NITRA. V minulosti tu viedli školy, zriadili nemocnicu a chudobinec, za komunizmu ich prenasledovali a zakázali im činnosť. Výročie si pripomenuli vo svojom pôvodnom kláštornom kostole Návštevy Panny Márie slávnostnou svätou omšou s diecéznym biskupom Viliamom Judákom.
Ako informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko, prvých desať sestier prišlo do Nitry v septembri 1861 na pozvanie biskupov Imricha Palúckeho (1838-1858) a Augustína Roškovániho (1859-1892). Viedli Katolícku školu pre dievčatá, neskôr aj Meštiansku školu a dievčenské gymnázium. Sestry vincentky sa v Nitre starali aj o chorých a chudobných, na tieto účely zriadili malú nemocnicu a v roku 1924 chudobinec pre tulákov a bezdomovcov. Po takmer deväťdesiatich rokoch práce ich v roku 1950 násilne deportovali do sústreďovacieho tábora v Ladcoch. O šesť rokov neskôr zakázali prácu sestier aj v nemocnici. Nitru však rehoľníčky nikdy úplne neopustili. Pôsobili v tajnosti, v civilnom oblečení. Od roku 1991 sú sústredené v Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre a majú aj svoj provinciálny dom.
Spoločnosť Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul vznikla v roku 1633 v Paríži s cieľom pomáhať ľuďom trpiacim duchovnou a telesnou biedou. Členkami rádu sa stávali jednoduché vidiecke dievčatá, ktoré vyučovali chudobné deti a siroty, navštevovali opustených starých ľudí. Zakladatelia rádu sv. Vincent de Paul a sv. Lujza de Marillac posielali sestry aj na bojiská k raneným vojakom, ku galejníkom, väzňom a do nemocníc. Na Slovensku má rehoľa zastúpenie v Nitre.