Vyše 60-ročné a staršie „decká“ lietali za loptou, strieľali zo šlajdra a rútili sa doku kopcom na autíčku. Olympiáda seniorov bola krásnou spomienkou na kalvárske detstvo.
NITRA. Ôsma Kalvárska olympiáda po roku opäť spojila 125 bývalých či súčasných obyvateľov Kalvárie a Stračej cesty. Od 50. rokov, kedy sa konali prvé OH, doposiaľ zomrelo 43 účastníkov. Nedávno navždy odišiel aj 72-ročný Valent Takáč - chodil síce s paličkou, ale pred dvoma rokmi bol kráľom futbalových strelcov. Tohtoročná olympiáda bola memoriálom s jeho menom.
Rovnako ako vlani, aj tento rok akcii prialo priam ideálne počasie. V susedstve olympiády – v kalvárskom kostole išla svadba za svadbou a účastníci si športové hry okorenili štipkou čierneho humoru - kto vraj trafí šipkou nevestu, vyhráva.
Zápas 4:1
Náplňou športového dňa bolo niekoľko disciplín, zapojilo sa do nich zhruba 80 pretekárov. Dopoludnia účastníci odohrali tradičný zápas Kalvárčania proti Stračárom. Tento rok vyhrali po prvýkrát Stračári 4:1.
„Ako posilu mali hráčov mali zo Švajčiarska – Furkovcov, ich synov aj vnukov. Prvý raz sme my, Kalvárčania, hanebne prehrali, no čo už. Ale predtým sme boli trikrát víťazmi. Súťaž o kráľa strelcov vyhral Šuďo - Jožo Soukup. Sme z toho zúfalí, predtým futbal skoro nehrával. Keď bol chalan, mama ho nechcela ani na Kalváriu pustiť, že sa vraj uhreje,“ smeje sa jeden z hlavných organizátorov Jozef Caco Mikloško.
Seniorské OH organizuje spolu s bratom Mariánom - Dedenom a kamarátmi z detstva. Sedemdesiatdvaročný spisovateľ, bývalý vedec, politik, poslanec a veľvyslanec v Taliansku k súťaženiu pritiahol manželku, deti aj vnukov.
Vo futbalovom zápase sa stretli Kalvárčania a Stračári. Tí po prvýkrát vyhrali putovný pohár víťazov. FOTO: MICHAL VOLÁRIK
Šlajder a žena sa nepožičiavajú
Stolný tenis mužov vyhral Jozef Mikloško, prvenstvo v pretekoch na trojkolesovom autíčku, ktoré pamätá ešte prvé OH v 50. rokoch, si odniesol Jozef Holka. „Strieľali sme zo šlajdra do plechoviek – prvý bol František Látečka, z vnukov mala najlepšiu mušku Laura Heráková. V hode šípkami na terč zvíťazil Ladislav Učnay, zo žien Terézia Dolejšová. V guľkách na dorgy vyhral Jozef Steszkál,“ hovorí Jozef Mikloško a zo špásu poťahuje šnúrku okolo krku. Ako vraví, šlajder, fajka a žena sa nepožičiavajú.
„Novou disciplínou boli kamienky - vyhadzujú sa dohora, chytajú a tou istou rukou zároveň berú ďalšie zo zeme. Doobeda aj popoludní už tradične Laco Učnay púšťal letecké modely.“
Šípkami hádže Jozef Mikloško. FOTO: (ČE)
Nevedia ani kotrmelec
Podvečer sa olympionici stretli v Misijnom dome, ako každý rok, aj teraz ich Jozef Mikloško nalákal na „víno, pagáče, guláš, klobásu a holé baby“. Pri spomínaní nechýbali dobrá hudba a zábava. „Dnešným mladým ľuďom závidím veľa možností, cez počítač a internet sa dá ku všetkému dostať. Talent sa môže ľahšie presadiť, keď ide za svojím,“ rozhovoril sa pán Mikloško.
„Nezávidím im, že nečítajú knihy a nešportujú. Sú ako drevá – keď majú urobiť kotrmelec, sú nešťastní. Stále sedia za počítačom – ten pritom nemá byť cieľom, ale lopatou na naberanie nových vedomostí. A nepasuje ma na nich aj taká fajnovosť a neschopnosť prehrávať – keď treba niečo prekonať, zaprieť sa, obetovať, sú hotoví. Samozrejme, nie všetci, sú aj dnes talentovaní a šikovní mladí ľudia.“
Na autíčku sa dolu Kalváriou rúti 77-ročný Ladislav Petrovič, svetový medailista v hode diskom. FOTO: MICHAL VOLÁRIK
Do jaskyne a na skaly
Najstaršími účastníkmi hier boli 84-ročný Vojo Valent a o rok mladší Pišta Guba, najmladším 6-ročný Tomáško Dubový. „Na olympiáde som druhýkrát. Došiel som s ockom, maminou aj sestrou. Najviac sa mi páčilo, ako sme triafali fľaše,“ povedal škôlkar, ktorý si vyskúšal aj guľky a šípky.
Kalvársku olympiádu si nenechal ujsť ani Peter Ivan Jankovič z Nitry. Jeho najkrajšou spomienkou na detstvo bolo lozenie po skalách v kameňolome. „Predtým tam bola taká jaskyňa, ktorú potom zasypali. Do tej sme často chodili. A zas po skalách hore. Mali sme vtedy 10-14 rokov,“ spomína pán Jankovič, ktorý pred 10 rokmi naviedol svoju manželku, aby si jeho detskú záľubu vyskúšala tiež.
„Keď som došiel domov, mama sa spýtala, kde som bol. Ja, že na skalách. A už som dostal za ucho. Ale na druhý deň som tam liezol zas. Boli to nádherné zážitky.“ Spomenul aj jazierko na kopci, kde sa chodili korčuľovať. „Dali sme si kvintačky, z palíc sme si vyrobili hokejky. To bol život.“
„Dolu Kalváriou sme sa sánkovali. No úžasné,“ pridal spomienku z detstva 62-ročný pán Marián. „Keď stihnem, vždy sem na Kalvársku olympiádu prídem. Zapájam sa aj do disciplín, predminulý rok som bol tretí v streľbe zo šlajdra.“ JANA ČERNÁKOVÁ
História olympiády pod Kalváriou
Tradíciu Kalvárskych OH začali v roku 1954 mladí nadšenci z mestskej časti Kalvária. Chlapci a dievčatá súťažili v rôznych tradičných aj menej tradičných disciplínach. Na poslednej, tretej olympiáde v roku 1956 sa zišlo asi 200 mladých. OH boli potom prerušené, prvé obnovené a v poradí štvrté sa konali v roku 2007. Tento rok sa rodáci z Kalvárie a Stračej cesty zišli už na ôsmej olympiáde.
Jana Černáková