Nitrianska onkológia využíva nový lineárny urýchľovač od vlaňajšieho júna. Je nenahraditeľný najmä pri ožarovaní nádorov uložených hlboko v tele, ale aj na povrchu.
Prístroj, aký majú v Nitre, patrí medzi špičku na Slovensku. Zaplatila ho Európska únia. Spolu s ním získala nemocnica CT simulátor a špeciálne počítačové vybavenie.
Na milimetre presne
„Našou spádovou oblasťou sú okresy Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany a Partizánske. Máme však aj pacientov zo stredného a východného Slovenska. Súvisí to s kvalitou prístroja, najmä s jeho lokalizačnými možnosťami,“ povedal Juraj Detvay, primár oddelenia rádioterapie a klinickej onkológie.
Súčasťou lineárneho urýchľovača je CT - lokalizuje miesto, ktoré treba ožarovať. „Žiarenie aplikujeme s niekoľkomilimetrovou presnosťou. Šetríme tak okolité zdravé orgány pacienta,“ konštatoval klinický fyzik Anton Krkošek.
Každý mesiac začne liečbu na lineárnom urýchľovači 50 až 55 nových pacientov, denne ich ožiaria okolo 70. Dĺžka ožarovania je 10 dní až šesť týždňov.
Dva roky bola nitrianska onkológia bez lineárneho urýchľovača, starý už nefungoval a na nový neboli peniaze. Pacienti museli cestovať do Bratislavy.
Ožarovanie zvnútra
Priemerná čakacia doba na rádioterapiu je v Nitre šesť týždňov. „Rozhodujeme sa podľa závažnosti stavu pacienta a typu ochorenia,“ povedal primár Detvay.
Okrem lineárneho urýchľovača má onkológia aj kobaltový ožarovač. Ožiaria ním denne 25 pacientov. Céziový ožarovač je určený pre nenádorovú rádioterapiu u neonkologických pacientov, denne ich je viac ako 40.
„Plánujeme rozvíjať aj brachyterapiu, ktorá sa už v minulosti na našom oddelení robila. Ide o rádioterapiu, keď sa zdroj žiarenia nachádza v dutinách alebo priamo v tele pacienta,“ naznačil primár Detvay. Najčastejšie je táto metóda účinná u gynekologických prípadov a pri tumore prsníka.
„Na konci tenkej veľmi pružnej struny je umiestnený aplikátor vo veľkosti ryžového zrniečka, ktorý je rádioaktívny. Zavedieme ho priamo do blízkosti nádoru, ktorý potom ožarujeme zvnútra pacienta,“ vysvetlil nám princíp Anton Krkošek.
Nové prístrojové vybavenie na brachyterapiu chce nemocnica získať z eurofondov. Pripravuje aj vzdelávací projekt, má ambíciu stať sa školiacim centrom.
Pacientov je viac
Onkologických pacientov pribúda, a to aj z nižších vekových kategórií. „Každý rok zaznamenávame pomalý zvýšený nárast onkologických ochorení, ide najmä o karcinóm hrubého čreva a konečníka, karcinóm prsníka, kože, gynekologické nádory a nádory semenníkov u mladých mužov,“ bilancoval primár Juraj Detvay.
Pozitívom je, že sa darí zachytiť viac pacientov s nižšími štádiami ochorenia: „Súvisí to so zlepšenou diagnostikou hlavne v oblasti karcinómu hrubého čreva i gynekologických nádorov.“
(mh)