čase prvej písomnej správy v roku 1291 už plne rozvinutou dedinou s kostolom. Po oslobodení dediny sovietskou armádou 1.apríla 1945 vznikol miestny národný výbor a Hody boli samostatnou obcou. Vládny komisár obce už v roku 1948 žiadal, aby boli Hody pripojené ku Galante. Miestna a okresná správna komisia toto zlúčenie schválili, ale krajský národný výbor a povereníctvo ho zamietli. Definitívne bola obec zlúčená s Galantou v roku 1960.
„V tom čase som sem chodil do školy a aj po šesťdesiatich rokoch mám pečiatku, že toto bola ZŠ Hody. Vždy nás nazývali Hodanmi. Ale že je v tom určitý zmätok, svedčia niektoré materiály, v ktorých je písané, že mesto sa člení na časti Galanta, Javorinka, Neboj sa, Hody a Kolónia. Čiže niekde figurujeme ako Hody, ale v skutočnosti existuje Hodská ulica,“ povedal na minulotýždňovom zhromaždení člen občianskeho výboru Milan Bičan.
Zišla sa na ňom približne stovka ľudí, ktorí diskutovali s mestom o možnosti premenovania Ulice Hodská na mestskú časť Hody. Bičan túto požiadavku už interpeloval, ale pre sčítanie ľudu nebolo možné spraviť žiadnu zmenu územného členenia. Zákon to nedovoľuje.
Obyvatelia sa zasadzovali za premenovanie ulice na Hody nielen z dôvodu lokálpatrio-tizmu, ale aj z praktických dôvodov. Sťažujú sa, že pri doručovaní balíkov vraj vznikajú problémy. Poštové služby mätie dopravná značka s názvom Galanta, časť Hody, ktorá je osadená v blízkosti prvých domov Hodskej ulice.
„Mysleli sme si, že je to mestská časť, svojho času aj bola. Dokonca sme značku nedávno vymieňali v rámci balíka dopravných značiek, ktoré boli poškodené, staré alebo nečitateľné. Vymenili sme ich automaticky, predsa keď tam značka bola aj predtým, musela byť odsúhlasená políciou. Ak je treba, tabuľu kedykoľvek odstránime,“ povedal Ladislav Šurek, vedúci strediska Slovenskej správy ciest Galanta. Kto, kedy a prečo tabuľu osadil, ostáva záhadou aj pre mesto.
„Som na úrade od roku 2004, ale tabuľa tam bola roky predtým. Zaujímavé je, že o nej neexistujú žiadne záznamy, ale je možné, že občiansky výbor sa dohodol so správcom cesty, pretože tá je štátna,“ vysvetlil zástupca prednostu Ján Poľakovský.
Hody majú katastrálne územie
Galanta sa podľa vedúceho právneho oddelenia mestského úradu Miroslava Psotu v súčasnosti vnútorne člení na mestské časti Galanta, Javorinka a Neboj sa. Toto členenie je zaznamenané aj na Ministerstve vnútra SR. Hody nie sú mestskou časťou, majú však vlastné katastrálne územie. Psota dodal, že zápisnica zo zhromaždenia, na ktorom sa obyvatelia dohodli na vytvorení novej miestnej časti bez ponechania názvu ulice, sa najprv prerokuje v komisiách pri zastupiteľstve, posledné slovo budú mať poslanci.
Pokiaľ návrh odsúhlasia, problematika názvu Hody sa odstupuje na rozhodnutie ministerstvu vnútra a problematika vytvorenia mestskej časti sa postúpi na Obvodný úrad v Trnave. Obe rozhodnutia musia nadobudnúť účinnosť v ten istý deň.