Nitrania píšu petíciu, chcú sa volať Nitrančania

Obyvateľský názov Nitran bol už v Rukoväti spisovnej reči slovenskej od Sama Cambela z roku 1902.

Petíciu podporil aj nitriansky herec Ivan Gontko.Petíciu podporil aj nitriansky herec Ivan Gontko. (Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Obyvatelia Nitry sa podpisujú pod petíciu, chcú byť Nitrančanmi, nie Nitranmi. Jazykovedci hovoria, že je to proti pravidlám slovenského jazyka.

Petícia potrvá do konca mesiaca. Organizátori ju potom predložia Ústrednej jazykovej rade ako poradnému orgánu ministra kultúry a Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra SAV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Turčáni: Myslíme to vážne

Obyvatelia Nitry sami seba väčšinou nazývajú Nitrančanmi (Nitrančan, Nitrančanka). S pomenovaním Nitrania (Nitran, Nitrianka) sa mnohí nestotožnili.

„Nie som saláma, ale som Nitrančan,“ vyhlásil iniciátor petície Slavomír Turčáni. Nitran je názov mäsového výrobku.

SkryťVypnúť reklamu

„Podpisy sme začali zbierať začiatkom októbra, petícia potrvá do konca mesiaca. Reakcie sú zatiaľ veľmi pozitívne. Niektorí ani nevedia, že Nitrančan je nespisovné,“ dodal Turčáni.

Slovenčinári to však vedia veľmi dobre a práve oni vraj striktne zamietajú možnosť zmeny. „Stretli sme sa aj s tým, že ľudia našu aktivitu považujú za recesiu, ale my to myslíme vážne,“ tvrdí Turčáni.

Jazykovedec Marián Macho z UKF.

Foto: (mh)

Emócie a lokálpatriotizmus

Z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra prišla jednoznačná odpoveď: názov Nitrančan je nespisovný.

„Petíciou chceme docieliť, aby sa toto stanovisko zmenilo. Ja si myslím, že všetky veci sa dajú zmeniť, menia sa aj pravidlá. Ak bude dosť podpisov, určite ich to nenechá chladnými,“ povedal Turčáni na adresu jazykovedcov.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori očakávajú, že sa pod petíciu podpíše 20- až 25-tisíc obyvateľov Nitry. „Myslíme si, a nie je nás málo, že my sme Nitrančani a nie sme žiadne salámy, ako sa nás snažia prezentuvať v róznych jazykových ústavoch Ludevíta Štúra. Tak sme sa rozholli, že sa vrátime pekne k tomu, že sme Nitrančani,“ vyhlásil herec Ivan Gontko, jeden zo signatárov petície.

Dôvody na zmenu podľa neho nie sú len emociálne. „Stále sa rozpráva, že treba podporovať rozvoj regiónov a zdravý lokálpatriotizmus, a to znamená, že sa s niečím sebaidentifikujeme. A ja sa skutočne nechcem identifikovať s týmto, ja sa necítim takto...“ ukázal Gontko na salámu.

V názve Nitrančan sú dve prípony - an a čan. To je nespisovné.

Dve prípony k jednému základu

„Na vytvorenie obyvateľského názvu sa používa jedna z troch prípon - an, -čan alebo -ec. Pridávame ju k slovotvornému základu. Ten je v prípade mesta Nitra „Nitr“. Čiže môžeme dostať tri tvary – Nitran, Nitrčan alebo Nitrec. Ak utvoríme tvar Nitrančan, tak sme vlastne pridali dve prípony (an a čan), čo je v slovenčine neprijateľné,“ povedal nám Marián Macho, jazykovedec z katedry slovenského jazyka na FF UKF v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

V časopise Kultúra slova vraj už v 60. rokoch riešili otázku, či používať názov Nitran alebo Nitrančan. „Koncovka -čan je v slovenčine frekventovanejšia než -an. A preto sa možno používateľom jazyka zdá, že tvar Nitran je akýsi nedokončený, že tam ešte chýba koncovka -čan,“ zauvažoval Macho.

Netrúfa si predpovedať, či petícia bude alebo nebude úspešná: „No ak sa uplatní systémové hľadisko, že názvy sa tvoria iba jednou koncovkou, tak v tom prípade asi nie...“

Prvá petícia za zmenu pravidiel

„Podobu obyvateľského mena Nitrančan, ktorá sa vyskytuje v miestnom úze, nemožno v spisovnom jazyku akceptovať. Je utvorená v rozpore so zákonitosťami tvorenia obyvateľských mien v spisovnej slovenčine, t. j. dvomi príponami,“ potvrdil Matej Považaj z jazykovej poradne Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.

Je to podľa neho rovnaký stav, ako by sme chceli mať od názvu Brezno podobu Brezňančan, Galanta - Galanťančan, Modra - Modrančan, Vráble - Vrábľančan namiesto ustálených spisovných podôb Brezňan, Galanťan, Modran, Vrábľan.

Považaj dodal, že v neoficiálnej, súkromnej komunikácii sa môžu uplatňovať aj nespisovné, nárečové prostriedky. V Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV pracuje už vyše štyridsať rokov, no zatiaľ sa nestretol s tým, že by sa petíciou ľudia pokúšali zmeniť pravidlá slovenčiny.

Ide najmä o reklamu?

S petíciou chodia po uliciach Nitry dobrovoľníci. Petičné hárky sa nachádzajú aj v niektorých obchodoch a reštauráciách.

Už v prvých dňoch petície sme zaznamenali aj kritiku, že agendu si „prisvojila“ súkromná regionálna televízia. Niektorí ju podozrievajú, že jej ide predovšetkým o reklamu a prezentáciu svojho mena.

„Paradoxom je, že konateľom televízie je človek, ktorý sa sem prisťahoval z východného Slovenska. Je jedným zo signatárov petície,“ napísal nám obyvateľ Nitry.

Ján Baran reagoval, že v Nitre býva už niekoľko rokov: „Veľakrát je Nitrančanom viac ten, ktorý sa tu rozhodne bývať, ako ten, ktorý sa tu narodil“.

Názov Nitrania je podľa jazykovedcov veľmi starý

Podoba obyvateľského mena Nitran je veľmi stará, používa sa vraj niekoľko storočí. „V jazykových príručkách sa zaznačuje už vyše storočia, napríklad v Rukoväti spisovnej reči slovenskej od Sama Cambela z roku 1902, v Pravidlách slovenského pravopisu z roku 1931, v Slovenskom frazeologickom slovníku od Petra Tvrdého z roku 1933, v Pravidlách slovenského pravopisu z roku 1940,“ vymenoval jazykovedec Matej Považaj.

(mh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 659
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 399
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 164
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 374
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 122
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 846
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Obranca Marko Stacha si v tejto sezóne zahral za slovenskú reprezentáciu, ale neskôr chýbal pre zranenie takmer 2,5 mesiaca.

Obranca Nitry sa nenechal vtiahnuť k záverečnej bitke.


Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu