NITRA. Dom opatrovateľskej služby na Misionárskej ulici je v zlom stave, už dlhé roky chátra. Nájomníci sa sťažujú na podmienky, v akých žijú.
Mesto tvrdí, že na rekonštrukciu teraz nemá peniaze. Povinnosť starať sa o bytové domy mu pritom vyplýva zo zákona. Od roku 2002 sú totiž národnou kultúrnou pamiatkou. Potvrdzuje to tabuľa na ošarpanej fasáde, z ktorej opadáva omietka.
Zlé podmienky
„Obytný súbor na Misionárskej ulici bol vybudovaný ako kolónia župných obytných domov. Jeho výstavba bola ukončená v roku 1929. Autorom projektu bol architekt František Krupka,“ povedala nám Anna Váleková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre. Dodala, že ide o ranú modernu.
V pokojnej lokalite s parčíkom je celkom deväť bytových domov, osem z nich patrí mestu. Všetky sú súčasťou domu opatrovateľskej služby. V každom sú štyri byty.
„Izolácia tu nie je hádam žiadna, pivnice sú vlhké, po stenách lozia slimáky, všetko opadáva. Treba to zatepliť, opraviť strechu, na ktorej je nebezpečný azbest, vymeniť staré okná, cez ktoré fučí. Ľudia tu v zime mrznú, boja sa kúriť gamatkami, lebo im vzniknú veľké nedoplatky,“ povedal nám muž, ktorému na Misionárskej býva mama.
Padá omietka aj prístrešky
Keď ju bol minule navštíviť, na auto mu spadol kus omietky. Privolal mestskú políciu. Našťastie, škoda nevznikla. Horšie to mohlo dopadnúť, keby omietka zasiahla niektorého z nájomníkov.
Službyt, ktorý je správcom domov, poslal na miesto výškovú plošinu. Pomocou nej preventívne zhodili z domov kusy vydúvajúcej sa omietky. Na viac nie sú peniaze.
„Nebezpečné sú aj prístrešky, ktoré stoja pri domoch. Kedysi tam ľudia skladovali uhlie, dnes sa nevyužívajú. Striešky sú hnilé, prepadávajú sa. Bojíme sa, že ich vietor uchytí a niekoho zrania. A čo ak sa tam dostanú deti a utrpia úraz?“ upozornila nás obyvateľka jedného z domov.
Kedysi tu ľudia skladovali uhlie. Dnes je prístrešok nevyužitý, prepadla sa na ňom strecha.
Foto: (JK)
Po životnosti
„Domy sú v nevyhovujúcom stave. My však ako správca môžeme robiť opravy len z vybratého nájomného, ktoré je v súčasnosti 84 centov na meter štvorcový. Z toho sa riešia zo zákona povinné revízie a havarijné stavy,“ povedal nám Pavol Bielik, riaditeľ Službytu.
Potvrdil, že situácia je vážna už niekoľko rokov. O rekonštrukcii a jej financovaní však môže rozhodnúť len mesto. „Teraz je na investičnom oddelení a na nás ako správcovi zadefinovať, čo treba opraviť. Po životnosti sú tam všetky rozvody, obvodový plášť a tak ďalej,“ zhodnotil Pavol Bielik.
Vie aj o prístreškoch pri domoch, ktoré sa už-už zrútia: „Odstrániť ich nemôžeme, je to súčasť kultúrnej pamiatky. Musíme to riešiť s mestom a pamiatkovým úradom.“
Domy stoja v pokojnej ulici na Kalvárii.
Foto: (JK)
Urobí mesto ďalšiu zámenu?
„My sme si vedomí technického stavu bytových domov na Misionárskej ulici. Obyvateľom sme ponúkli, aby sa presťahovali do nového bytového domu na Krčméryho ulici, niektorí to prijali,“ reagoval viceprimátor Štefan Štefek.
Dodal, že v každom prípade sa musí mesto situáciou zaoberať: „Byt, ktorý je vykurovaný gamatkami, kde sú v kúpeľniach prietokové plynové ohrievače, to zrejme už nie je štandard roku 2011.“
Štefek ale nevedel povedať, ako a kedy sa problém bude riešiť. „Musíme zvážiť, či sa dáme do rekonštrukcie bytov, alebo príde k nejakej zámene, ako v prípade Domu opatrovateľskej služby na Hollého ulici.“ Chátrajúcu budovu DOS na Hollého vymení mesto za novostavbu s bytmi pre seniorov, ktorú financovala súkromná firma. Postavila ju na mestskom pozemku na Krčméryho ulici.
S investíciou do bytoviek na Misionárskej mesto ani v rozpočte na rok 2012 nepočíta. Každoročne pritom vyčleňuje peniaze na cudzie kultúrne pamiatky. Na otázku, prečo nepamätá aj na svoju vlastnú, keď v nej navyše žijú ľudia, sme relevantnú odpoveď nedostali.