NITRA. Špeciálny stavebný úrad nesúhlasil s postupom biskupského úradu pri rekonštrukcii barokového hradného mosta. Nakoniec ale rozhodol, že nikoho pokutovať nebude.
Z akých dôvodov sa takto rozhodol, neupresnil. „Môžu byť dva – buď stavebník nič neporušil, alebo úrad od sankcie upustil z iných dôvodov,“ povedal nám zdroj.
Foto: (JK)
Úrad mlčí, na otázky neodpovedá
Ešte koncom augusta nám pracovníčka špeciálneho stavebného úradu napísala, že na búranie mosta bolo potrebné búracie povolenie, o ktoré stavebník nepožiadal.
„Špeciálny stavebný úrad nesúhlasí s postupom, ktorý bol aplikovaný v tejto lokalite mesta,“ konštatovala vtedy úradníčka a spomenula aj hroziacu sankciu.
„Špeciálny stavebný úrad v Nitre na základe doplnených dokladov a fotodokumentácie od stavebníka v stavebnom denníku rozhodol, že stavebníka nebude pokutovať," povedal nám Andrej Jančovič z radnice.
Na doplňujúce otázky sme odpovede nedostali. Nedozvedeli sme sa ani to, či stavebník porušil predpisy alebo nie.
Foto: (JK)
Mechanizmy použili bez súhlasu
Hradný most, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, začali v auguste rekonštruovať pre problémy so statikou. Statik priamo na stavbe konštatoval, že sa pôvodné murivo už nedá obnoviť, pretože je prevlhnuté a vo veľkej miere zasolené. Odporučil rozobratie klenieb a vymurovanie ich presných kópií. Podstatnú časť mosta vzápätí stavebná firma zbúrala, použila aj ťažké mechanizmy.
Pamiatková inšpekcia ministerstva kultúry dospela k záveru, že stavebník nasadil ťažké mechanizmy bez predchádzajúceho súhlasu pamiatkarov a špeciálneho stavebného úradu.
V záverečnej správe inšpekcie sa píše, že stavebník ohrozil mostné konštrukcie, ktoré zostali zachované. Podľa stavebného povolenia sa mal most postupne rozoberať. Uvedené skutočnosti mal vyhodnotiť špeciálny stavebný úrad. Ten však svoje závery dodnes nezverejnil. Potvrdil len, že stavebník nedostane pokutu.
Biskupstvo priznáva neštandardný postup
„Postup rozoberania môžeme nazvať ako neštandardný, ale napriek tomu, že klenba sa rozoberala za pomoci mechanizmu, bola vykonávaná s vysokou presnosťou oddelenia klenby od podporných pilierov. Myslíme si, že miera rizika poškodenia zostávajúcich konštrukcií pri rozoberaní mechanizmom bola porovnateľná s mierou rizika s rozoberaním klenby ručne,“ reagovala Patrícia Hlobenová z technického oddelenia biskupského úradu.
Od postupného rozoberania vraj upustili, aby urýchlili práce. "V konečnom dôsledku sa to ukázalo ako správne riešenie, pretože klenbu bolo nutné rozobrať na 100% a presnejšie sa nám kópia realizuje v celej dĺžke,“ tvrdí Hlobenová.
Na internete sa už objavili kritiky, že kópia, ktorú robí stavebná firma, nie je presná. Pamiatková inšpekcia nariadila pamiatkovému úradu, aby postup prác sledoval.
Foto: (JK)