Dlhy topoľčianskej a levickej nemocnice po sčítaní presahujú štyri milióny eur. Zariadenia preto šetria, kde môžu.
TOPOĽČANY, LEVICE. Legislatívne zmeny aj zrušenie niektorých lôžok spôsobili, že nemocnice a v Topoľčanoch a v Leviciach pýtajú od pacientov peniaze za niektoré výkony.
Vykrývajú si tak finančné straty, ktoré ovplyvňujú celkový hospodársky výsledok nemocníc v správe nitrianskej župy.
Poplatky aj za materiál pri operáciách
Nemocnica v Leviciach zvýšila napríklad doplatky za vybrané očné šošovky o časť, ktorú nehradia zdravotné poisťovne. Systém teraz funguje podobne ako u zubára. „Ak sa pacient rozhodne, že chce šošovku, ktorej cenu hradí zdravotná poisťovňa, dostane ju bezplatne. Pokiaľ sa ale rozhodne pre drahšie šošovky, ktorých celú cenu poisťovňa nehradí, vtedy je povinný doplatiť si zvyšok sumy,“ povedala Marta Eckhardtová, riaditeľka krajskej neziskovky, ktorá ovláda nemocnice v Topoľčanoch a v Leviciach.
Topoľčianska nemocnica vyberá doplatky za chirurgické výkony na centrálnych operačných sálach, ktoré zdravotná poisťovňa zazmluvnila ako ambulantné výkony. Pacienti si zaplatia aj za použitie nadštandardného materiálu pri operáciách.
Obe nemocnice tiež spoplatnili sprievodcov sumou sedem centov za kilometer v rámci prepravy dopravnou zdravotnou službou.
Rušenie lôžok narušilo ekonomiku nemocníc
V Topoľčanoch prestali zdravotné poisťovne preplácať ukončené hospitalizácie na očnom oddelení, na urológii a na otorinolaryngológii. Všeobecná zdravotná poisťovňa a poisťovňa Dôvera nezazmluvnili ani oddelenie dlhodobo chorých.
V Leviciach zase skončili lôžka na očnom oddelení a na otorinolaryngológii. „Ďalšie rušenie lôžok už dúfam nehrozí,“ povedal Rudolf Hlavács, výkonný riaditeľ levickej nemocnice.
Nezazmluvnenie lôžok spôsobilo nemocniciam značné ekonomické ťažkosti, ktorých výsledkom sú dlhy vo výške viac ako dva milióny eur pre každú z nemocníc. Krajská neziskovka preto stanovila limity pre jednotlivé oddelenia. Majú za cieľ ušetriť náklady. Limity prijali na spotrebu liekov a zdravotných pomôcok, pretože tá predstavuje 33,96 % celkových nákladov.
Či to pomôže, je otázne. Vedenie nemocníc totiž priznáva, že opatrenia, ktoré prijali zdravotné poisťovne, znížili tržby nemocniciam až do takej miery, že krajské nemocnice ich nebudú schopné pokryť zníženými nákladmi.
„Trošku lepšia je momentálne situácia v topoľčianskej nemocnici. Ale aj v Leviciach sa nám darí konsolidovať situáciu a z mesiaca na mesiac stabilizovať zadĺženosť,“ skonštatovala Marta Eckhardtová. Naznačila ale, že dostať dlhy na nulovú úroveň, je utópia. Dôvodom je politika zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú oveľa menej ako sú oprávnené náklady nemocníc a zákony, ktoré nemocniciam komplikujú situáciu.
Bývalú nemocnicu predajú po častiach
Bývalú nemocnicu v Šali sa nitrianska župa rozhodla predať po častiach. Areál rozdelila na šesť logických celkov, ktoré sú teraz na predaj. Krajský parlament pristúpil k takémuto kroku po tom, čo sa budovy a pozemky nemocnice nepodarilo predať vcelku ani po opakovaných pokusoch. „Trikrát sme sa pokúšali predať majetok vcelku. Najprv za šesť miliónov eur, potom sme išli dole až na 4,8 milióna eur, ale záujem nebol,“ povedal krajský poslanec František Botka. Župa očakáva, že o logické celky bude záujem vyšší. V hlavnej budove by pritom mali ostať naďalej ambulancie neštátnych lekárov. Župa chce, aby táto budova aj po predaji ostala slúžiť zdravotným účelom. Z odpredaja nehnuteľností očakáva kraj navýšenie príjmovej časti rozpočtu minimálne o 5,23 milióna eur.
Tomáš Holúbek