Levické prekvapenie na úkor favorita

V treťom kole basketbalovej extraligy sa hral dramatický zápas v Leviciach. Domáci sa nakoniec tešili z víťazstva nad Nitrou 84:81 po predĺžení.

ONYX Levice - BK Bemaco SPU Nitra 84:81 po predlžení (16:17, 17:25, 20:11, 18:18 - 13:10)

Levice nastúpili na svoj tretí zápas v sezóne proti favorizovanej Nitre. Na úvodný rozskok sa postavili domáci Keller a hosťujúci Majok. Úspešnejší bol domáci basketbalista, ale prvý útok sa Levičanom nevydaril. Z následného protiútoku sa hostia ujali vedenia trojkou Nubera, na ktorú vzápätí odpovedal Keller taktiež úspešným trojkovým pokusom. Následne sa iniciatívy v zápase ujali hostia, ktorým sa podarilo v 6. min. zvyšovať už na 8:16, na čo domáci tréner Jankovič zareagoval oddychovým časom, ktorý domácich nakopol. Päť sekúnd pred koncom znižoval Stojanov na 16:17.
Do druhej desaťminútovky opäť lepšie vstúpili hostia, ktorí si postupne budovali náskok. Hosťujúcim hráčom pomohli aj neisté výkony rozhodcov. Náskok Nitry postupne skresával dosiaľ najlepší hráč na palubovke Rišo Klein, ktorý šnúrou 7 bodov znižoval na 26:29. Na hráčoch Levíc bolo vidno väčšiu túžbu po víťazstve, avšak viacerými chybami v útoku sa pripravili o dôležité body, keď v polčase na svetelnej tabuli svietilo skóre 33:42.
Začiatok druhého polčasu opäť lepšie vyšiel domácim hráčom, keď skóre otvoril Tomek. Domáci však postupne ukrajovali z náskoku Nitry, čo sa prejavilo zvýšenou nervozitou hostí. Výsledkom toho bol zbytočný faul Tomeka na Kellera, po ktorom došlo k vzájomnej roztržke. Obaja boli následne vylúčení za stavu 46:49. V závere štvrtiny Morávek vyrovnával trojkou na 53:53.
Poslednú časť hry zvládli lepšie domáci hráči, ktorý sa po ďalšej trojke Morávka ujali prvýkrát v zápase vedenia 56:55. Následne domáci Stojanov trojkou zvyšoval už na 62:57.
Posledné minúty to bol boj o každý meter palubovky. Levice si udržiavali mierny náskok. Štyri minúty pred koncom sa však vedenia opäť ujali hostia. Levice však z ruky Ilavského vyrovnali minútu pred koncom na 71:71. Keďže už v napínavom závere kôš nepadol, v Leviciach nasledovalo predĺženie.
V ňom sa v domácom drese zaskveli hlavne Stojanov a Ilavský. Levice si vypracovali štvorbodový náskok. Na domácich hráčoch bolo v závere vidieť väčšiu chuť po víťazstve, ktorého sa napokon aj dočkali. Skóre zápasu na 84:81 uzavrel z trestného hodu Ilavský.
Posledné minúty v levickej športovej hale pripomínali atmosféru záverečných súbojov o majstrovský pohár. Celá hala aplaudovala domácim basketbalistom, ktorí si to za svoju bojovnosť zaslúžili.
„Zápas sme vyhrali vďaka väčšej bojovnosti, určite kvalita je na strane Nitry. Možno tam bolo zo strany mierne podcenenie a som veľmi hrdý na chlapcov, ktorí po dvoch prehratých zápasoch zdvihli hlavu a bojovali všetci za jedného. Za svoju bojovnosť sme si zaslúžili vyhrať,“ povedal domáci tréner Jankovič.

Rozhodovali Zubák, Tomašovič a Doušek, TH: 35/27 - 24/20, fauly: 23 - 30, trojky: 9 - 7, 5 faulov: 38. Morávek - 45. Vaden, vylúčení: 27. Keller - 27. Tomek, 1250 divákov.
ONYX: Klein 19, Ilavský 17, Ravasz 8, Keller 8, Morávek 6 (Stojanov 18, Seman 4 Bukovič 2, Slávik 2).
BK: Vaden 29, Majok 12 (11 dosk.), Tomek 12, Nuber 6, Žiak 4 (Lehman 8, Hašan 7, Vido 3, Jašš). Užitočnosť: Vaden 24, Majok 17, Lehman 16.

Peter Jankovič, tréner Levíc: „Títo naši chlapci majú určité kvality, ale tým, že sú mladí, neskúsení, prehrávajú ťažké zápasy. Dnes neskúsenosť nahradili obrovskou bojovnosťou a doviedli tento zápas do víťazného konca, čo je pre nás fakt veľké víťazstvo a pevne verím, že nás to naštartuje ďalej do tvrdej práce. Vedeli sme, že Nitra je obrovský favorit v tomto zápase, my sme sa snažili ju potrápiť rýchlejšou hrou, väčšou bojovnosťou. Chlapci si to zobrali k srdcu, aj keď po prvom polčase to bolo o 9 bodov, ale zvládli to, otočili to a bojovali. Nevyzdvihnem jednotlivca, dnes bol kolektívny výkon na našej strane a väčšie srdce.“

Ľubomír Urban, tréner Nitry: „Bojovnejší domáci využili to, že naši hráči strácali koncentráciu pri niektorých verdiktoch rozhodcov a de facto sme experimentovali s obsadzovaním postov až do poslednej chvíle. Pred zápasom prebehlo všeličo športové a nešportové medzi týmito súpermi, ako vždy, sú to veci, ktoré by nemali byť, ale nedá sa ich odstrániť. Jednoducho, my sme v priebehu celého zápasu, prvýkrát vonku, nevedeli nájsť optimálny, efektívny rytmus, ktorý by sa vyžadoval na dôležitosť tohto stretnutia. Žiaľ, hráči sa nevedeli vyrovnať s priebehom stretnutia, svedčí o tom správanie Tomeka. Jednoducho robili chyby, ktoré sme nepredpokladali, že sa budú vyskytovať u skúsených hráčov. Žiaľ, musíme to brať ako realitu a pozerať sa na ďalšie zápasy.“

Ostatné výsledky 3. kola: Handlová - Žilina 91:70, Komárno - Svit 75:83, Spišská Nová Ves - Prievidza 91:87, B. Bystrica mala voľno.

1. Sp. N. Ves 3 3 0 259:211 6
2. Nitra 3 2 1 262:222 5
3. Prievidza 3 2 1 247:218 5
4. Svit 3 2 1 232:227 5
5. Handlová 3 1 2 224:238 4
6. Levice 3 1 2 211:245 4
7. Komárno 2 1 1 160:167 3
8. Žilina 2 0 2 143:175 2