NITRA. Polícia a krajská pobočka Únie nevidiacich a slabozrakých v Nitre ′merali′, koľko ľudí pozná a rešpektuje bielu palicu. Už malé deti pritom vedia, že je to pomôcka, ktorú používajú úplne alebo čiastočne nevidiaci ľudia pri prechádzaní mestom.
Mávanie bielou palicou
V piatok prebehla v Nitre dopravno-preventívna akcia Biela palica. Figuranti so slabým alebo žiadnym zrakom prechádzali cez priechody pre chodcov. V rukách pritom držali bielu palicu a šoférom ňou mávali.
Obďaleč stáli policajti v civile a zapisovali, koľko šoférov apel nevidiacich vyslyšalo a zdravotne postihnutých ľudí nechalo pokojne prejsť.
Tých, čo len preleteli, polícia zastavila a napomenula. „Ten pán je zrakovo postihnutý. Signalizoval vám bielou palicou, že chce prejsť,“ povedala Petra Ajdariová z únie žene, ktorú polícia zastavila. Podala jej leták, ktorý informoval o význame bielej pomôcky pre nevidiacich.
V meste je situácia horšia
Na rôznych stanoviskách hodnotila polícia reakcie 195 šoférov. Až 55 z nich nezastavilo vôbec, niektorí dokonca pri pohľade na nevidiaceho na krajnici dupli na plyn.
Polícia pokuty nedávala. Petra Ajdariová (vpravo) rozdávala infoletáky.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
„Prevažná časť zastaví, sú však aj takí, čo nie, lebo sa ponáhľajú,“ hovorí figurant Ľudovít Bajla. Trpí praktickou slepotou, na jedno oko nevidí vôbec, druhým rozozná len siluety. „Na Klokočine je situácia lepšia ako v meste. Bude to asi tým, že tu pôsobí únia nevidiacich a je tu aj viac nevidiacich s bielou palicou – ľudia si už na nich možno zvykli. Na Hviezdoslavovej mi dokonca zastavili dvaja vodiči autobusu, a to bez toho, že by som kýval. Problémy sú skôr v meste,“ tvrdí pán Ľudovít.
Neporiadne ženy
Prekvapujúcim zistením bol fakt, že slepeckú palicu skôr ignorovali ženy ako muži. „Po zastavení políciou dávali viacerí šoféri celým telom najavo, že ich nezaujíma, čo im o bielej palici hovorím. Žiaľ, potom to tak aj na našich cestách vyzerá. Treba si však uvedomiť, že na tom priechode nemusí stáť slepec, ale môže tadiaľ ísť náš blízky, koho máme radi. Šoférovať by sme všetci mali zodpovedne a bezpečne,“ podotkla Petra Ajdariová.
Nabúrajú mi auto, keď zastanem...
Kuriózne výhovorky nechýbali ani počas tohtoročnej preventívnej akcie. Niektorí obhajovali nezastavenie slepcovi tým, že ak by zastali, mohlo by do ich vozidla odzadu napáliť iné auto a spôsobiť im škody.
Nezodpovední šoféri pokuty nedostali. Preventívna akcia ich skôr mala informovať o ťažkostiach, ktoré majú zrakovo postihnutí ľudia s tak bežnou činnosťou ako je prechádzanie z jednej časti mesta do inej.
Biela palica
Biela palica je pomôcka pre bezpečný pohyb nevidiacich. Slúži ako predĺžená ruka na zisťovanie prekážok a na overenie kvality chodníkov a ciest. Slepecká palica upozorňuje na prítomnosť niekoho so zrakovým postihnutím. Ako symbol bezpečnosti ju uznáva aj zákon o cestnej premávke. Aj zodpovední šoféri majú ale často problém ako dať nevidiacemu najavo, že ho púšťajú cez cestu. Niektorí úplne absurdne zablikajú slepcovi svetlami. „Robia to podvedome,“ myslí si zrakovo postihnutý Ľudovít Bajla. Trúbenie zase môže nevidiacich stresovať. Čo však robiť v situácii, keď nevidiacemu pred priechodom zastavíme a on nereaguje? Odborníci v takýchto situáciách odporúčajú stiahnuť okno a nevidiacemu povedať, že môže prejsť.
Tomáš Holúbek