Polícia v Seredi už ľudí nepresviedča, aby nehlásili zločiny.
Pôvodný text sme nahradili autorským textom SME 20:56.
SEREĎ. Keď v Seredi v noci na stredu horeli dve autá syna jedného z iniciátorov petície za zmeny v meste, kde sa bratríčkovali policajti s podsvetím, zdalo sa, že v západoslovenskom meste je všetko po starom. Dnes však miestny poslanec Ľubomír Kyselý napriek problémom syna hovoril, že sa tam v posledných mesiacoch žije lepšie.
„Prišli sme o majetok, sme však zdraví. Postup polície i hasičov bol príkladný,“ hovoril. Za podpaľačským útokom je podľa polície už zaistený nový nápadník synovej bývalej priateľky a nie podsvetie.
Podsvetiu už neblikajú
Scéna z videa na internete, keď policajná hliadka blikla na pozdrav mužom v čiernom veľkom terénnom aute, bola najlepším dôkazom o pomeroch v Seredi. Policajný prezident Jaroslav Spišiak vo štvrtok presviedčal, že nič také sa už v meste nebude diať.
Polícia podľa neho rozložila zločinecké štruktúry, ktoré operovali v Seredi, Galante a priľahlých okresoch. „Objasnili sme vraždy, obvinili a zadržali rozhodujúce osoby, ktoré sú vo väzbe.“ Medzi nimi aj bankomatovú mafiu, ktorá mala základňu v Seredi.
„Veľa vecí sa zlepšilo, malo zmysel to robiť,“ hovorí aj Kyselý. Kriminalita v Seredi bola podľa neho problém už za socializmu. „Ak sa tridsať rokov nerobí, tak za rok či dva sa zázraky urobiť nedajú.“
Muži na silných motorkách sa už v lete toľko neukazovali, v meste je oveľa viac policajných kontrol. „Podstatne sa to zlepšilo,“ pridáva sa iniciátor petície a poslanec Pavol Kurbel. Policajti podľa neho už nikoho neodhovárajú od nahlásenia trestných činov, ako sa to robilo v minulosti a ľudia začínajú dôverovať polícii.
„Je však naivné si myslieť, že grázli teraz pracujú v továrni za pásom,“ upozorňuje.
„Tí páni si však uvedomili, že svoje správanie prepálili a stiahli sa,“ povedal Ľubomír Veselický, ďalší z organizátorov petície a zástupca primátora.
Drogy kúpite
Zvýšený počet kontrol sa podľa neho odrazil na správaní ľudí, ktorí nemali problém zastaviť v zákaze či uprostred križovatky.“
Nie všetci miestni však policajným štatistikám veria. Drogy sa stále dajú jednoducho zohnať, hovoria pod podmienkou anonymity. „Došlo ku stopercentnému zvýšeniu odhaľovania a nie sú to len prípady, že jedna skladačka, zamerali sme sa na dílerov,“ povedal Imrich Puha, trnavský policajný riaditeľ. Tento rok odhalili drogy 37krát.