Spolupráca medzi školou a rodinou sa podľa vedúceho školského úradu Michala Vrbovského zhoršuje.
ŠAĽA. Materské školy v Šali prijali od septembra 731 škôlkarov, o 44 viac ako vlani. Vlaňajšia inšpekcia ich zaradila z hľadiska vybavenia a starostlivosti k najlepším v kraji.
Zvýšený záujem o škôlky
Na ZŠ Hollého v Šali-Veči využilo mesto voľné priestory a zriadilo ďalšiu triedu pre MŠ Hollého. Tú navštevuje najviac detí v predškolskom veku. Najmenej škôlkarov má MŠ pri ZŠ Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským.
„Tým, že sa zmenili sociálne zákony a mamičky detí do troch rokov ich môžu zapísať do škôlok bez toho, aby prišli o rodičovský príspevok, záujem o návštevnosť škôlok stúpol. Po odsúhlasení zastupiteľstvom a komisiou školstva sme preto pristúpili k zvýšeniu ich kapacity,“ povedal vedúci školského úradu v Šali Michal Vrbovský.
Dodal, že v Šali riešili zvýšený záujem o škôlky tak, že do priestorov bývalej MŠ Palárika na Družstevnej ulici presunuli MŠ pri ZŠ s výchovným a vyučovacím jazykom maďarským. „Priestory MŠ sa mierne zrekonštruovali, počet detí sa zvýšil zo 16 na 21.“
Nultý ročník mesto neotvorilo
Do školských lavíc všetkých šalianskych základných škôl zasadlo v novom školskom roku spolu 1979 žiakov, o 70 menej ako minulý rok. Najviac ich má ZŠ J.Murgaša na Hornej ulici, najmenej ZŠ Petra Pázmánya s vyučovacím jazykom maďarským. Tá má aj najmenej prvákov, naopak najviac ich prišlo do Základnej školy na Hornej ulici a Pio-nierskej ulici. Ich počet sa oproti minulému roku zvýšil spolu o 27. Nultý ročník mesto neotvorilo.
„Veľakrát rodičia žiadajú o odloženie školskej dochádzky len preto, že majú iné záujmy. Treba si ale uvedomiť, že starostlivosť o prváka je úplne iná ako o škôlkara. Deti v škôlke robili problémy, lebo už tam nepatrili, problémy spôsobovali aj keď boli prvákmi, keďže už boli do určitej miery fyzicky aj psychicky vyspelejšie ako ich spolužiaci. Im samým to škodí,“ poznamenal Vrbovský.
Školáci sú opäť bez učebníc
Od septembra platí novela vyhlášky ministerstva školstva o základnej škole. Učitelia však s pokračovaním reformy vyjadrili nespokojnosť.
„V školstve je mnoho podstatnejších vecí, ktoré treba riešiť ako dať možnosť školám na výber stanovenie začiatku vyučovania medzi siedmou a deviatou, voľnosť pri tvorbe rozvrhu hodín a odbremeniť ich tým, že nemusia tlačiť polročné vysvedčenia, keď im popritom nedajú učebnice a učitelia pracujú za nízke mzdy,“ podotkol Vrbovský.
Poukázal aj na úroveň správania na školách, ktorá klesá, pretože sa podľa jeho slov zhoršuje spolupráca medzi školou a rodinou. „Škola bývala autoritou nielen pre žiaka, ale aj pre rodičov. Dnes je učiteľ pre niektorých na inej úrovni ako kedysi, pretože meradlom sú materiálne hodnoty,“ dodal vedúci školského úradu.