ŠTITÁRE. „Nikoho nezaujíma, že som vlani vyhodil tri štvrtiny úrody. Všetka cibuľa, hrach aj jahody mi zhnili. Mal som tu meter štyridsať vody a zaplavený ešte aj kotol. To ale netrápi ani vyšší územný celok, ani obvodný úrad, ani nikoho iného,“ hovorí Ernest Komáromi zo Štitár.
Za neutešenú situáciu viní upchaté jarky v okolí hlavnej cesty aj bočných ulíc, o ktoré sa ich správcovia nestarajú a nechávajú ich zarásť.
Popraskaný dom
Ľudia z okolia hlavnej Jeleneckej ulice v Štitároch sa sťažujú, že pozemky by im dažďová voda zaplavovať nemusela, ak by jarky v okolí cesty správcovia poriadne čistili.
Skutočný stav je však taký, že v jarkoch rastie toľko buriny, že voda nemá najmenšiu šancu pretekať. Priekopy zahlcujú aj odpadky, ľudia do nich hádžu napríklad umelohmotné fľaše.
„Nič sa tu nerieši, len raz tu boli čistiť, aj to nie poriadne. Každý rok mi zaplavuje dom aj záhradu. Dom je už načisto popraskaný od toľkej vody a v záhrade nemôžem sadiť vôbec nič,“ sťažuje sa sedemdesiatnik Rudolf Kozma z Jeleneckej ulice. Chodí o barličke a vo svojom veku a zdravotnom stave si jarky sám prečistiť nemôže. Nie raz sa pritom stalo, že pred jeho záhradou vytŕčala z priekop viac ako dvojmetrová burina.
Cestári sľúbili, že prídu ešte v októbri
O jarky v okolí Jeleneckej cesty sa má starať Nitriansky samosprávny kraj a jeho Regionálna správa a údržba ciest (RSÚC) Nitra, ktorú kraj za údržbu platí. „Čistenie priekop vykonávame po celý rok podľa potreby a podľa prívalových dažďov. Čistíme však hlavne na jar a v jesennom období pred zimnou údržbou,“ hovorí Helena Viršíková, šéfka RSÚC Nitra.
Čistenie priekop na Jeleneckej ulici v Štitároch podľa Viršíkovej vykonali tento rok už dvakrát. V apríli, kedy priekopu čistili a v júli, kedy prešiel jarok komplexným prečistením v rámci opravy priepustu. „Ďalšie čistenie pred zimnou údržbou budeme robiť ešte v októbri,“ ubezpečila Viršíková.
Správa udržuje cesty aj podľa poradia ich dôležitosti. Prioritnejšie sa venuje cestám druhej triedy, až po nich nasledujú cesty tretej triedy.
Voda z kopcov
Problém je však zložitejší ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jarky zo zákona slúžia len na odvodnenie telesa ciest. To znamená, že odvodniť majú len cesty. Za vodu stekajúcu z pozemkov jednotlivých domov sú zodpovední majitelia domov. Tí by si mali vybudovať vjazdy do domov s trubkami, cez ktoré bude voda pretekať ďalej.
Jelenecká je na tom zle aj preto, lebo na hlavnú cestu sa napájajú aj mnohé ďalšie ulice stojace na kopci. Pri prívalových dažďoch sa potom často stáva, že na Jeleneckej stojí voda. Alebo pokračuje ďalej, napríklad smerom na futbalové ihrisko a na Nagyovu ulicu, na ktorej žije aj pán Komáromi. Jeho dom je prvý na Nagyovej a tak to pri dažďoch „schytá“ najviac.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Ulice bez jarkov a odtokov
Dažďová voda steká napríklad z ulice Pod Žibricou alebo z Fábryho ulice. Obe komunikácie spravuje obec a na ani jednej z nich nie sú vytvorené poriadne jarky.
Starostka Zuzana Vinkovičová hovorí, že situáciu s dažďovou vodou obec rieši. „V prípade ulice Pod Žibricou sme v auguste písomne vyzvali majiteľov všetkých domov, že plánujeme vyhotoviť odtok dažďovej vody v zmysle povodňového plánu obce tak, že na jednej strane ulice zabezpečíme mierny spád, ktorý by zabezpečoval odtok dažďovej vody,“ hovorí starostka.
So Slovenskou správou ciest riešila Vinkovičová aj situáciu na Jeleneckej. A hoci pôvodne malo riešenie prísť skôr, správa ciest sa venovala prioritne situácii v obciach zlatomoravského okresu. Kedy príde rad aj na Štitáre, nie je zatiaľ upresnené. „Máme vypracovaný plán, ktorý rieši situáciu od centra obce pozdĺž Jeleneckej ulice až po Fábryho ulicu,“ povedala starostka.
Rudolf Kozma a Ernest Komáromi - muži, ktorým dážď pre neupravené jarky zaplavuje pozemky.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
LOKALITY NÁROČNÉ NA ČISTENIE
Regionálna správa a údržba ciest Nitra investuje do čistenia a kosenia jarkov v lokalitách, ktoré spravuje, tisíce eur. V tomto roku dosiahli náklady na čistenie a kosenie 32 151 eur a RSÚC Nitra vyčistila až 41 849 metrov priekop. „Medzi lokality náročnejšie na čistenie patria porasty prerastené krovinami z úletov, takzvané vlky,“ hovorí Helena Viršíková, riaditeľka RSÚC Nitra. Medzi také oblasti patria napríklad cesty medzi Mankovcami a Zlatnom, okolie Obýc a Kozároviec a cesta tretej triedy Štitáre – Jelenec – Sľažany.
Tomáš Holúbek