NITRA. Ples ťažko zdravotných ľudí, ktorí chodia do nitrianskeho denného stacionára, bol tento rok špeciálny až pre dva dôvody.
Zariadenie plesom oslávilo tri roky svojho fungovania. A ako jeden z darčekov dostalo chodítko.
Víťazné kroky
Je to ľudový názov pre pomôcku na nácvik chôdze. Využívajú ju na vozík odkázaní ľudia. Dennému stacionáru ju darovala nitrianska humanitná spoločnosť Homo Nitriensis.
Aj vďaka chodítku niekoľko klientov stacionára stálo po prvý raz v živote na vlastných nohách. Bez pomoci iných dokázali prejsť niekoľko krokov. Každý z nich bol pre nich víťazný.
Chodítko pomáha dostať vozičkárov na nohy. Jeho cena je zhruba 1 200 eur a zdravotné poisťovne z nej nepreplácajú nič.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Snaha dostať vozičkárov na nohy
Problémom ľudí odkázaných na vozíček je, že aj keď navštívia rehabilitačné zariadenia, kde im špeciálne terapie pomôžu trošku vylepšiť zdravotný stav, po návrate často upadnú do dennej rutiny. Svaly opäť ochabnú a zoslabnú.
„Snažíme sa, aby sa vozičkári postavili a skúšali robiť malé krôčky. Samozrejme, je to vždy veľmi individuálne a závisí to od miery postihnutia konkrétneho človeka, ale aj od psychického stavu a toho, ako veľmi ten človek túži chodiť. Pre niektorých je to ale naozaj prvý raz, čo stoja na vlastných nohách,“ povedala prezidentka Homo Nitriensis Margita Štefániková, ktorá chodítko dennému stacionáru odovzdala.
Homo Nitriensis funguje od roku 1998. Jej hlavným cieľom je podporovať znevýhodnené skupiny ľudí. Peniaze zháňa cez projekty, tento rok ich podporila napríklad aj Asociácia talianskych reštaurácií na Slovensku.
Poisťovne chodítka nepreplácajú
Cena jedného chodítka je približne 1 200 eur. Poisťovne ich nehradia vôbec, a to aj napriek tomu, že takéto pomôcky dokážu výrazne zlepšiť stav zdravotne postihnutých ľudí.
Homo Nitriensis vypísala výzvu, na ktorú prišlo až štrnásť žiadostí. Aj to svedčí o tom, že záujem o chodítko pre vozičkárov je veľký.
Peniaze na chodítko pre klientov stacionáru zháňala spoločnosť napríklad aj predajom vlastných výrobkov na fašiangoch či vianočných trhoch. „Je až neuveriteľné, aké nadšenie do toho títo ľudia dali. Sám som videl, ako v tých nevykúrených stánkoch predávali to, čo doma napiekli. Kompenzačné pomôcky v zariadeniach ako je aj náš denný stacionár sa postupne modernizujú a bol by som veľmi rád, keby sme tu takýchto chodítok mali aspoň päť,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.
Stacionár tu je tri roky
Mesto zriadilo denný stacionár pre ťažko zdravotné postihnutých ľudí pred tromi rokmi. Začínali zhruba s piatimi klientmi, dnes ich je vyše tridsať. A to aj napriek tomu, že kapacita stacionára je do 25 ľudí.
„Požiadavky nám stále rastú, ale úplne tomu aj rozumiem, pretože títo ľudia k nám radi chodia. Keď totiž ukončia špecializované školy, nemajú kam ísť, vzniká tam akási medzera,“ hovorí Janka Moravčíková, šéfka nitrianskej Správy zariadení sociálnych služieb. Doma sú hendikepovaní ľudia izolovaní a často aj frustrovaní. „U nás sa vrátia späť do sociálnej komunity, často sa tu stretnú so spolužiakmi zo školy. V stacionári sme už zažili, že medzi klientmi vznikli silné priateľstva, ba i lásky,“ dodala Janka Moravčíková.
Ples v nitrianskom dennom stacionári pre ťažko telesne postihnutých ľudí.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK